Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyanın En Riskli 10 Gölü

  • 09 Ekim 2021
  • Dünyanın En Riskli 10 Gölü için yorumlar kapalı
  • 137 kez görüntülendi.
Dünyanın En Riskli 10 Gölü

10.At Nalı Gölü Kaliforniya’da bulunan At Nalı Gölü’nün, göl süresince yakındaki ağaçları öldüren riskli toksik gazlar ürettiği düşünülmektedir. Göl, büyük ölçülerde karbondioksit kapsayan Mamut Dağlarının bitişiğinde bulunmaktadır. 1989’da aniden, Horseshoe Gölü’nün yakındaki ağaçlarda büyük bir tahrip olmuştur. Deliller, zehirli gazların, büyük ölçüde ağaç kaybına neden olan zelzele sırasında patlayan Mamut Dağlarının altında biriktiğini ortaya koymuştur. […]

10.At Nalı Gölü

Kaliforniya’da bulunan At Nalı Gölü’nün, göl süresince yakındaki ağaçları öldüren riskli toksik gazlar ürettiği düşünülmektedir. Göl, büyük ölçülerde karbondioksit kapsayan Mamut Dağlarının bitişiğinde bulunmaktadır. 1989’da aniden, Horseshoe Gölü’nün yakındaki ağaçlarda büyük bir tahrip olmuştur. Deliller, zehirli gazların, büyük ölçüde ağaç kaybına neden olan zelzele sırasında patlayan Mamut Dağlarının altında biriktiğini ortaya koymuştur. Biriken gazlar, Mamut Dağlarının altındaki lav varlığından kaynaklanmaktadır. Göl, fazla karbondioksit bulunduğundan insanlar için riskli olarak kabul edilmektedir.

9.Michigan Gölü

Dünyanın En Tehlikeli 10 GölüMichigan Gölü, Kuzey Amerika ve Kanada‘nın değişik gölleriyle irtibatlı olduğu için “Göller Gölü” anlamına gelmektedir. Michigan sözcüğü, büyük su anlamına gelen “mishigami” sözcüğünden türetilmiştir. Michigan Gölü, hacminin ikinci en büyüğüdür ve hava açısından oldukça havalı görünmektedir. Ancak su altındaki akıntı ve iskeleler sebebiyle bir hayli insan için ölümcül olabilmektedir. Göl, Ekim ve Kasım aylarında canavar haline gelmektedir.

8.Karaçay Gölü

“Karachai” veya “Karachaj” olarak da öğrenilen Karaçay Gölü, dünyadaki en ölümcül göllerden biridir. Rusya’da, sırlı radyoaktif deneylerde yer alan Ural Dağları arasında yer almaktadır. 1951’den beri, bölge, radyoaktif ve nükleer çöplük olarak seçilmiştir. Radyoaktif konsantrasyon o kadar yüksektir ki yalnızca bir ziyaret iç uzuvlara hasar verebilir. Bir saat ayakta durmak netlikle bir insanın vefatına yetecek kadar dozu dağıtabilir. Atık birikintileri gölnam altına 11 fit derinliğe yerleştirilmiştir ve aynı ışınım nükleer ışınımdan daha ölümcül tesirlere neden olmaktadır.

7.Monoun Gölü

Monoun Gölü, Kamerun’da bulunan riskli bir göl patlama bölgesidir. 1984 senesinde, aynı patlama, başlangıçta terör hamlesi olarak iddia edilmiştir ve takribî 37 bireyi öldürmüştür. Daha ileri araştırmalar, vefatın ana nedeninin patlama bölgesinde fazla karbondioksit salınımından kaynaklandığını ortaya koymuştur. Canavar göl, saat 15.00 etrafında vahim gaz patlamasıyla insanları öldürmüştür. Göl yakınında yaşayan insanlar cilt renklerinde farklılık, cilt yanıkları ve ölümcül boğulma gidişatları yaşamışlardır. Monoun Gölü’nün sebepsellik nedenlerinden şüphelenilen volkanik lavın, suya maruz kaldığı tespit edilmiştir.

6.Rakshastal Gölü

Tibet’te bulunan Rakshastal Gölü, dünyadaki en hoş göllerden biridir. Ancak, göldeki yoğun tuz içeriği sebebiyle rastgele bir organizmanın Dünyanın En Tehlikeli 10 Gölüyaşamasını olanaksız kılmaktadır. Yakınlarda yaşayan köylüler, gölde nebat veya suda yaşayan hayvanlar bulunmadığından Rakshastal Gölü’nü zehir olarak kabul etmişlerdir. Ayrıca gölde egoistçe yaşayan değişik organizmaların yaşamasını yasaklayan iblis eşi bencil kral efsaneleri vardır. “Rakshastal” ismi, “Karanlık” anlamına gelmektedir.

5.Ozarks Gölü

Ozarks Gölü, dünyanın en ölümcül göllerinden biridir ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en riskli göldür. Ozarks Gölü, değişik riskli göllerle karşılaştırıldığında öldürülme tehlikeyi oldukça yüksektir. Gölde, yiyecek zehirlenmesine ve değişik ölümcül hastalıklara neden olan E-Coli bakterileri bulunmaktadır. E-Coli bakterileri, doğrudan gölnam içine akan atık su sebebiyle Ozarks Gölü’nde birikmektedir.

4.Nyos Gölü

Nyos Gölü, Kamerun’un kuzeybatı bölgelerinde yer almaktadır. Günümüzde, Nyos Gölü etkin olmayan bir volkanik göldür ve onları içine alan dev lavların ispatları vardır. Göl öldürücüdür, zira su insan tenini yakabilen karbonik asit formundadır. 1986’da yakındaki köyde takribî 1746 bireyi fırlatan beklenmedik bir faciaya yol açmıştır. Bugün tek bir sarsıntı, gölnam, köyün nehirlerine parçalamasına ve köylülere hasar vermesine neden olabilir.

3.Jokulhlaup

Jokulhlaup, çalışan buzulları işaret etmektedir. Buzul suyunun bir neticeyi olarak oluşan İzlanda’da bulunmaktadır. Göl, volkanik lavların buzul bölgesine kısmen girmesi neticeyi korunmuştur. Neticede göl yaradılışına neden olan eşiğin üstünde suyun taşmasına neden olan hidrostatik bir patlama olmuştur. Jokulhlaup’ın patlaması çok süratlidir ve bu da yakındaki alanlarda büyük tahribata neden olabilir ve insan hayatını tehdit edebilir.

2.Kivu Gölü

Kivu Gölü, Demokratik Ruanda ve Kongo Cumhuriyeti hududunda bulunan Dünyanın En Tehlikeli 10 Gölüölümcül bir göldür. Kivu Gölü’nün, temel olarak 65 kilometrekare metan ve 256 kilometrekare karbondioksitten oluşan çok rakamda kimyevi istifle dolu olduğuna inanılmaktadır. 1951’den bu yana, lekelilik o kadar fazla olmuştur ki, bir hayli birim bu gölden metan çıkarmaya başlamıştır.

1.Kaynar Göl

Dominika’nın Dünya Serveti Listesi’nde yer alan göl, 250 metreye dağılmıştır. 1870’den beri, suyun sıcaklığının yanı gizeme yüksekliğinde bir hayli farklılık olmuştur. Merkezin çok fazla erimiş lavla yıkandığını ortaya çıkardığı için hiç kimse gölnam merkezinden sıcaklığı ölçmeye cesaret edemiyordu. Göle bağlanan doğrudan bir yol yoktur ve tespit edilen en yakın yol 8,1 mil uzaklıktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ