Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

  • 16 Ağustos 2021
  • Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir? için yorumlar kapalı
  • 154 kez görüntülendi.
Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

Dünya eşsiz yerler ve noktalar ile doludur. Kışın eksilen sıcaklıklar ile çok soğuk bir bölgede yaşadığınızı sanıyor olabilirsiniz.

5150_sogukkkkDünya eşsiz yerler ve noktalar ile doludur. Kışın eksilen sıcaklıklar ile çok soğuk bir bölgede yaşadığınızı sanıyor olabilirsiniz. Ancak dünya üzerinde hayal dahi edilemeyecek kadar soğuk ve insan mesken için namüsait bazı yerler vardır.

Antarktika uzun zamandan beri dünyanın en soğuk yeri olarak kabul ediliyor ve hala da bu rekor kırılabilmiş değil. Kesin olmak gerekirse, Antarktika’da bulunan Vostok şimdiye kadar kaydolunan en düşük sıcaklık ile dünya üzerinde mevcut en soğuk yerdir. Antarktika, Dünya’nın en güney ucunda bulunan beşinci büyük kıtasıdır. Ayrıca Dünya’nın en soğuk ve en rüzgarlı yeri olduğundan fazlalıklar kıtası diye de öğrenilir. Antarktika deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte olup yeryüzündeki azami kıtadır.

5150_kisAntarktika, her sene çok az yağış alır ve bu sebeple bir çöl olarak kategorize edilebilir. Başka rastgele bir ülke tarafından sahiplenilmediğinden tüm dünyadan insanlar bilim adamları için erişilebilir bir yerdir. İnsanların verdiği hasardan büyük miktarda korunmuştur bunun en ehemmiyetli sebebi erişilmesi çok güç bir yer olmasıdır. Öteki taraftan son derece düşük sıcaklıklar, kaynak beceriksizliği, yiyecek beceriksizliği, sığınak beceriksizliği Antarktika’yı bugün dahi insanlar için yabancı bir kara yapmaktadır. Ancak teknolojinin ilerlemesi sayesinde, bilim adamları ve analistlerin araziyi keşfetmesi ve Antarktika’da araştırma yürütmesi artık olası. Dünya’da bulunan buzun takribî %90’ı Antartika’dadır ve burada tüm sene süresince katı buz ile kaplı denizler, dağlar ve arazileri bulunmaktadır.

Sıcaklık:

Yukarıyada belirtildiği gibi, Antarktika’daki “Vostok” -89,2 ? C veya -128,6 ? F veya 183 Kelvin olarak kaydolunan en düşük sıcaklık ile dünyanın en soğuk yeridir. Hatta bazen, sıcaklığın -91 ? C veya -131,8 ? F ya da 181 Kelvin kadar düştüğüne inanılmaktadır. Ancak, ikinci sıcaklık bedellerini ispatlayan resmi bir kayıt yoktur. Antarktika’da Vostok yazında kaydolunan vasati sıcaklık -27.5 ? C veya -17.5 ? F iken, yazın kaydolunan azami sıcaklık 19 ? C ya da -2,2 ? F ya da 254 Kelvin’dir.

5150_sogukEn Soğuk Mesken Yeri; Oymyakon Rusya:

Rusya’daki “Oymyakon” dünyadaki en soğuk ikinci yer ve ayrıca dünyanın en soğuk mesken yeri unvanlarını elini yakalıyor. Bu kasaba, dünyanın öğrenilenlerinden en soğuk bölgelerinden biri olan Sibirya’da yer almaktadır. Daha evvelleri yalnızca geyiklerin mesken yeri iken, son senelerde çoğunlukla kabileler olmak üzere insan meskeni de başlamıştır. Oymyakon’da kaydolunan en düşük sıcaklık -71 ? C veya -96 ? F’dir. Kanada‘daki “Snag” ve “Eureka”, Alaska’daki “Prospect Creek” ve Montana’daki “Rogers Pass” yeryüzündeki öteki son derece soğuk yerlerdir.

Bazı Bilgiler:

Burada Vostok ve Antarktika hakkında bazı enteresan genel bilgiler vereceğiz.

-Antarktika Ptolemaios zamanından beri öğrenilmekteydi ancak 1820 senesine kadar keşfedilmemişti.

-İnsanoğlu Antarktika’ya ilk olarak 1821 senesinde ayak basmıştır.

-Dağlar, yaylalar, kayalıklar, vadiler, ovalar, denizler gibi tüm arazi biçimleri Antarktika bulunur.

-Dünyada hiç bir yerli insanın bulunmadığı tek yerdir.

-Vostok deniz seviyesinden 3500 metre yukarıyada yer almaktadır.

-Vostok manyetik ve aynı zamanda hakikat Güney Kutbu’na son derece yakında bulunan bir yerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ