Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünya’nın En Büyük 2.Kanyonu; Uşak Ulubey Kanyonu

  • 22 Temmuz 2021
  • Dünya’nın En Büyük 2.Kanyonu; Uşak Ulubey Kanyonu için yorumlar kapalı
  • 149 kez görüntülendi.
Dünya’nın En Büyük 2.Kanyonu; Uşak Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu Uşak şehrinin Ulubey ilçesi hudutları içerisindedir. Amerika Birleşik Devletleri‘deki Arizona Eyaleti hudutları içerisinde bulunan Grand Kanyon National Park’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Kanyon 73 km uzunluğundadır. Uşak şehrine uzaklığı 30 km olup erişim oldukça basittir. Şimdiye kadar ismini pek dinlemediğimiz kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı süresince uzanan bir ana kanyon ile buna […]

Dünya'nın En Büyük 2.Kanyonu; Uşak Ulubey KanyonuUlubey Kanyonu Uşak şehrinin Ulubey ilçesi hudutları içerisindedir. Amerika Birleşik Devletleri‘deki Arizona Eyaleti hudutları içerisinde bulunan Grand Kanyon National Park’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Kanyon 73 km uzunluğundadır. Uşak şehrine uzaklığı 30 km olup erişim oldukça basittir.

Şimdiye kadar ismini pek dinlemediğimiz kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı süresince uzanan bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşmaktadır.

2015 senesinde Ulubey kaymakamlığı tarafından seyir emelli bir sırça teras inşa edilmiştir. Bu sırça teras uzunluğu 12 metre, genişliği 14 metre toplam alanı ise 135 metrekaredir. Sırça teras gemi güvertesi biçiminde olup mermi geçirmezler sırçalarla kaplıdır. Yerden yüksekliği 150 metredir. Bu harika yapıya çok ufak bir fiyat ödeyerek seyir zevkine doyabilirsiniz.

Bütün bir saklı hazine olan bu doğa harikası ilçede tertip edilen şenliklerle yeni yeni tanınmaya başlanmıştır. Kanyon içinde her çeşit sebze ve meyve yetişmeye müsaittir. Kanyona inmek için arazi taşıtlarını kullanabilirsiniz. Uzun rotalar oluşturup kanyon süresince yürüyüşler hakikatleştirebilirsiniz.

Yazar:GÖrkem Bulal

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ