Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Egzersiz Yapmadan Kalori Yakmanın Yolları

  • 26 Nisan 2021
  • Egzersiz Yapmadan Kalori Yakmanın Yolları için yorumlar kapalı
  • 104 kez görüntülendi.

Fazla alınan kalorilerin nasıl yakılacağı mevzusu çoğu şahsın ortak meseleyidir. Bazı bireyler bu kalorileri yakmak için egzersizler yapmayı ve hatta spor salonlarına aza olmayı dahi seçim ederler. Oysa hayat stilinde kolay farklılıklarla günlük yaşamın içinde de ekstra kalori yakılabilir. Bu arada yapılan araştırmalarda daha fazla kalori yakmak ve kilo vermek için illa spor salonuna gidilmesine […]

Fazla alınan kalorilerin nasıl yakılacağı mevzusu çoğu şahsın ortak meseleyidir. Bazı bireyler bu kalorileri yakmak için egzersizler yapmayı ve hatta spor salonlarına aza olmayı dahi seçim ederler. Oysa hayat stilinde kolay farklılıklarla günlük yaşamın içinde de ekstra kalori yakılabilir. Bu arada yapılan araştırmalarda daha fazla kalori yakmak ve kilo vermek için illa spor salonuna gidilmesine gerek olmadığı tespit edilmiştir. Gün içinde yapılan ufak bazı etkinlikler, metabolizmada büyük fark yaratır. Bu yazıda spor salonuna gitmeden nasıl kalori yakılacağına dair bazı yollar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Egzersiz Yapmadan Kalori Nasıl Yakılır?

Egzersiz Yapmadan Kalori Yakmanın YollarıGün boyu daha fazla kalori yakılmak isteniyorsa, uzmanlar NEAT veya egzersiz dışı etkinlik termojenesini artırmayı nasihat edeceklerdir. Bu, egzersiz olarak adlandırılacak kadar eforlu olmayan, yapılan tüm hareketler için kullanılan bir terimdir. Mayo Clinic’teki analistlere göre NEAT, kilo alıp alınmamasında ehemmiyetli bir rol oynayabileceğini ve obezite tehlikesini eksiltebileceğini belirtmektedirler. Peki, NEAT ile kaç kalori yakılabilir? Bu tamamen bireye göre değişen bir gidişattır. Bu mevzuda yapılan Bir araştırmaya göre, herkesin etkinlik seviyesi çok farklı olduğu için, NEAT’deri yakılan kalori şahıstan bireye günde 2000 kaloriye kadar değişebilmek olduğu tanımlanmıştır. Peki, bu kalori yakma avantajlarından nasıl faydalanabilir? İşte altta belirtilen ufak hayat stili farklılıkları ile başlanabilecek sonrasında şahsın yaratıcı kendi fikirleri ile geliştirilebilecek bazı fikirler:

Büroda Kalori Yakmak

Hareketsiz bir işe sahip olmak obezitenin doğrudan bir sebebi değildir, ancak uzun müddet oturmak bazı insanlarda kilo alımının bir sebebi olabilir. Amerikan Kalp Derneği, obez fertlerin, sedanter cılız meslektaşlarına göre günde 2,5 saat daha fazla oturmaya doğuştan gelen bir meyil sergilediklerini bildirmektedirler. Analistler, obez fertler cılız meslektaşlarının NEAT alışkanlıklarına özümseyebilirse, günde ek 350 kalori yakabileceklerini varsayım edilmektedirler. Bu kalori sarihi, her ay birkaç kilo kaybına neden olabilir.
Şahsın masa başı işi varsa, kalkıp saatte en az 15 dakika hareket etmeye çalışmalıdır. Tuvalete doğru yürümek, su soğutucusuna gidip gelmek, yürüyerek yapılabilecek bir yapmak, asansör yerine merdivenleri kullanmak veya dosyalama operasyonlarını oturur pozisyondan ziyade ayakta yapmak kalori yakılmasına destekçi olabilir. Bu mevzuda ayağa kalkmak ve hareket etmeye başlamak için bireye ihtarlar verecek bir etkinlik izleyici edinilebilir. Veya birkaç iş dostunuzu alınarak NEAT uygulamak için sıhhatli bir büro rutininin parçası haline getirilebilir. Bir Hayli perhiz yapan birey işte bu kolay ama tesirli taktiklerle kilo vermektedir.

Dinlenirken Kalori Yakmak

Gece televizyon karşısında kaç saat geçiriyorsunuz? TV izleme ve dinlenme zamanına azıcık hafif etkinlik ilave ederek ekstra kalori yakılabilir. Televizyon izlerken çamaşırları katlamak, mobilyaların tozunu almak veya yerleri süpürmek kalori yakmak için verimli çalışmalar olacaktır. 250 kaloriye kadar yakmak için koltukta bütün bir egzersiz dahi yapılabilir. Etkinlik yalnızca kalori tüketmelerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda eller meşgul olduğundan dolayı televizyon karşısında daha az yemek yenilmesine bereketli olacaktır.
Değişik boş zaman faallikleri sırasında dahi kalori yakılabilir. Mesela telefonda konuşmayı beğenen ve çok konuşan bireyler, telefonla konuşurken oturmak yerine gezmeleri kalori yakma da bereketli olacaktır. Ve cümbüş ile alakalı bilgisayar müddetini 15 dakikalık aralıklarla sınırlamaya çalışmak da tesirli bir yaklaşım olacaktır.

Çocuklarla Kalori Yakmak

Şahsın çocuğu ile beraber geçirdiği zamanı hareketli geçirmesi ve günlük etkinliklerini artırmayı öğretmesi, onları gelecekte kilo almaktan kurtarabilir. Ve aynı zamanda şahsa da sana da destekçi olur. Egzersiz yapmadan kalori yakmak isteniyorsa, gün içinde yürüme müddetini artırmanın yollarını bulunmalıdır. Çocukları mektebe veya otobüs durağına kadar götürmek için yürünebilir, onlarla bisiklet sürülebilir veya park yerine kadar onlarla gidilerek, gün içinde ne yaptıkları hakkında sohbet edilerek yürünebilir. Ve ebeveynler, çocukları kıpır kıpır olduğu için fırça atma eğilimli bir yapıya sahipse, iki kere düşünmeleri gerekir. Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan araştırmaya göre kıpır kıpır olmak, NEAT’ın yaygın bir biçimidir ve sıhhatli bir metabolizmaya katkıda bulunabilir.

Konut İşleriyle Kalori Yakmak

Egzersiz Yapmadan Kalori Yakmanın YollarıKonut işleri saatte birkaç surat kalori yakabilir. Hakikat sayı, vücuda ve cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Misalin, minik tefek bir bayan, ılımlı işler yaparak saatte takribî 160 kalori yakarken, daha kocaman bir erkek ehemmiyetli miktarda daha fazla yakabilir. Ama tabanı süpürmenin kilo cerme de tesirli yollardan biridir. Mesela bir paspas alınarak aynı zamanda kalori yakıp derlemek için bir konut pakliği egzersizi yapılabilir. Paklik bitirildikten sonra, enerji balansını iyileştirmeye destekçi olabilecek her zaman organizasyonel misyonlar vardır. NEAT hareketlerini artırmak için dolaplar tertip edilebilir, kutulama yapılabilir veya garaj arınılabilir.

Sosyal Faalliklerde Kalori Yakmak

Sosyal faalliklere katılmak şahsın hem hafiflemesine hem de hareket seviyesinin çoğalmasını sağlar. Mesela bir partiye katılmak, bir dostun evini toplamasına takviye etmek, yaşlı bir komşunun alışverişini üstlenmek bu etkinlikler arasında sayılabilir. Yapılan bu uygulamalar şahsın kendini hem iyi sezmesini sağlayacak hem de dayanaklaşma duygusunu gururlandıracak hem de kalori yakmasına destekçi olacaktır.
Egzersiz Yapmadan Kalori Yakmanın YollarıKalori yakmak için ananesel bir perhiz ve egzersiz tasarısına bağlı kalmak güç olabilir. Bununla beraber, daha az kaloriyi basitlikle harcanmasına destekçi olabilecek ispatlanmış birkaç ipucu vardır. Bunlar, kiloyu eksiltmenin yanı gizeme gelecekte kilo almayı önlemenin tesirli yollarıdır. İşte perhiz veya egzersiz yapmadan kilo vermenin yolları:
• Yemek yerken yavaş yemek ve iyice çiğnemek
• Yemek yerken ufak porsiyonlar seçim etmek
• Bol protein tüketimine dikkat etmek
• Sıhhatsiz yiyecekleri gözden uzak yakalamak
• Lif bakımından zengin besinleri seçmek
• Bol akışkan harcamak
• Elektronik aygıtlarla ilgilenirken yemek yememeye dikkat etmek
• İyi yatmak
• Stresten sakınmak
• Şekerli meşrubat almamaya dikkat etmek

Egzersiz, rastgele bir kilo verme programına usluca tapılan bir alternatiftir. Ancak spor salonuna gitmek kalori yakılmasının tek yolu değildir. Egzersiz yapmadan da kalori yakılabilir. Birey NEAT’in nasıl bir fark yaratabileceğinden emin değilse, günlük hareketlerini takip etmek için bir etkinlik programı yapabilir. Bu taşıtlar, hem spor salonunda hem evinde hem de dükkanında yakılan günlük kalorileri ölçüsünün genel bir varsayımını sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ