Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünyaca Ünlü “Küçük Deniz Kızı Heykeli”

  • 31 Mayıs 2021
  • Dünyaca Ünlü “Küçük Deniz Kızı Heykeli” için yorumlar kapalı
  • 274 kez görüntülendi.
Dünyaca Ünlü “Küçük Deniz Kızı Heykeli”

”Küçük Deniz Kızı Heykeli”, dünyanın en tanınmış figürleri arasında yer alır. Avrupa Birliği abonesi Danimarka‘nın başkenti Kopenhag’da bulunan Küçük Deniz Kızı Heykeli, Avrupa’nın en kıymetli 5 yapıtı arasında kabul edilir. Kopenhag’ın en ehemmiyetli sembolü olan Küçük Deniz Kızı Heykeli, Edvard Eriksen tarafından bronzdan yapılmıştır. Birçok bölgede kopyası yapılan Küçük Deniz Kızı Heykeli, Kopenhag’da yer alan […]

”Küçük Deniz Kızı Heykeli”, dünyanın en tanınmış figürleri arasında yer alır. Avrupa Birliği abonesi Danimarka‘nın başkenti Kopenhag’da bulunan Küçük Deniz Kızı Heykeli, Avrupa’nın en kıymetli 5 yapıtı arasında kabul edilir. Kopenhag’ın en ehemmiyetli sembolü olan Küçük Deniz Kızı Heykeli, Edvard Eriksen tarafından bronzdan yapılmıştır. Birçok bölgede kopyası yapılan Küçük Deniz Kızı Heykeli, Kopenhag’da yer alan kadar ünü yakalayamamıştır. Dünyaca ünlü Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in aynı isimli yapıtından esinlenerek yapılan bu yapı yapıldığı şehirk senelerde pek alaka görmese de zaman içersinde kendi kıymetini hiç varsayım edilemeyecek kadar aşırısıyla bulmuştur. Bu anlamda özellikle 1900’lü senelerin şehirk seneleriyle birlikte Küçük Deniz Kızı Heykeli, gerek Danimarka Krallığı’nın gerekse de Krallığın başkenti olan Kopenhag’ın en ehemmiyetli markalarından biri haline dönüşmüştür. 1900’lü senelerde ünü yakalayan Küçük Deniz Kızı Heykeli, 1913 senesine gelindiğinde artık turistlerin de alakasına mazhar olmaya başlamıştır.

KDünyaca Ünlü üçük Deniz Kızı Heykeli’nin ifade ettiği anlamı anlatacak olursak, New York’un ünlü ”Hürlük Abideyi” ve Belçika‘nın başkenti Brüksel’de yer alan ”Manneken Pis”i örnek gösterebiliriz. Küçük Deniz Kızı Heykeli bu anlamda popülarite açısında bu iki yapıtla eş kıymettedir. Bu surattan Küçük Deniz Kızı Heykeli, dünyanın en kıymetli 20 yapıtı arasında yer almayı muvaffak olmuştur. Küçük Deniz Kızı Heykeli, 1909 senesinde planlanmış ve bu tarihte imaline başlanılmıştır. Yaklaşık 4 sene süren çalışma neticesinde Küçük Deniz Kızı Heykeli, 1913 senesinde resmi bir merasimle sergilenmiş ve bu tarihle birlikte başta Kopenhaglılar olmaz üzere Avrupalıların ziyaretine sunulmuştur. Resmi açılış tarihi 23 Ağustos 1913 olan Küçük Deniz Kızı Heykeli, kısa vakitte çok sihirk popülarite yakalamıştır. Öyle ki, bazı devletler Küçük Deniz Kızı Heykelinin belli bir zaman için kendi ülkelerinde sergilenmesini teklif etmiştir.

Şehirk başlarda heykelin portatif olarak taşınabilir bir hale getirilip getirilemeyeceği tartışılmıştır. Ancak bunun gerek Kopenhag gerekse de Danimarka’daki yapısını ve popülaritesini tehlikeye atma olasılığı göz önüne getirilince bu fikirden bırakılmıştır. Bu fikrin yaşama geçirilmemesi sonrasında yeni bir fikir üretilmiş ve bu da laf konusu yapıtın kopyalanması şeklinde olmuştur. Birebir kopyalar yapılarak Shanghai, California, Iowa, Calgary, Seul, Madrid gibi şehirlere de Küçük Deniz Kızı Heykeli kurulmuştur. Bu şehirlere yapılan kopyalar sayesinde Küçük Deniz Kızı Heykeli, kısa vakitte tüm dünyada tanınan bir yapı haline gelmiştir. Küçük Deniz Kızı Heykeli telif hakkı açısından 2029 senesine dek Eriksen ailesine bağlıdır. Eriksen’in 1959 senesinde ölüm etmesi ona otomatikman 70 senelik bir telif hakkı kazandırmıştır. Bu anlamda tüm kopyalar için Eriksen ailesine telif ödenmesi 2029 senesine dek kanuni bir zorunluluktur. Küçük Deniz Kızı Heykeli, birçok Avrupa ve Hollywood üretimi filmde kullanılmasıyla da nam kazanmıştır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ