Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyanın En Çok Kullanılan Herbisiti: Glifosat

  • 14 Temmuz 2021
  • Dünyanın En Çok Kullanılan Herbisiti: Glifosat için yorumlar kapalı
  • 181 kez görüntülendi.
Dünyanın En Çok Kullanılan Herbisiti: Glifosat

Bahçedeki veya tarladaki yabani otların arınılmasında kullanılan kimyevi maddelerin sağlık açısından hasarlı olduğu mevzusunda bir hayli çalışma yürütülmektedir. Bu hasarlı maddeler arasında ilk sırada olan glifosatın olduğu muhtemelen pek öğrenilmemektedir. Fakat glifosat, dünyada en yaygın olarak kullanılan zirai pestisittir. Ve dünyanın her yerinde çim ve bahçelerde yabani ot öldürücü olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar kimse, bu […]

Bahçedeki veya tarladaki yabani otların arınılmasında kullanılan kimyevi maddelerin sağlık açısından hasarlı olduğu mevzusunda bir hayli çalışma yürütülmektedir. Bu hasarlı maddeler arasında ilk sırada olan glifosatın olduğu muhtemelen pek öğrenilmemektedir. Fakat glifosat, dünyada en yaygın olarak kullanılan zirai pestisittir. Ve dünyanın her yerinde çim ve bahçelerde yabani ot öldürücü olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar kimse, bu kimyevi maddeyi maksatlı olarak yemeğine veya içme suyuna katmasa da muhtemelen her gün maruz kalmaktadır. Zira o kadar yoğun kullanılmaktadır ki, artık yağmur suyu misallerinde dahi tespit edilebilir hale gelmiştir.
Fakat uğursuz bir asıl vardır ki, glifosattan sakınmak neredeyse imkânsızdır. Fakat bireyin kendisini ve ailesini bu toksik tesirlerinden korunması ve tehlikeyi eksiltmesi için dikkat etmesi gerekenler ve atabileceği bazı adımlar vardır. Bu yazıda Glifosat maddesinin ne olduğu ve toksitesisinden nasıl korunacağına dair bilgiler bulunmaktadır.

Glifosat Nedir?

Dünyanın En Çok Kullanılan Herbisiti: GlifosatGlifosat, yaygın olarak kullanılan bir herbisittir. Gastrointestinal korozif semptomlara neden olabilir ve mevcut yüzey etkin madde sebebiyle ciddi bir metabolik asidoz, hiperkalemi ve kardiyovasküler kollaps alana gelebilir. Toksisite arasında glifosat yüzey etkin madde ve değişik eş formülasyon maddeleri büyük miktarda bağlıdır.
Glifosatın ilk kullanımı yabani otları öldürmeyi kapsar, ancak ilk olarak bir metal şelatör sökücü olarak tescili alınmıştır, zira onları borulardan arınmak için minerallere kalsiyum gibi bağlanır. Bu, boruları arınmak için harika bir madde olabilir, ancak güçlü ve sağlıklı kalmak için temel minerallere lüzum dinleyen insanlar için hiçte sağlıklı değildir. Herbisit ayrıca iç ekosistem üzerinde devirici bir tesire neden olur. Riskli patojenlere rekabet avantajı sağlarken yararlı bakterileri probiyotikler öldürür. Araştırmalar, glifosatın salmonella ve E. coli gibi hastalığa neden olan bakterilerde antibiyotik mukavemeti oluşturduğunu ve süratlendirdiğini göstermektedir.
Glifosat, dünyada en fazla kullanılan zirai bir pestisittir ve merkezi bir rolü vardır. Ve kullanılırken genellikle başka toksik herbisitlerle birleştirilirler. Birleştirildiği herbisitlerden kimileri şunlardır:
• Atrazin
• 2,4-D 2,4-Diklorofenoksiasetik asit
• Dikamba
• Neonikotinoid böcek öldürücüler
Bu sebeple, ananesel gıda tedariki yapanların büyük çoğunluğu, neredeyse her zaman değişik zehirli maddelerle beraber glifosatla kirlenmiştir. Ve ne yazık ki bu riskli kombinasyonlar şahsi ve dünya sıhhati için trajedi anlamına gelmektedir.

Glifosat Toksisitesi ve Kapsadığı Bir Hayli Risk

Dünyanın En Çok Kullanılan Herbisiti: GlifosatGlifosat, aralıksız maruz kalınması sebebiyle çok büyük bir sağlık tehlikeyi oluşturmaktadır. Ve glifosata maruz kalma seviyesi az gibiküçük görünse de, zamanla hepsi birikir. Özellikle de bu günlük zehirli madde, değişik temel gıdaları taklit ederek, bedenin gıda depolaması mevzusunda mekanizmayı kandırdığı için bu yaşanmaktadır. Bu, şahsı alttakiler dahil bir hayli sağlık meseleyi için daha yüksek tehlike altına sokmaktadır:
• Kansızlık, diyabet, demans bulgularına neden olan manganez ve demir gibi temel minerallerdeki yetersizlikler
• Bağışıklık işlevini bozan ve enflamasyonu artıran, sizi düzinelerce kronik hastalık tehlikesine sokan bağırsaktaki patojenlerin disbiyoz veya sızdıran bağırsak fazla gelişmesi
• Zehirli Madde birikmesine, kanser ve otoimmün hastalığa neden olabilen hayati biyokimyasal süreçlerin detoks metilasyonu gibi bozulması
• Öğrenişsel, bunalım, anksiyete düşüşe neden olabilen eksiltilmiş nörotransmiter yapımı
Glifosat kontaminasyonundan sakınmak son derece güç olduğu için bedenin buna karşı bağışıklık geliştirmesi gerekir.

Pestisitlerin Çoğu Besini Bozar

Amerika Birleşik Devletleri‘de satılan çoğu nebatsal gıda pestisitlerle yıkanır. USDA’ya göre, Amerika Birleşik Devletleri’de sebzelerde, meyvelerde ve hububatlarda en fazla harcanan 225’den çok değişikı böcek ilacı bulunmaktadır. Glifosat ve ötekileri gibi böcek ilaçları sebebiyle organik besinler dahi her zaman korunamamaktadır, zira rüzgar çekmesi veya başka yollarla organik çiftliklere girebilirler. Glifosatın kendisi, en yaygın suratlarca gıdayı pislemektedir. Her besin yalnızca eser ölçüde glifosat kapsasa dahi bu izler büyük ebatlı bir günlük dozu oluşturur. İşte popüler olan gıda maddelerinden glifosat kapsayan gıdalardan kimileri:
• Perhiz bisküvi
• Şişelenmiş portakal suyu
• Yulaf ezmesi
• % 100 bütün hububatlı makarna
• Humus
Glifosat ve değişik pestisitlerden sakınmak olanaksız görünse de, bireyin kendisini ve ailesini bu zehirli maddelerin neden olabileceği hasarlardan gözetmek için yapabileceği bir ekip şeyler vardır. Öncelikle harcanan gıda maddelerinin organik olması ilk adımdır. Her ne kadar organik mahsuller bazı zehirli madde izleri ve pestisit kapsamış olsada bunların seviyeleri, ananesel olarak yetiştirilen gıda maddelerinden çok daha az seviyelerde olmaktadır. Ayrıca, üreticilerin mahsulleri glifosat kapsamadığını doğrulamak için alabilecekleri yeni, bağımsız bir sertifika vardır. Bu çalışma hâlâ erken safhalarda olsa da, glifosatın riskleri mevzusundaki farkındalık çoğalmaya devam ettiğinden, bu yeni sertifikasyon göz önünde bulundurulması gereken bir gidişat haline gelebilir.

Glifosat Toksisitesinden Nasıl Korunmalıdır?

Glifosat kontaminasyonunu en aza indirmek ve hatta ortadan kaldırmak için yapabilecek birkaç adım var, ancak en ehemmiyetlisi bedeni natürel korunucularla gözetmektir. Bu biçimde, kronik olarak glifosata maruz kalındığında, bedeni uzun vadeli bir zarar oluşmadan evvel onunla güvenle baş edebilir. Glifosat toksisitesine karşı en iyi gözeten natürel gıdalar şunlardır:
• Narenciye pektin: Bir ağır metal detoksifiye öğrenilen çözünür liftir ve onun aracıyla ve berrak kolesterol üstün bağlama eforları bulunmaktadır.
• Alginatlar likenden temizletilmiş: Pestisit toksisitesine karşı koruma sağladığı ve ağır metalleri ve zehirli maddeleri tesirli bir biçimde uzaklaştırdığı ispatlanmıştır.
• Glisin: Karaciğeri toksisiteye karşı gözeten güçlü bir detokslayıcı ve antioksidan olan glutatyon oluşturmak için lüzumlu bir amino asittir. Eksantrik bir biçimde, glifosat yanılgı glisin doku ve uzuvlarda toksik glifosat depolanması içine mekanizmayı aldatarak, protein birleşiminde bedene girebilir. Ekstra glisin dayanağı yapılması ile glifosatın depolanmasının önüne geçilebilir, dolayısıyla glutatyon etkinliği artırılabilir ve sağlıklı protein yapımı desteklemede dayanakçı olabilir. Glisin açısından en zengin kaynaklar arasında kemik suyu ve kollajen yer almaktadır, fakat aynı zamanda et, baklagiller, kümes hayvanları, süt mahsulleri, balıklar ve yumurta bu kaynaklarlar arasında gösterilebilir. Muz, ıspanak, karnabahar ve lahana gibi bazı sebze ve meyveler glisin kapsamaktadır.
• Gingko biloba: Glifosat toksisitesine karşı güçlü bir gözetici olduğu bulunan daha önceki bir nebattır.
• Organik İzlanda likeni: Radyoaktif iyonların ve florür, bromür ve klor gibi zehirli pestisit halojenlerinin emilimini önleyen iyot kapsayan zengin bir gözetici mineral kaynağıdır.
• Probiyotikler ve prebiyotikler: Glifosat tarafından öldürülen yararlı bağırsak bakterilerini geri kazanmak için lüzumludur.
Dünyanın En Çok Kullanılan Herbisiti: GlifosatGlifosat ve değişik zirai zehirli maddeleri tehlikesiz bir biçimde uzaklaştırmak, bedende depolanmasını önlemek, tiroid, GI sıhhati desteklemek için bu detoks bağlayıcılarla beraber kastedilmiş bir detoks yöntemi önerilmektedir. Pestisitler ve etrafsal zehirli maddeler, özellikle maruziyet seviyeleri çoğalmakta olduğundan, günlük çözümler gerektiren günlük bir problemdir. Bedeni tehlikesiz, natürel detoksifikatörlerle desteklemek, değişik pestisitler ve zehirli maddelerle beraber glifosata karşı en iyi korunmayı sağlar. Bu da uzun vadeli sağlık ve enerjiklik için ek gözetici faydalar barındırmaktadır.

Glifosat ve İnsanlar

İnsanlarda yapılan epidemiyolojik çalışmalar, IARC’nin kararında büyük rol oynayan glifosat maruziyeti ile Hodgkin dışı lenfoma alt tipleri arasında bazı cılız irtibatlar olduğunu göstermektedir. Ancak geçen sene Iowa ve Kuzey Carolina’da takribî 90.000 çiftçi ve eşlerini kapsayan Zirai Sağlık Çalışmasından elde edilen bilgilere katlanan bir inceleme, glifosat ve Hodgkin olmayan lenfoma arasında ne de genel kanser tehlikeyi ile ehemmiyetli bir ilişki göstermemiştir akut miyeloid lösemi ile cılız bir ilişki göstermesine karşın.
Yeniden de, ne kadar glifosata maruz kalındığı mevzusunda evhamlar var. Bazı mahsuller, glifosata hoşgörülü olacak biçimde genetik olarak değiştirilmiştir ve bu sebeple, aralarında gelişen yabani otları ortadan kaldırmak için püskürtülmektedir. Ve bu sebeple, bu mahsullerin içinde çok yüksek konsantrasyonlarda glifosat birikmektedir. Seneler içinde artan dozlarda glifosat ve herbisit formülasyonunun değişik bileşiklerine maruz kalındığına dair deliller vardır. Bu cins bir maruziyet potansiyel olarak hasarlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ