Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Edîb Harâbî Kimdir?

  • 24 Temmuz 2021
  • Edîb Harâbî Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 104 kez görüntülendi.
Edîb Harâbî Kimdir?

Edîb Harâbî, 1853 – 1917 seneleri arasında yaşamıştır. İstanbul’da doğmuş olup aynı şehirde ölüm eden Edîb Harâbî, ömrünü İstanbul ve Rumeli’de geçirmiştir. Reel ismi Ahmet Edip’tir. Tasavvuf ve Tasavvuf yapıtları ile yakından ilgilenmiştir. İlk şiirini Saadet Gazetesi’nde yayımlamıştır. Yayımlanmış ve yayımlanmamış olan tüm şiirleri, Bektaşiler arasında süratlice dağılmıştır. Bestelenen şiirleri saz ve lafla beraber Türkiye’nin […]

Edîb Harâbî, 1853 – 1917 seneleri arasında yaşamıştır. İstanbul’da doğmuş olup aynı şehirde ölüm eden Edîb Harâbî, ömrünü İstanbul ve Rumeli’de geçirmiştir. Reel ismi Ahmet Edip’tir. Tasavvuf ve Tasavvuf yapıtları ile yakından ilgilenmiştir.

İlk şiirini Saadet Gazetesi’nde yayımlamıştır. Yayımlanmış ve yayımlanmamış olan tüm şiirleri, Bektaşiler arasında süratlice dağılmıştır. Bestelenen şiirleri saz ve lafla beraber Türkiye’nin her yerinde söylenir olmuştur.

Edîb Harâbî’nin Yaşamı

harabiOsmanlı’nın ekonomik kasvetlerinin oldukça yoğun olduğu bir yarıyılda, 1. Dünya Savaşı’nın tüm güçlüklerini yaşamış olup, yaşamının son senelerini hastalıkla geçirmiştir. 1917 senesinde İstanbul’un Fatih mahallesindeki evinde ölüm etmiştir.

Edîb Harâbî, iyi bir medrese eğitimi almış olması nedeniyle, dilini oldukça iyi kullanabilen bir derviştir. Hazır yanıt karakteri sayesinde, konuşulan mevzu hakkında sanki evvelden hazırlanmış gibi şiir okumuştur. Etrafı tarafından da beğenilen ve takdir edilen bir kişiliktir.

Yaşadığı yarıyılın, sosyal ve siyasal açıdan ne kadar çalkantılı olduğunu öğrenerek yaşamış bir kişiliktir. Yaşadığı ömrü süresince oldukça kasvetler çekmiştir. En büyük kasvetlerini, kendisini çekemeyen ve dergaha sokulmasını yasaklayan, o zamanın İstanbul’un dergah babalarına sürüklemiştir. Kaleme almış olduğu yapıtlar yalnızca Türkiye’de değil; ülke hudutları dışında Arnavutça ve Rumca olarakta söylenmiştir. Özellikle Bulgaristan‘daki dergahlarda, kendisinden methiye ile bahsedilmektedir.

Edîb Harâbî’nin Nezaketi Karakteri

Edîb Harâbî, Bahriye birlik katipliği yapmıştır. Kimi zaman Naciye Bacı mahlasıyla da şiirler yazmıştır. Bu nedenden dolayı, başka bir şair olduğu yanılsamasına sebebiyet vermiştir. Hece ve aruz miktarlarıyla tasavvuf ve sevgi gibi mevzularda şiirler yazmıştır. Bunların yanı gizeme hiciv dalında da oldukça zaferli yapıtlar ortaya çıkarmıştır.

İlk şiirini Saadet Gazetesi’nde yayınlamıştır. Tasavvufa yönelmesinde; Yunus’un sevgi ve birlik duygusu, Nesimi’nin sertliği, Kaygusuz Abdal’ın hicivi, Pir Sultan’ın Cesareti tesirli olmuştur.
Kendi el yazısından 570 sahifelik bir divan alana getirmiştir. Şiirlerini aruz ve hece vezni ile oluşturmuştur. Bu 2 vezne aşina olduğu, çok dominant olarak yazmasından anlaşılmaktadır. Kullandığı kafiyeler kimi zaman göz, kimi zamansa kulak içindir. Rediflere ilgi duymaktadır. Nazım biçimlerini emellerine göre seçmekte ustalık göstermiştir.

Edîb Harâbî’nin Yapıtları:

Ey Zahid Şaraba
Vahdetname
Kızılbaş
Mecma-ül Bahreyn
Divançe-i Edip Harabi
Ey Zahid
Enbiya İçinde Şakk-ül Kamerin
Zahid Mezhebinden Soru Olunsa
Ey Hace Sen Bizi Cehalet Mi Sandın?
Ey Derviş Açlıktan Etme Şikayet
Biz
Zühd-ü Riya
Vardır

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ