Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dünya Genelinde Girilmesi Yasak Olan Yerler

  • 04 Temmuz 2021
  • Dünya Genelinde Girilmesi Yasak Olan Yerler için yorumlar kapalı
  • 146 kez görüntülendi.
Dünya Genelinde Girilmesi Yasak Olan Yerler

Genellikle yasak olan şeyler insanların her zaman merak ve ilgisine sürükler. Gizemli şeyler her zaman çekicidir ve insanlar merak duygusunu harekete geçirir. Dünya üzerindeki en gizemli ve saklı bölgeleri on dört maddede sizlerle paylaşacağız. Genellikle yasak olan şeyler insanların her zaman merak ve ilgisine sürükler. Gizemli şeyler her zaman çekicidir ve insanlar merak duygusunu harekete geçirir. Dünya […]

Genellikle yasak olan şeyler insanların her zaman merak ve ilgisine sürükler. Gizemli şeyler her zaman çekicidir ve insanlar merak duygusunu harekete geçirir. Dünya üzerindeki en gizemli ve saklı bölgeleri on dört maddede sizlerle paylaşacağız. Genellikle yasak olan şeyler insanların her zaman merak ve ilgisine sürükler. Gizemli şeyler her zaman çekicidir ve insanlar merak duygusunu harekete geçirir. Dünya üzerindeki en gizemli ve saklı bölgeleri on dört maddede sizlerle paylaşacağız.

1.Svalbard Tohum Ambarı Norveç

Dünya Genelinde Girilmesi Yasak Olan YerlerDünyanın en zengin şahısları ellerindeki teknolojik imkân ve para ile kıyametin kopması ihtimaline karşı tedbir almaktalar. Bir başka tedbir gerektiren gidişat ise çok büyük bir natürel afet neticesinde her şeyin yok olması. Böyle bir natürel afet soncunda az rakamda insanın yaşamda kalması, dünya balansının bozulması, altyapının çökmesi, yiyecek kaynaklarının parçalaması…. Böylesi bir gidişat sonrasında her şeyi yine kurmak için oluşturulmuş tasarımlardan bir tanesi Norveç’te yer alan Svalbard Tohum Ambarı. Bu ambar Norveç’in Arktik Svalbard ekip adalarından biri olan Spitsbergen adasında 120 metre derinlikte kum taşları içerisinde definelidir. Ambarın olduğu yer, dünyanın en iyi korunan dolayısı ile dünyanın en tehlikesiz bölgelerinden birisi olma unvanına sahiptir. Bu tehlikesiz ambar 2008’in şubat ayında açılmıştır. Ambar içerisinde dünyanın her bölgesinden getirilmiş 250 milyon adet tohum bulunmaktadır. Kuzey Kutbuna 1300 kilometre mesafede bulunan ambarın Spitsbergen adasında yer almasının geçerli nedeni bulunmakta. Bu bölgede donmuş toprakların olması gözetmeyi kolaylaştırmaktadır. Ambarın olduğu yer deniz seviyesinden 130 metre yüksekliktedir. Bulunduğu konum ve coğrafi özellikleri sebebiyle ambarda yer alan tohumların binlerce sene korunabileceği belirtilmektedir. Bu bölgeye yalnızca özel tahlilciler ve nebat yetiştirmekle görevlendirilmiş bireyler girebilmekte.

2. Ni’ihau adası Hawaii

Ni’ihau adası; Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii eyaletini oluşturan Hawaii Adaları’nın en batısında yer alan ve ismeler içerisinde mesken alanı en minik olan ismedir. 180 kilometre kare büyüklüğündeki adaya davet edilmedikçe insan girmesi yasak. Oysaki isme, palmiyeleri, nesli tükenmekte olan hayvanların bulunması, turistlerin uğramadığı bir yer olması, sesiz ve soğukkanlılığı ile bir tatil yöresi gibi idrak edilmekte. Ancak adaya insan girmesi ancak buradaki bireylerin daveti ile olası.Bu isme 1863’te Hawaii Kralı Kamehameha tarafından plantasyon sahibi zengin bir aile olan Robinson ailesine ailesine satılmış. İsme 1915 senesine kadar yabancılara kapalı kalmıştır. Hawaii Adası tarihte ehemmiyetli bir yere de sahip. İsme 2. Dünya savaşı sırasında Japon uçakları Pearl Harbour limanını bombalarken, Japon kaptanlardan birisi bu adaya düşmüş ve buradaki yerlileri terörize etmiştir. Ayrıca isme, 1944 senesinde Amerikan Başkanı Franklin Roosevelt tarafından Birleşmiş Milletlerin Merkezi olabilecek yerler arasında aday olarak gösterilmiştir. Günümüz itibari ile adada 130 yerli yaşıyor. İsme yerlileri adaya asla dışardan insan almıyor. Adada yol, kanalizasyon, çeşme suyu, bakkal, telefon bulunmuyor. Başka Bir Deyişle tamamen ilkel bir isme. Bu ilkel adaya besinler başka yerlerden bot ile taşınmakta. Erişim at ve bisiklet ile, elektrik ise güneş enerjisi ile sağlanmakta. Adadaki çocuklar ise eğitim için her hafta kanolarla Kauai adasına taşınıyor. Adaya isme durgunları tarafından davet edilmezseniz asla giremiyorsunuz ancak isme üzerinde helikopter turları ya da gemi turları ile uzaktan da olsa gözlem yapılabilmesi olası.

3.RAF Menwith Hill İngiltere

Bu saklı merkez 1954’te soğuk savaş yarıyılında Sovyetler Birliği’ndeki bağlantı ağlarını sorgulamak üzere kurulmuştur. Günümüzde bu saklı bölge elektronik himaye bölgesi olarak kullanılıyor. Dünyanın en büyük elektronik himaye bölgesi olma unvanına sahip bu gizemli bölgede, tam haberleşmelere müdahale edilerek İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri için istihbarat bir araya geliyor. Bölgenin Amerika Birleşik Devletleri için uydu istasyon olarak kullanıldığına inanılıyor. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda’nın taraf olduğu ECHELON ya da Beş Göz olarak adlandırılan dinleme sistemiyle irtibatlı olduğu da rivayetler arasında.

4. Saklı Arşivler Vatikan

8.yy’a kadar geriye gittiği söylenen arşivlerde, tam papaların özel bilgilerinin saklandığı belirtiliyor. Burası dünyanın en özel ve saklı kütüphanesi dahi olabilir. Arşivlerindeki cilt rakamı 35 bini bulan, raf uzunluğu ise 85 kilometre olan bu yerdeki arşivlere erişebilmek için uzun bir izin alma harekâtından geçmeniz gerekiyor. Bu saklı arşivlere 1881 senesine kadar hiç kimse erişememiş ve el sürememiştir. Buradaki bilgiler senelerce kilit altında yakalanmıştır. Ancak günümüzde de arşivlere erişmek sanıldığı kadar kolay değil.

5. 51. Bölge Nevada, Amerika Birleşik Devletleri

Bu saklı bölgeye giriş netlikle yasak. Burası askeri gizemlerin saklandığı askeri bir üs. İsmini Vietnam Savaşı sırasında ortaya çıkan bir CIA dokümanından almıştır. CIA bu mevzuda bir bilgi vermediği için bu bölgede olup bitenler öğrenilmemektedir.

6. Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki İn Shi Huang Türbesi

Dünya Genelinde Girilmesi Yasak Olan Yerler1974’te Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi’an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunan ve her birinin surat ifadesi değişik olan, büyük gizem taşıyan binlerce adet toprak askerlerin bulunduğu bu mekâna girmek ve araştırma yapmak Çin Halk Cumhuriyeti tarafından menedilmiştir. Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu toprak askerlerin “İlklerin İmparatoru” olarak öğrenilen Çin Şı Huang ‘ın kabrini gözettiğine inanılmaktadır.

7. Avusturalya’daki Pine Gap

Saklı bir uydu takip istasyonudur. İçeri girişler ve üzerinden uçuşlar yasaktır. Avusturalya’nın ortasında yer almasına karşın Amerika Birleşik Devletleri tarafından idarenmektedir.

8. Rusya’daki Mezhgorye bölgesi

Dışardan hiç kimsenin giremediği Mezhgorye kasabasında insanların saklı işler yaptığına inanılıyor. Kasabada yer alan anormal biçimdeki dev kraterler burada senelerdir nükleer çalışmaların yapıldığını akla getirmekte. Kasabanın çok daha önceki bir geçmişi yok. Bölge 1979 senesinde kurulmuş, Yamantaw dağı 1,640 metre yüksekliği ile Uralların en büyük dağı olma özelliğine sahip. Burada Amerika tarafından desteklenen bir nükleer kuruluşun bulunduğu hipotez edilmekte. Amerikalılara burada ne olduğu sorulduğunda birbirinden değişik yanıtlar alınmaktadır. Yanıtlar şöyle: Rus definelerinin saklandığı bir ambar, yemek ambarı, günün birinde nükleer bir tehdit olursa liderlerin saklanabileceği bir barınak. Buranın ne olduğu bir gizem olmaya devam ediyor.

9. Kuzey Kore’deki 39. Oda

Kuzey Kore’nin en saklı kuruluşlarından biri olan 39. Oda, Kuzey Kore’nin kurucusu olan Kim Il-Sung’un vefatından sonra başa geçen oğlu ve ailesinin paralarını hakimiyet etmek emeliyle kurulmuştur. Kuzey Kore’de tam TV ve Radyo kanalları devletin hakimiyeti altındadır. Yurttaşların İnternet kullanması yasaktır. Buradaki ulus, devlet kendisine ne sunuyor ve ne paylaşıyorsa onu almak zorundadır. Düşünemez, denetleyemez merak ettiği bir şeyi inceleyemez. Diktatörlük ile idarenen ülkede kara para aklama ve yolsuzluk gibi işlerin devlet tarafından yürütüldüğü kabul görmekte. Devlet 39. Odaya girişi tamamen menetmiş, yasağı delenler için çok ağır yaptırımlar uygulamıştır. Şöyle ki; bu odaya giren bireyin cezası vefattır. Vefat cezası şahıs ve ailesine aynı anda uygulanır. 39. Oda ile alakalı çok rakamda yargılamalar bulunmakta. Ancak Hükümet bunları yalanlamasına karşın 39. Odaya giriş hala yasaktır.

10. Amerika’daki Mount Weather

1958 senesinde Sovyet Rusya’nın Sputnik uydusunu uzaya fırlatmasının ardından korunma emeliyle kurulmuş merkezdir. Blue Ridge Dağları’nın eteklerine kurulmuş Mount Weather Merkezi, hükümetin acil gidişat harekâtlarını yürüttüğü bir bölgedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin üst bürokratı olsanız bile buraya girmeniz imkânsız. Günümüzde bu bölge büyük bir facia neticesinde seçkin bireylerin yaşaması için kurulmuş yeraltı ve yerüstü yaşam alanıdır.

11. Hindistan’ın Andaman adalarına bağlı Kuzey Sentinel Adası

Beş surat yerlinin dış dünyadan habersizce yaşadığı, günümüz teknolojisini hiç görmemiş bir ismedir. Hindistan Hükümeti adadaki orijinalliğin bozulmaması için adaya girişi menetmiştir.

12.Fransa’daki Lascaux Mağaraları

Güney Fransa’nın Dordogne sırtlarında, tarih evveli yarıyıllardan kalmış mağaralardır. 1940 senesinde kaybolan bir köpeği aramaya çıkan dört çocuk tarafından bulunmuştur. Millete açılan mağaralar duvardaki renklerin bozulmasından dolayı 1963 senesinde millete kapatılmıştır. Daha Önceki taş çağına ait acayip çizimlerin yer aldığı mağaraya yalnızca özel seçilmiş tahlilciler girebilmektedir.

13. Brezilya‘daki Yılan Adası

Bu isme zehri güçlü binlerce yılana konut sahipliği yapmaktadır. Her bir metre karesinde vasati bir yılan bulunduğu iddia edilmekte. Buraya giden bir canlının bir günden fazla yaşamda kalamayacağı belirtilirken, yılanların varlığından habersiz kuş sürüleri adayı ziyaret etmekte ancak yılanlar tarafından katledilmektedir.

14.Moskova Şehir Altı Tünelleri

Dünya Genelinde Girilmesi Yasak Olan YerlerMoskova’nın altında saklı metro hatlarının olduğuna dair dedikodular 1990’lı senelerde çokça tartışılmış ve hala tartışılmaya devam etmektedir. Stalin zamanında yapılan bu tüneller, 30.000 karakter kapasiteye sahip ve tüm şehri gezebiliyor. Tüneller “Metro 2” ismiyle öğrenilmekte. Ancak bu tünelleri kullanmak istediğiniz zaman, KGB casusları ile karşılaşma olasılığınız çok çok yüksek. KGB dünyanın en iyi 10 istihbarat teşkilatlarından bir tanesidir.1991 senesinde Rusya’daki ihtilalden sonra KGB’nin misyonunu FSB Federal Güvenlik Teşkilatı üstlenmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ