Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyadaki Kan Cinsleri: Genetik ve Yüzde Bedelleri

  • 23 Ekim 2021
  • Dünyadaki Kan Cinsleri: Genetik ve Yüzde Bedelleri için yorumlar kapalı
  • 134 kez görüntülendi.
Dünyadaki Kan Cinsleri: Genetik ve Yüzde Bedelleri

Kan Cinsi Nedir? Kırmızı kan hücreleri alyuvarlar olarak adlandırılır yüzeylerinde bir cins antijen kapsar. Şeker moleküllerinden oluşan bu antijenler aglütinojenler olarak adlandırılır. İki tip aglütinojen vardır: A tipi ve B tipi. Kırmızı kan hücrelerinizin yüzeyindeki antijen cinsi kan grubunuzu belirler. Tip A ve tip B antijenlerinin kombinasyonlarından oluşan dört temel kan grubu vardır. – Tip […]

Kan Cinsi Nedir?

Kırmızı kan hücreleri alyuvarlar olarak adlandırılır yüzeylerinde bir cins antijen kapsar. Şeker moleküllerinden oluşan bu antijenler aglütinojenler olarak adlandırılır. İki tip aglütinojen vardır: A tipi ve B tipi. Kırmızı kan hücrelerinizin yüzeyindeki antijen cinsi kan grubunuzu belirler.
Tip A ve tip B antijenlerinin kombinasyonlarından oluşan dört temel kan grubu vardır.
– Tip A: Kırmızı kan hücreleri A tipi aglütinojen kapsar.
– Tip B: Kırmızı kan hücreleri B tipi aglütinojen kapsar.
– AB Tipi: Kırmızı kan hücreleri hem A tipi hem de B tipi aglütinojenlere sahiptir.
– Tip O: Kırmızı kan hücrelerinin hiç aglutinojenleri yoktur.
Bazen kırmızı kan hücrelerinde bulunan başka bir protein olan Rh etmeni vardır. Bir şahsın Rh etmeni varsa, kan tiplerine “Rh pozitif” denir. Bu proteini btemizletmeyen bir bireye “Rh olumsuz” denir. Yukarıyada tarif edilen ABO kan cinsleri ile birlikte bir şahıs A +, A-, B +, B ,- AB +, AB-, O + veya O- olabilir.

Dünyadaki Kan TipleriDünyadaki Kan Türleri: Genetik ve Yüzde Değerleri

Kan cinsleri coğrafi bölgeye göre değişmektedir: İskandinavlar A kan grubunu taşıma ihtimali yüksek iken, Orta Asya’ya hasların B kanı tipini taşıma ihtimali daha yüksektir. 0 kan tipi ise, dünyadaki en yaygın kan cinsidir.
Kan Grubu A: Orta ve Doğu Avrupa
A kan grubu, orta Avrupa’da yaygındır. Danimarka, Norveç, Avusturya ve Ukrayna’daki popülasyonun takribî yarısı bu kan cinsine sahiptir. Montana’da, Blackfoot kabilesinin% 80’i A kan grubuna sahiptir.
Kan B Tipi: Asya
B kanı tipi Avrupa’da enderdir popülasyonun takribî% 10’u, ancak Asya’da oldukça yaygındır. Çin popülasyonunun takribî % 25’i bu kan grubunu göstermektedir. Bu kan cinsi, Hindistan ve öteki Orta Asya ülkelerinde de oldukça yaygındır.
Kan Tipi AB: Asya
AB kanı, ender bulunan kan tipidir. Japonya, Kore ve Çin’de popülasyonun% 10’una kadar bulunur, ancak öteki bölgelerde son derece enderdir.
Kan Tipi 0: Amerikalar
0 kan cinsi, dünya genelinde en yaygın olanıdır ve Güney Amerika’da yaşayanların takribî% 90’ı tarafından taşınmaktadır. Avustralya Aborijinleri, Keltler, Batı Avrupa’da yaşayanlar ve ABD’de en yaygın kan cinsidir.
Rh Etmeni
Rastgele bir coğrafi bölgedeki insanların çoğunluğu Rh pozitiftir. Kafkasyalılar en çok Rh olumsuz olarak görülüyor, bu da bu proteinin beceriksizliğini gösteren takribî% 17 oranında kan donorüdür.

Kan Tipleri ve Geçimlilik

AB + kan grubu, Evrensel Akdikeni olarak bilinir: bu kan cinsine sahip bir birey, tepkini olmayan rastgele bir başka kan cinsini alabilir. AB-kan grubu A, B veya O- tipi kan misalleri alabilir; Transfüze edilen kan tepkini önlemek için Rh olumsuz olmalıdır.
– A + kan grubu A +, A-, O + veya O- kan cinslerini alabilir.
– A tipi kan grubu A ve O- tipi kan misalleri alabilir.
– B + kan grubu B +, B-, O + veya O- kan cinslerini alabilir.
– B-kanı tipi B- veya O- kan cinslerini alabilir.
– O + kan grubu O + veya O- kan cinslerini alabilir.
O-kan tipi yalnızca O-kan tipini alabilir. O-kanı olan bireyler, Evrensel Bağışçılar olarak bilinir, zira kanı, bağışta bulunulduğunda öteki kan cinsleriyle tepkine girmez, zira kan tüm yüzey antijenlerinden yoksundur ve müşteride bir bağışıklık sistemi hamlesine neden olmaz.

Kan Tipi Karmaşıklıklar: Gebe Kadınlarda Rh Etmeni

Çoğu insan için kan grubu hayatta çok az netice doğurur. Ancak bazen bir kadın Rh olumsuzdur ve Rh pozitif olan bir bebekle hamile kalır. Bu ilk gebelik ise bebek genellikle iyidir zira annenin kanı bebeğin gebeliğin olduğu yarıyılla karışmaz. Ancak bazen, doğum sırasında bebeğin ve annenin kanı karışır. Annenin bağışıklık sistemi daha sonra yabancı proteine karşı bir korunma başlatmaya başlar.
Annesi Rh pozitif bir bebekle ikinci kere hamile kaldığında, tehlikeler çok daha yüksektir. Bu vaziyette, annenin bağışıklık sistemi, bebek tarafından taşınan yabancı Rh proteinine tepki verebilir. Bu olduğunda, annenin bağışıklık sistemi bebeğin kırmızı kan hücrelerine saldırır ve bu da onların kırılmasına neden olur. Bebek ölümcül olabilecek bir hemolitik kansızlık formunu geliştirir. Bebeğe hasar vermemek için anneye Rh immün globülin enjeksiyonu yapılabilir. Rh immün globülini Rh etmeni için bir antikordur: şayet bebeğin kanından rastgele bkocaman annenin sistemine girmişse, Rh immün-globulin bebeğin kan hücrelerine bağlanır. Bu “ödünç” antikorlar, annenin bağışıklık sisteminin kendi üremesini önleyecektir. Bir anne kan sisteminde yüksek seviyede Rh antikoru gösteriyorsa, bebek dikkatle izlenir. Bebek rahatsızlık belirtileri gösteriyorsa, bazen bebeğin kan kaynağını yenilemek için bir başkalaşım transfüzyonu olarak bilinen bir prosedür uygulanır.

Kan Grubu GenetiğiDünyadaki Kan Türleri: Genetik ve Yüzde Değerleri

A ve B kan cinsleri ko-egemendir, bu surattan şayet baba Anadolu Ajansı tipinde kan varsa ve anne kanında BB varsa, çocukta kan misali AB olacaktır. Kan Tipi O çekiniktir, bu sebeple bir çocuk, ebeveynlerinden iki O kan tipi gen alırsa, bu kan tipine sahip olacaktır. Şayet her iki ebeveyn de kan grubu O ise, ailenin tüm çocukları O kan tipine sahip olacaktır. Bunun olabilmesi için başka bir yol da ebeveynler O alel için heterozigossa: anne anne A cinsi olabilir, ama onun genotipi taşıdığı genler gerçekten AO’dur. Bu vaziyette, A kan antijenini ifade eder, fakat aynı zamanda O kan tipi için bir geni vardır. Başka bir heterozigot AO taşıyıcısı ile evlenirse, çocuklarından bkocamanın O kan tipine sahip olma uğru vardır. Bu ailenin O kanı olan bir çocuğa sahip olma uğru % 25’tir – AO genotipi ile çocuk sahibi olma uğru% 50’dir A kanı tipine sahip olacaktır ve% 25 uğru vardır. Anadolu Ajansı genotipi ile çocuk Bir kan grubu. Kan tipi A, kan grubu O üzerinde baskındır, dolayısıyla bir A genine sahip olan herkes, bir tip O geni taşıdıkları halde A kanı tipine sahip olacaktır. Kan tipi B, kan grubu O üzerinde baskındır, bu surattan bir B genine sahip olan herkes, bir tip O geni taşıyor olsalar bile, B kanı tipine sahip olacaktır.
Rh etmeni baskındır, bu sebeple Rh etmeni için iki alleli olan ebeveynlerin Rh pozitif olan çocukları olacaktır. Ebeveynler heterozigotsa bir Rh etmeni aleli ve bir Rh olumsuz aleli, Rh olumsuz bir çocuğa sahip olma bahtının% 25’i vardır. Her iki ebeveyn de Rh olumsuz ise, tüm çocukları Rh olumsuz olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ