Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyanın En Pahalı Seyahati: Trans-Sibirya

  • 17 Kasım 2021
  • Dünyanın En Pahalı Seyahati: Trans-Sibirya için yorumlar kapalı
  • 97 kez görüntülendi.
Dünyanın En Pahalı Seyahati: Trans-Sibirya

Rusya Federasyonu, halihazırda dünyanın en büyük ülkesi konumundadır. Bu büyüklük bütün olarak ekonomik olmayıp, sahip olunan yüzölçümünden kaynaklanmaktadır. Bir ucu Avrupa Birliği ülkelerine sabreden Rusya Federasyonu doğu yakasında Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ne de komşu sayılır. Görüldüğü gibi son derece geniş bir coğrafyada yer alan bu ülke, gerçeğinde 1991 senesinde Sovyet Birliği’nin parçalaması evvelinde daha […]

Dünyanın En Pahalı Seyahati: Trans-SibiryaRusya Federasyonu, halihazırda dünyanın en büyük ülkesi konumundadır. Bu büyüklük bütün olarak ekonomik olmayıp, sahip olunan yüzölçümünden kaynaklanmaktadır. Bir ucu Avrupa Birliği ülkelerine sabreden Rusya Federasyonu doğu yakasında Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ne de komşu sayılır. Görüldüğü gibi son derece geniş bir coğrafyada yer alan bu ülke, gerçeğinde 1991 senesinde Sovyet Birliği’nin parçalaması evvelinde daha da büyüktü. Ancak Soğuk Savaş’ın sona ermesi bu ülkenin ayrılmasıyla asıllaşınca kocamanlı küçüklü çok rakamda devlet ortaya çıkmıştır. Her ne kadar böyle bir şey yaşansa da sonrasında bu daha önceki Sovyetler ülkeleriyle kurulan sıkı bağla birlikte, Rusya yeniden bölgede ehemmiyetli bir efor haline gelmiştir. Avrupa’ya açılan kapı olarak da öğrenilen ve çoğu Avrupa şehrinden bile daha şaşaalı olan Saint Petersburg, bu anlamda Rusya’nın batıdaki en ehemmiyetli mesken yeridir. Doğuda da son derece ehemmiyetli stratejik noktaları yer alan bu ülke, Vladivostok’a kadar uzanan bir toprağa sahiptir ki, bu iki şehir arasındaki mesafe 10 bin km etrafındadır. 1800’lerin sonlarına doğru Çarlık Rusya, Saint Petersburg’la Vladivostok arasında 10,650km uzunluğunda bir demiryolu inşası üzerinde çalışmalar başlatmıştır. İmali seneler alan demiryolu 1920’lerde faal bir biçimde kullanıma açılmıştır. Halen de kullanılan bu demiryolu hattına Trans Sibirya denilmektedir.

Dünyanın en meşhur demiryolu hattı olan Trans Sibirya, Saint Petersburg şehrinden başlayan ve Vladivostok’ta son bulan yapısıyla gezginlerin düşlerini süslemektedir. Son derece harika bir manzara sunan bu rota, 10,680km’lik bir uzunluğa sahiptir ve bu mesafe takribî olarak 7 gün vakitte bitirilebilmektedir. Bu anlamda dünyanın en uzun aralıksız demir yolu hattı olan Trans Sibirya, dünyaca ünlü bir şana sahiptir. Kompartımanlarında 1., 2. ve 3. sınıf yolculara hizmet veren bu ekspres, her sene binlerce turistin Rusya’ya gitmesine neden olmaktadır. Sırf bu tecrübeyi yaşamak için Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Avrupa Birliği’nden çok rakamda turist Rusya’ya seyahat etmektedir. Dünyanın en pahalı seyahatleri arasında en üst sıralarda yer alan ve hatta en pahalısı olarak lanse edilen Trans Sibirya, bazı işletmelerce 40 bin dolara satılan turları bile kapsamaktadır. 20 gün için 40 bin hatta daha aşırısını ödeyen çok rakamda turist bulunmaktadır. Ancak siz kendi turunuzu kendiniz yaparsanız bu gidişatta en düşük tren bileti için 150 Amerikan doları ortamında bir fiyat ödemeniz gerekir. Kompartımanlara birinci sınıf gitmek isterseniz bu gidişatta 980 Amerikan doları ödemeniz gerekir. Bu Moskova – Vladivostok arasındaki mesafe için geçerlidir. Ancak bunun yanında yemek vize gibi öteki giderler de size aittir. Ayrıca bilet maliyetleri tek istikamettir. Ayrıca geri dönüşünüzü de tasarılamanız gerekir.

Dünyanın En Pahalı Seyahati: Trans-SibiryaÇoğu gezgin bir biçimde uçakla geri dönmeyi seçim etmektedir. Ayrıca Moğolistan ve Çin hatlarının da Trans Sibirya ile irtibatı vardır ve dilemeniz gidişatında bu ülkelere de geçiş yapabilirsiniz. Seyahatinizi iyi tasarlamalısınız. Her ülke için ayrıca vize almanız gerektiği de usunuzun bir köşesinde bulunsun. Tabi bu ifade Türk pasaportu taşıyanları için geçerlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ