Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyanın En Riskli 7 Şenliği

  • 14 Kasım 2021
  • Dünyanın En Riskli 7 Şenliği için yorumlar kapalı
  • 86 kez görüntülendi.
Dünyanın En Riskli 7 Şenliği

Adrenalin tutkunu olanlar için dünyanın dört bir yanından yapılan şenlikler alaka odağıdır. İşte dünyada yapılan riskli ve esrarengiz şenliklerden en çok öğrenilen yedi şenlik alttaki gibidir: Peru: Noel Kavga Et Şenliği Noel’i Noel Baba ile ya da dünyadaki barış ile ilişkilendirenler çoğunluktadır ve genelde bu günde iyi dileklerde bulunulur. Ancak Peru’nun bazı bölgelerinde bu gün besbelli […]

Adrenalin tutkunu olanlar için dünyanın dört bir yanından yapılan şenlikler alaka odağıdır. İşte dünyada yapılan riskli ve esrarengiz şenliklerden en çok öğrenilen yedi şenlik alttaki gibidir:

Peru: Noel Kavga Et Şenliği

Noel’i Noel Baba ile ya da dünyadaki barış ile ilişkilendirenler çoğunluktadır ve genelde bu günde iyi dileklerde bulunulur. Ancak Peru’nun bazı bölgelerinde bu gün besbelli bir biçimde yaratılan kaosla beraber şahıslar münazara ve şikâyetlerini birbirleriyle kavga eterek çözerler. Bu şenliğe yerel folklor temelli kostüm giyen savaşçılar izleyicilerin karşısında derme çatma milleteler içinde bir alanda yerlerini alırlar ve kavga etirler. Kavga Et yapanların hakimiyetten çıkmasını önlemek için hakemler kamçı taşırlar. Takanakuy, Peru’nun Chumbivilcas eyaletinin Hristiyan evveli ananelerinde orijine sahiptir, ancak son senelerde kolluk güçleri arasında bu ananesel kavga et sanatı acımasızca yaygınlaşmıştır.

Yunanistan: Rouketopolemos Roket Savaşı

Paskalya’da her sene Yunan Vrontados köyünde, alışılmadık riskli bir anane ismini duyurmaktadır. İki rakip kilisesi olan Agios Markos ve Panagia Erithiani, alay savaşı tertip ederek birbirlerinin çan kulelerine 60.000 kadar ufak roket atmaktadırlar. Bu, her iki kilisede de hizmetler yapılırken gerçekleşir. Gece semandaki ışık gösteriyi mükemmeldir, ancak roketlerin kimileri kaçınılmaz olarak rotadan sapmış ve yaralanmalara, parasal zarara ve bazen de vefata neden olmuştur. Kimse ananenin nasıl başladığından bütün olarak emin değildir. Bir efsane göre köyün korsanları kovmak için denizden top attığını, ancak Osmanlı işgali sırasında ayaklanmaları önlemek için topların alındığını söylemektedir. Yunan Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 1823-31, köy durgunları havai fişek atarak restore edilmiş mühimmatlara ulaşımlarını kutlamışlardır.
Dünyanın En Tehlikeli 7 Festivaliİspanya: Bebek Üzerinden Sıçrama Şenliği
İspanyol Castrillo de Murcia köyünde çocuk bakımı hakkında bazı esrarengiz ananeler vardır. 17. asırdan bu yana köy, bebeklerin caddedeki yataklara yatırıldığı senelik bir merasim tertip edilmektedir. İblis gibi giyinmiş oyuncular daha sonra çocukların üzerlerinden sıçramaktadırlar. Ayin, güya çocukların doğuştan gelen günahını korkutup dağıtmak için yapılmaktadır. Katolik Kilisesi, muhtelif sebeplerden dolayı ritüelleri yalanlar ve insanların su ile vaftiz ananelerine sadık kalmasını istemektedir. Şenlikte bu güne kadar henüz bir somurtkanlık olmamış ama sıçrama kısmına kadar olan kısımda herkes soluğunu tutarak izlemiştir.

İngiltere: Peynir Yuvarlama Şenliği

Bir yüzyıldan fazla bir müddettir tuhaf bir müsabakaya odaklanan İngiltere’deki Gloucestershire’da iki günlük bir şenlik tertip edilmektedir. Bu şenlikte 8 kiloluk bir Çift Gloucester peyniri tekerleği, ülkede 200 metrelik bir yamaçtan alt yuvarlanmaktadır ve bir grup koşucu onu kovalamaya ve tutmaya çalışmaktadır. Buradaki mesele, tepenin bir insanın dik durması için çok dik olmasıdır, bu sebeple koşucuların çoğu birkaç adımdan sonra tuhaf bir biçimde düşmekte ve geride kalan koşucular peynirin peşinden koşmaya devam etmektedirler. Teorik olarak, peynir onu yakalayan koşucuya verilir. Ancak bir peynir çarkı, onu takip eden koşuculardan çok daha süratli yokuş alt gittiğinden, ödül genellikle tepenin dibine erişen ilk şahsa verilmektedir. Çarpma ve çürükler garantilidir ve daha ciddi yaralanmalar kesin bir ihtimaldir. Yerel makamlar şenliği kaldırmaya çalışmaktadırlar.

İtalya: Portakal Savaşı Şenliği

Her sene şubat ayında İtalyan şehri Ivrea da bir portakal savaşı şenliği yapılır ve bu şenlikle kasabanın bir eziyeti yıktığı ortaçağ ayaklanmasını yine canlandırması yapılmaktadır. Dünyanın En Tehlikeli 7 FestivaliPortakalları ve şiddet beğenir makûs uşaklarını temsil eden oyuncuları taşıyan at otomobili, soylu atıcı kasaba ulusu tarafından çevrelenmiş kareye çekilir ve el otomobilindeki oyuncular hokey stili gözetici elbiseler giyerler. Yaya olan şahıslar, onları dokuz ananesel kadroya ayrılan özel üniformalara sahiplerdir, ancak yüksek süratte gelen bir portakalın tesirini yumuşatacak hiçbir şey yoktur. Bu şenlikte kesikler ve morluklar reelleşmekte ve kafaya portakal yemek içten dahi değildir. Bu portakal savaşı bir keşmekeşi hatırlasa da ehemmiyetli bir hududu vardır. Bu hudut da atlara portakal atmak netlikle yasaktır.

İspanya: Boğa Koşusu Şenliği

Herkesin tatil kavrayışı değişiktir ve kendi usulü ile tatilini yapar. Kimileri müzelere veya lokantalara gitmeyi hoşlanırken, kimileri ise caddelerde hiddetli çiftlik hayvanları tarafından kovalanmayı beğenir. Hiddetli bir boğa tarafından kovalanmayı zevk sayanlar için Temmuz ayında İspanya Pamplona’da tertip edilen Fiesta de San Fermín’e şenliği bunu tecrübelemek için bir fırsattır. Şenliğin her gününde sabahın erken saatlerinde, şehir merkezinin caddelerinde geçen 875 metrelik yarım mil bir parkurun başlangıcında takribî 2.000 cesur ruhlu şahıslar sıraya girmektedirler. Cümbüş, saat 8: 00’da başlamakta, koşucular parkura girdikten sonra ardından altı boğa parkura vazgeçilmekte ve koşuların arttan koşmaktadırlar. Bu şenlikte boğalar tarafından yaralanmalar düşünülenin aksine daha enderdir, ancak ölümcül olanlar da dahil, çiğnenmek ve boğuşmalar alana gelmektedir. Boğa koşusunda katılımcıların yarısından aşırısı turisttir. Bu şenlik muhtemelen 1920’lerde Amerikalı yazar Ernest Hemingway’e katıldıktan sonra bu şenlik popüler hale getirmiştir.

Dünyanın En Tehlikeli 7 FestivaliJaponya: Kutsal Kütük Şenlik

Japonya Nagano vilayetinde her altı senede bir Onbashira şenliği Suwa Gölü bölgesine reelleşir. Şenliğin emeli, Suwa Grand Shrine’ın dört binasının köşelerinde duran 16 kütük kolonunu değiştirmektir. Şenlikler nisan ayında dağlarda başlamakta dağlarda itinayla seçilmiş 16 köknar ağacı ananesel kütük açma vasıtaları kullanılarak kesilmektedir. Daha sonra mekanize teçhizat kullanılmadan tapınağa çekilirler. Tomruklar genellikle takribî 20 metre uzunluğunda ve 12 ton ağırlığındadır, bu surattan insanlar dağları ve akarsuları aşmak için büyük ekiplerde çalışmak zorundadırlar. Yolculuğun tamamı, genellikle takribî 10 km devam ettir. Yeniden de en ölümcül kısım, kütüklerin yokuş alt taşınması gerektiğinde ortaya çıktığında yaşanmaktadır. Cesaretlerini ispatlamak için, erkekler dağın tepesinden inerken bu kütükleri gezdirmektedirler ve bu devirici yaralanmalara ve vefata neden olabilen bir vaziyettir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ