Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyadaki En Eksantrik 10 Nebat

  • 29 Nisan 2021
  • Dünyadaki En Eksantrik 10 Nebat için yorumlar kapalı
  • 92 kez görüntülendi.

10.Ceset Çiçeği Titan Arum/Amorphophallus Titanum Ceset çiçeği olarak da öğrenilen titan arum; Sumatra, Endonezya ve Malezya Borneo’nun yağmur ormanlarında bulunan çiçekli bir nebattır. Nebatın kokusu ilginçtir. Nebat, taban çiçek açtıktan sonra çürüyen bir ceset gibi kokmaktadır. Çiçek yalnızca 48 saat süresince açılmaktadır. Çürüyen koku böcek tozlaştırıcıları sürükleyecek kadar eforludur. 3 metre boyunda gelişen, dünyanın en […]

10.Ceset Çiçeği Titan Arum/Amorphophallus Titanum

Ceset çiçeği olarak da öğrenilen titan arum; Sumatra, Endonezya ve Malezya Borneo’nun yağmur ormanlarında bulunan çiçekli bir nebattır. Nebatın kokusu ilginçtir. Nebat, taban çiçek açtıktan sonra çürüyen bir ceset gibi Dünyadaki En Garip 10 Bitkikokmaktadır. Çiçek yalnızca 48 saat süresince açılmaktadır. Çürüyen koku böcek tozlaştırıcıları sürükleyecek kadar eforludur. 3 metre boyunda gelişen, dünyanın en büyük çiçekli yapısıdır. Nebat seyrek çiçek açmaktadır. Çiçeklenme 7-9 sene sihrime gerektirir. Bazı nebatlar 9 sene sonra dahi çiçek açmayabilir. 2003 senesinde, Almanya‘daki Bonn Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde en uzun çiçek açması sağlamıştır. Bu Guinness Dünya Rekorları’nın bir parçasıdır.

9.Sinekkapan Nebatı Dionaea Muscipula

Sinekkapan nebatı dünyanın en hoş nebatlarından biridir. Nebat, sadece Kuzey Carolina ve Güney Carolina’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Sahili’ne has etobur bir nebattır. Nebatın kendine has yemleme avı vardır. Avlarını, kokulu nektarı salgılayarak ve yapraklarındaki kırmızımsı astar ile cezbeder. Sinekkapan nebatı, temel olarak karıncaları avlar. Av, yaprağa girdiğinde, sıkı kapanır. Ayrıca böcekler, sinekler, çekirge, örümcekler ve hatta ufak kurbağalarla da beslenir. Nebatın ağzı hava sızdırmaz biçimde kapalıdır. Bu mekanizma nebatın yaprak içindeki bakterilerden uzak durmasına takviyeci olur. Yapraklarında eşsiz dişler vardır.

8.En Çirkin Nebat Welwitschia Mirabilis

Welwitschia mirabilis, dünyadaki en daha önceki nebatlardan biridir. Eksantrik ve çirkindir. Bu nebat, yaşayan bir fosil olarak adlandırılır. Nebat, Namibya ve Angola’daki Namib Çölü’ne hastır. 1859’da nebatın bulgusunu yapan Friedrich Welwitsch’den adını almıştır. Bir Araya Gelen nebat misallerinden kimileri 1000 ila 1500 sene kadar daha öncekidir. Nebat kuraktır ve neredeyse hiç yağışsız bir bölgede yaşar. Bu hava şartlarına son derece mukavemetlidir. Bu nebatlar dünyadaki en dayanıklı nebatlardan biridir. Yaprakları gelecek için nemi muhafaza etmesine takviyeci olan eşsiz bir yapıya sahiptir. En yaşlı nebatların dahi yalnızca iki yaprağı vardır. Yaprak uzar, bükülür ve ilk bakışta bilmeyi güçleştirerek bir hayli kere parçalar.

7.En Büyük Çiçek Nebat Rafflesia Arnoldii

Rafflesia arnoldii, eksantrik ve eşsiz görünmektedir. Dünyadaki en büyük çiçeği üreten çiçekli bir nebattır. Nebatın eksantrik bir başka özelliği de, Titan arumuna eş eforlu et çürümesi kokusu üretme beceriyidir. Aynı zamanda “ceset çiçeği” olarak da adlandırılır. Fertsel olarak en büyük çiçekli nebat, Sumatra ve Borneo yağmur ormanlarına hastır. 1993 senesinde, nebat fotoğrafı olarak Endonezya’nın milli “ender çiçeği” olarak Dünyadaki En Garip 10 Bitkitanınmıştır. Üç ayaktan fazla gelişebilir. Bir bebek çiçeğin içine basitçe girebilir ve uykuya dalabilir. Bu nebatın ait olduğu tür, bilim adamları arasında genetik bir sırdır. Nebat hakkındaki eksantrik asıl, asalak olmasıdır.

6.Attenborough Sürahi Kuruluşu Nepenthes Attenboroughii

Nepenthes attenboroughii, yalnızca Palawan, Filipinler’in merkezindeki Victoria Dağı’nın ulaşılamayan bölgelerinde bulunan büyük bir sürahi nebatıdır. Dünyadaki en büyük sürahi nebatları arasındadır. Nebat, tuzağı ile basitçe fareleri ve en büyük böcekleri tutabilir. Etobur sürahi nebatı ismini şanlı yayıncı ve tabiat yazarı Sir David Attenborough’dan alır. IUCN Species Survival Commission tarafından hazırlanan bir rapora göre, dünyanın en çok tehdit altındaki 100 cinsinden biridir. Etobur nebat, dünyada cinsinin en büyüğüdür.

5.Beyzbol Kuruluşu Euphorbia Obesa

Euphorbia obesa, Güney Afrika‘dan gelen acayip görünümlü bir nebat cinsidir. Bir beyzbol topu gibi görünür ve “beyzbol kuruluşu” olarak
anılmaktadır. Beyzbol nebatı, yavaş bir sihrime oranına sahiptir ve kapsülde yalnızca 2 ila 3 tohum kapsar. Fazla bir araya gelmesi ve avlanması sebebiyle nebat riske atılmıştır. Küreseldir ve yaşla silindirik hale kazanç. Lateksleri toksiktir. Nebat yaz aylarında çiçek açar ve kısa bir vakit için ilkbaharda yapraklarını üretir.

4.Taş Fabrikası Lithops

Dünyadaki En Garip 10 BitkiLithops, çakıl taşları veya taşlara benzeyen görünümleri sebebiyle eksantrik olan etli nebatlardır. Çevresindeki kayalarla harmanlanır ve hayvanlar tarafından yenmekten sakınırlar. Nebatın ismi Daha Önceki Yunanca kelimelerden    gelmektedir. Güney Afrika’ya hastır. Bu nebatlar iç mekan bahçecileri arasında yaygın ve popülerdir. Dünyada muhtelif lithops cinsi vardır. Değişik renk ve biçimlere sahiplerdir.

3.Kobra Zambakı Darlingtonia Californica

Kobra zambak, kobra yılanına benzeyen etçil bir sürahi nebatıdır. Kuruluşun öteki ismi California sürahi nebatıdır. Bu ender nebat Kuzey Kaliforniya ve Oregon’a hastır. Nebatın yaprakları dişlere veya yılanın diline eş. Etobur nebatlar düşmanca etraflarda yaşadıklarından, yaprakları ve kökleri oldukça kumpassızdır. Kobra zambak ateşe direnebilir ve köklerinden yine üretilebilir. Bu nebatlar, 18 °C’nin altındaki sıcaklıklarda sekoya ve kızıl çam ormanlarında 2.000 metreye kadar yükselmektedir.

2.Cape Sundew Drosera Capensis

Cape sundew, dokunaçlara sahip eşsiz bir nebattır. Güney Afrika’da Cape’e has ufak, rozet oluşturan etobur nebat cinsleridir. Nebatın zengin dokunaç tuzakları eklembacaklılar özelliğidir. Böcekleri tutmak için dokunaçtan yapışık kullanır. Parlak renkli dokunaçların uzunluğu 3,5 santimetredir. Dünyadaki En Garip 10 BitkiBöcek tutulduktan sonra, yapraklar merkeze doğru uzunlamasına yuvarlanır. Bu mekanizma, avı daha sindirim bezlerine getirerek sindirime takviyeci olur. İçeride yetişmesi en basit etobur nebattır.

1.Çakal Besin Hydnora Africana

Hydnora africana, Güney Afrika’ya has acayip bir nebat cinsidir. Tozlayıcılarını sürüklemek için eforlu bir dışkı kokusu sarihe çıkarır. Tozlayıcıların yanı gizeme, gübre böcekleri ve leş böceklerini de cezbeder. Nebat yeraltında gelişir ve yalnızca etli çiçeği dışında görünür. Çiçek, böcekleri geçici olarak tutuklar, böylece böcek yeterince polen alabilir. Nebat hakkında eksantrik bir şey de yeraltında meyve yetiştirmesi ve bir patatesin tadı ve dokusuna benzemesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ