Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyanın En Daha Önceki Metrosu: “Londra Metrosu”

  • 29 Eylül 2021
  • Dünyanın En Daha Önceki Metrosu: “Londra Metrosu” için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
Dünyanın En Daha Önceki Metrosu: “Londra Metrosu”

Londra Metrosu ya da Britanyalıların da dediği gibi ”London Underground”, Avrupa Birliği abonesi Birleşik Kraliyet’ın bir parçası olan İngiltere’nin başşehri Londra’da yer alır. Dünyanın en ehemmiyetli erişim hatları arasında gösterilen Londra Metrosu, aynı zamanda da insanlık tarihinin en daha önceki metrosu konumundadır. Yeryüzünde inşa edilmiş ilk metro olan Londra Metrosu, hali hazırda galibiyetli bir biçimde faaliyetlerini sürdürmektedir. […]

Londra Metrosu ya da Britanyalıların da dediği gibi ”London Underground”, Avrupa Birliği abonesi Birleşik Kraliyet’ın bir parçası olan İngiltere’nin başşehri Londra’da yer alır. Dünyanın en ehemmiyetli erişim hatları arasında gösterilen Londra Metrosu, aynı zamanda da insanlık tarihinin en daha önceki metrosu konumundadır. Yeryüzünde inşa edilmiş ilk metro olan Londra Metrosu, hali hazırda galibiyetli bir biçimde faaliyetlerini sürdürmektedir. İngiltere ve aynı zamanda da Birleşik Kraliyet’ın başşehri olan Londra’da yer alan bu erişim hattı, şehrin soğukkanlılarına çok büyük bir erişim basitliği sunmaktadır. Genel konum olarak Buckingham, Essex ve Hertfordshire ilçelerini içine alan Londra Metrosu, neredeyse Londra’nın bir hayli yerine erişimi olası kılacak biçimde bir genişliğe sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan New York Metrosu’na kıyasla azıcık daha ufak bir hatta sahip olan Londra Metrosu, yalnızca 11 hatta sahiptir. Oysa New York Metrosu neredeyse 40 hatta sahiptir ve bu anlamda dünya genelinde liderdir. Londralılara rahat bir soluk aldıran ve Londra trafiğinde kaybolmalarını yasaklayan Londra Metrosu, 270 tane durağa sahiptir. Bu son derece yüksek bir sayıdır ve Londralılara erişim spektrumu ve basitliği sunar.

Dünyanın En Eski Metrosu: nyanın en daha önceki metrosu olarak patentlenen Londra Metrosu, günlük olarak altında heyeti olduğu Londra şehrinin popülasyonunun yarısından daha aşırısını ağırlar. Başka bir ifadeyle takribî olarak 8 milyon ortamında bir popülasyona sahip olan Londra şehrinin, 4,8 milyonu her gün bu metro hizmetinden faydalanır. Bu anlamda dünyada hatırı sayılır bir nama sahip olan Londra Metrosu, gerek Londralılar gerekse de şehri ziyarete gelen turistlerce son derece sık seçim edilen bir erişim vasıtayı haline gelmiştir. Londra Metrosu’ndan istifade etmek oldukça basittir. Dilerseniz tek geçişlik bilet alabilirsiniz, bunun yerine ayrıca ”Oyster Card” taşıyor iseniz bu daha ekonomik ve usçu bir seçim olacaktır. Şayet Oyster Card sahibi değilseniz ve de turistseniz, en yakın büfeden kartınızı 5 pound karşılığında temin edebilirsiniz. Bu kart ile birlikte daha ucuz seyahat ihtimali ve de aktarma fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Dünyanın en yoğun metro hatları arasında yer alan Londra Metrosu, her sene takribî olarak 1,4 milyar yolcu tarafından kullanılmaktadır. Bu da Londra Metrosu’nu dünya çapında bir erişim hattı haline getirmektedir.

Resmi kayıtlara göre Londralıların hizmetine 10 Ocak 1863 tarihinde giren Londra Metrosu, bu surattan dünyanın ilk metrosu olarak kabul edilir. 150 seneyi aşkın bir erişim geçmişine sahip olan Londra Metrosu, toplam 402km uzunluğundadır. Bu metro taşıtıyla Londra’nın en büyük havalimanı olan Heathrow’a da erişebilirsiniz. Metro şehri ziyarete gelen turistlerce en çok seçim edilen erişim vasıtayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Londra Metrosu, şehir merkezi olarak adlandırılan Zone 1’i tamamen içerir ve burada rastgele bir yere erişmek istediğiniz de Londra Metrosu’nu seçim faktörüz en isabetli karar olacaktır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ