Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyanın En Ölümcül Adası: Yılan Adası

  • 28 Eylül 2021
  • Dünyanın En Ölümcül Adası: Yılan Adası için yorumlar kapalı
  • 39 kez görüntülendi.
Dünyanın En Ölümcül Adası: Yılan Adası

Bir serüven yaşamak için ıssız bir tropik adada kaybolmak isteyebilirsiniz. Ancak bazı ismeler var ki, kabuslarınızda bile orada kaybolmak istemezsiniz. Brezilya yakınlarında bulunan aynı zamanda “Ilha de Queimada Grande” olarak bilinen Yılan Adası da onlardan bkocamandır. Adanın adı bizi zati uyarsa da detaylar daha korkutucu! Daha aşırısı için okumaya devam edin. Dikkat! Lancehead ailesine ait […]

Bir serüven yaşamak için ıssız bir tropik adada kaybolmak isteyebilirsiniz. Ancak bazı ismeler var ki, kabuslarınızda bile orada kaybolmak istemezsiniz. Brezilya yakınlarında bulunan aynı zamanda “Ilha de Queimada Grande” olarak bilinen Yılan Adası da onlardan bkocamandır. Adanın adı bizi zati uyarsa da detaylar daha korkutucu! Daha aşırısı için okumaya devam edin.

Dikkat!

Lancehead ailesine ait yılanlar Brezilya’daki tüm yılan ısırığına bağlı vefatların takribî % 90′ ından mesuldür. Yılan adasında yaşayan altın engerek golden lancehead yılanı, anakara yılanlarından 3-5 kat daha güçlü bir zehire sahiptir. Bu zehrin bir insanı ne kadar süratli öldürebileceğini siz düşünün.

8170_ilha-da-queimada-grande-snake-islandBir isme fikri herkesin usunda bir cennet resmi çizmektedir. Hoş tropik ağaçlarla döşeli kayıp bir cennette güneşlenip, tabiatın tadını çıkardığımızı hayal ederiz. Ancak görünümün kandırıcı olabileceğini gösteren bir kaç isme bulunmaktadır. Bu özel isme hoş görünümü ile sizi davet edecektir ama görünüşe aldanmayın, zira bu adaya yanaştıkça vefata da yanaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca Ilha de Queimada Grande olarak bilinen Yılan Adası, Brezilya São Paulo’ dan bir kaç mil uzaklıkta yer almaktadır. isminden de anlaşılacağı gibi, bu minik isme yılanlar neredeyse 2000-4000 ile doludur. Bunun çok da alışılmadık bir gidişat olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu isme yalnızca zehirli yılanlar sebebi ile değil aynı zamanda zehirli yılanların yoğunluğu sebebiyle risklidir. Bilim adamları metre kare başına neredeyse 1-3 yılan düştüğünü söylemektedir ancak burada bulunan bireyler metre kare başına 5 yılanın düştüğünü düşünmektedir. Yalnızca bu bile oldukça korkutucudur. Temel korkutucu olan bu adada yaşamakta olan oldukça zehirli bir yılan cinsi olan altın engerek yılanı Golden Lancehead-Bothrops insularis dır. İsme 1920 senesinden beri izole edilmiştir ancak bilim adamları için bazı imtiyazlar bulunmaktadır. Bunun dışında, Brezilya Deniz Güçleri senede bir kere deniz fenerini hakimiyet etmek için adayı ziyaret etmektedir.

İsme Öyküleri:

Bu isme hakkında bir çok vahim öykü anlatılmaktadır ancak bunlardan ikisi çok namlıdır ve insanları çok korkutmaktadır. Bu öykülerden biltihapta bir balıkçının muz aramak için adaya gittiğinden bahsediliyor. Balıkçı yılanlar tarafından ısırılmış ancak botuna erişmeyi başarmış. Zehir tesir etmeye başladığı anda balıkçı can vermiş. Balıkçının cesedi yüzen botun içinde kanlar içinde bulunmuş.

Başka bir öykü ise adada yaşayan tek bir aileden bahsediyor. Bu aile fener bekçisinin eşi ve üç çocuğudur. Bir gece bazı yılanlar konutlarına sızmayı başarmış ve aileye saldırmış. Kurtulmaya çalışsalar da konutta bulunan herkes can vermiştir. Onların bu adanın son durgunları olduğu söyleniyor.

İsme Hakkında:

8170_snake_islands_1a-Yağmur ormanları ile kaplı, Atlantik deniz ile çevrili bu isme oldukça hoş görünmektedir. Oldukça ufaktır ve yalnızca 110 dönüm büyüklüğündedir. Brezilya’dan yalnızca birkaç mil uzaklıkta yer almaktadır. Adada yılanlar haricinde senede bir kere bakımı yapılan otomatik bir deniz feneri bulunmaktadır bunun dışında isme tamamen terk edilmiştir. 1909-1920 seneleri arasında adada insanların yaşamakta öyküler de anlatılmaktadır.

-11.000 sene evvel deniz seviyelerinin yükselmesi sebebiyle adanın anakara ile bağlantısının kesildiği düşünülmektedir. Adada bulunan altın engerek yılanının “B.jararaca” isimli bir cins ile ilişkili olduğu söylenmektedir. Bu cinsin atalarından bkocamanın adaya geldiği ve burada anakaradaki akrabalarından değişik bir biçimde büyüdüğü düşünülmektedir.

-İsme oldukça riskli kabul edildiğinden hiç kimsenin izin almadan adaya gitmesine izin verilmemektedir. Gitmesine izin verilen bir birey olduğunda donanma onu kıyıya 100 metre uzaklıkta bırakmaktadır. Yolun geri kalan kısmı için kendi filikanızın küreklerini sürüklemeniz gerekmektedir. Ayrıca başka bir kural olarak da, adaya giden bireye bir hekimin eşlik etmesi gerekmektedir.

-Adaya girmek için tek alternatif, bir çok deniz kuşunun yuva yaptığı kaygan, kayalık bir yamaca tırmanmaktır. Adada hiç bir plaj bulunmamaktadır. Bu kayalık yamaca tırmanmanın riski en küçük bir kayma gidişatında yılanlara yem olabilirsiniz.

Yılanlar Hakkında:

Altın engerek yılanı belirgin samanimsi-kahverengimsi renge sahiptir ve sivri bir kafası bulunmaktadır. Bu yılanlar takribî 71-104 cm uzunluğundadır ancak çok güçlü ve süratli tesirli bir zehire sahiptirler. Bir ısırık etrafındaki eti eritmektedir bu da yılan için oldukça basitlik sağlamaktadır zira avının yarısı yutmadan evvel bu biçimde hazmedilmektedir. Acil tıbbi dayanak uygulanmasına karşın insanlarda %3-7 vefat tehlikeyi bulunmaktadır. Bu yılan cinsinin zehri o kadar güçlüdür ki adada başka bir canlı cinsi yaşayamamaktadır. Bu zehir öteki yılanları, değişik hayvan cinslerini ve insanları öldürmektedir.

Bu adada yaşayan yılanlar adaya inen naçar, muhacir kuşlar ile beslenmektedirler. Ayrıca bu yılanların yamyamsı oldukları bilinmektedir bu sebeple birbirleri ile de beslenebilmektedirler. Bu güçlü, süratli tesir eden zehir ısırılan kuşların uçarak kaçmalarını yasaklamaktadır. Böylece kuşları avlayabilirler. Şu anda pek çok bilim adamı bu zehir üzerinde çalışmaktadır ve bu zehir ile ne yapabileceklerini düşünmektedirler.

Yazar:Tülay Arsoy

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ