Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

E-Haciz Nedir?

  • 19 Aralık 2021
  • E-Haciz Nedir? için yorumlar kapalı
  • 90 kez görüntülendi.
E-Haciz Nedir?

Son yarıyıllarda sıkça haberlerde dinlenmeye başlanan yeni bir kavram var: e-haciz. Bir Hayli insan bu mevzunun ne olduğunu merak ediyor. Kendi başına böylesi bir gidişat gelebilir mi kaygısı yaşıyor. E-haciz ya da elektronik haciz, en yalın ifadesiyle elektronik etrafta gelen hacizdir. Vergi mükellefi olan vergi dairelerine borcu olan insanlar için yapılan bir uygulamadır. 6183 nolu kanunun […]

Son yarıyıllarda sıkça haberlerde dinlenmeye başlanan yeni bir kavram var: e-haciz. Bir Hayli insan bu mevzunun ne olduğunu merak ediyor. Kendi başına böylesi bir gidişat gelebilir mi kaygısı yaşıyor.
E-haciz ya da elektronik haciz, en yalın ifadesiyle elektronik etrafta gelen hacizdir. Vergi mükellefi olan vergi dairelerine borcu olan insanlar için yapılan bir uygulamadır. 6183 nolu kanunun alakalı maddesi olan altmışüçte belirtildiği şekilde gerçekleşir.
Aşinayı üzere haciz operasyonu şahısların ödemesi gereken bir borcu var iken ödememeleri durumuna reelleşir. Burada da gidişat eş bir şekildedir.
Elektronik haciz operasyonunun banal haciz operasyonundan farkı devlete olan SGK borcu, vergi borcu gibi olan süreçlerde, başka bir deyişle öbür bir ifade ediş şekli ile devlete olan borçlarda devlet tarafından yapılan bir haciz operasyonudur.

Elektronik Haciz E-Haciz Süreci Nasıl İşler?

Elektronik haciz bireylere birden bire gitmez. Öncelikli olarak devlete borcu olan bireye bir bildirim yapılır. Yapılan bu bildirime göre mülk beyanında bulunması istenir. Borcunu ödemesi E-Haciz Nedir?için 7 gün vakit verilir. Şayet birey tanımlanan bu süreç zarfında mülk beyanında bulunmaz, borcunu ödemez ya da yapılandırmaya gidip ödeme yapmaz, taksitlendirmez ise o zaman elektronik haciz operasyonu gerçekleşir.
Bu uygulamada şahsın mülklerine el konulabileceği gibi, hesaplarına da doğrudan haciz kazanç.

Birey Elektronik Haciz Gelip Gelmediğini Nasıl Bilir?

Böyle bir evham dinleyen şahıslar e-devlet üzerinden kendi sistemlerine girerek elektronik etrafta haciz gelip gelmediğini bilebilirler.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Şahısların elektronik olarak gelen hacizi kaldırabilmeleri için devlete olan borçlarını ödemeleri ya da şayet tamamını ödeyemiyor iseler o zaman yapılandırmaya giderek taksitlendirme yapmaları gerekir.

Burada en çok merak edilen suallerden bir tanesi de şahısların devlet dışında rastgele bir müesseseye ve/veya bireye borcu var ise böyle bir uygulama ile karşılaşıp karşılaşmayacağı hususudur. E-haciz yalnızca kamu müesseselerine olan borçlar ile alakalı bir gidişattır. Öbür müesseselere ve bireylere olan borçlarda alakalı müessese ve şahıslar bu usule müracaat etemezler. Ücrete gelen hacizlerde gidişat azıcık daha değişiktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ