Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyanın En Büyük 5 Gölü

  • 24 Nisan 2021
  • Dünyanın En Büyük 5 Gölü için yorumlar kapalı
  • 145 kez görüntülendi.

Devasa ebatları ve ihtişamlı duruşları ile insanların ruhunu tazeleyen, ülkelerin gelişimine katkı sağlayan göller en hoş natürel yaradılışlardan biridir. Göllerin surat ölçümünün çoğalması ile ekonomi, tarım ve hayvancık faaliyetlerine olan katkısı da aynı oranda çoğalmaktadır. Göller pek çok koldan gelen ırmaklar ile beslenirler. Aynı zamanda çok geniş alanlara dağılan göller pek çok kültürü tanımayı sağlar. […]

Devasa ebatları ve ihtişamlı duruşları ile insanların ruhunu tazeleyen, ülkelerin gelişimine katkı sağlayan göller en hoş natürel yaradılışlardan biridir. Göllerin surat ölçümünün çoğalması ile ekonomi, tarım ve hayvancık faaliyetlerine olan katkısı da aynı oranda çoğalmaktadır. Göller pek çok koldan gelen ırmaklar ile beslenirler. Aynı zamanda çok geniş alanlara dağılan göller pek çok kültürü tanımayı sağlar.

Dünyanın En Büyük 5 GölüHazar Gölü

Hazar Gölü 319,000 kilometrekarelik bir alana dağılıp dünyanın en büyük tuzlu gölü olma özelliğini taşımaktadır. İran, Azerbaycan, Kazakistan ve Rusya hudutları içerisinde yer alan Hazar Gölü’nü İran’ın Gilan bölgesinde görmek ve çevresinde oturmak olasıdır. Azerbaycan’ın Bakü şehrinde de Hazar Gölü’nü görmek olasıdır. Göl üzerinde motorlu kayık ve jet ski gibi şeyler kullanılabilir. Gölnam büyüklüğünden dolayı Hazar Deniz’i de denmektedir.

Lake Superior Superior Gölü

82,200 kmlik alana dağılan tatlı su gölü Kanada-Amerika hudutları arasında yer alır. Aynı zamanda Buzul Devri’nden kalan balık cinslerini bünyesinde barındıran bir göldür. Dünyanın en büyük göklerinden biri olan Superior Gölü kış aylarında buz yakaladığı için üzerinde gezinti yapmak olasıdır. Gölnam çevreyi yeşiller içerisindedir. Tekne ile gezinti yapma faaliyetine oldukça fazla arz bulunmaktadır. Göl kıyıları Kanada’nın cenneti olarak adlandırılır. Aynı zamanda gölün Algolama Bölgesi’nde çok rakamda tabiat yürüyüşleri yapılmaktadır. Göl süresince tertip edilen Agawa Kanyon Tren Turları bulunmaktadır. Bu turlar ile eşsiz tabiat görüntülerine tesadüfmek olasıdır.

Victoria Gölü

Doğu Afrika’da yer alan bu göl, Tanzanya, Uganda ve Kenya olmak üzere 3 ülkenin Dünyanın En Büyük 5 Gölühudutlarında yer alır. Fakat en büyük bölümü Kenya’da yer alır. Afrika’nın en büyük, dünyanın ise en büyük 3.gölüdür. Toplam 68800 metrelik alana sahip bu göl, pek çok hayvan çeşidine konut sahipliği yapar. Göl kenarları birbirinden oldukça değişik özelliklere sahiptir. Gölnam güney kısımlarında 90 metrelik uçurumlar yer alır. Gölü, İngiliz kaşif John Hanning Speke bulmuş ve Victoria ismini vermiştir.

Lake Huron Gölü

59.600 km² alana sahip olan bu göl, Kuzey Amerika’da yer alır. Senenin bazı aylarında göl buz meblağ. Dünya’nın en büyük 4. Gölü olan Lake Huran Gölü, ismini bölgede yaşayan Huron milletinden almıştır. Dünya’da en çok adaya sahip olan göldür. Kış aylarında göl kenarında buz pateni ve kayak sporu yapılır. Gölnam kenarlarında pek çok tatil alanları yer alır. Bu göl, Amerika Birleşik Devletleri- Kanada hududunu tanımlar. Gölnam yer aldığı bölgede yaşayan insanların büyük çoğunluğu balıkçılıkla uğraşır.

Michigan Gölü

Dünyanın En Büyük 5 Gölü Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Michigan Gölü, Dünya’nın en büyük 5. Gölüdür. Gölnam kuzeyinde yer alan Mackinac Boğazı sayesinde Huron Gölü’ne bağlanır. Senenin kış aylarında buz yakalayan bu göl, her mevsim şiddetli kasırgaya maruz kalır. Gölnam alanı 58.016 km², derinliği ise 281 metredir. Adını Michigan Eyaletinden almamıştır. Bütün tersi eyalet adını bu gölden almıştır. Michigan Kızılderili dilinde büyük su anlamına kazanç. Her mevsim yoğun su trafiğine sahiptir.

Yazar: Can Baskın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ