Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Doğum Hatalarının Teşhisinde Tanısal Testler ve Rehabilitasyon Biçimleri

  • 22 Nisan 2021
  • Doğum Hatalarının Teşhisinde Tanısal Testler ve Rehabilitasyon Biçimleri için yorumlar kapalı
  • 132 kez görüntülendi.

Doğum yaralanmaları genellikle doğum sırasında fiziksel zarar veya hastalıktan kaynaklanmaktadır ve bebekleri aylar, seneler ve hatta tüm hayatları süresince zekâsal özürlü veya fiziksel olarak manili vazgeçebilmektedir. Rehabilitasyonlar doğum yaralanmalarının uzun vadeli sıhhat tesirlerini idarenebilmektedir ve hayat niteliğini artırabilmektedir. Hekimler ve tıbbi personel bu yaralanmaları önlemekle mükelleftir, şayet yapmazlarsa tıbbi olarak umursamama edilebilmektedirler. Doğum Yaralanması Tanısı […]

Doğum yaralanmaları genellikle doğum sırasında fiziksel zarar veya hastalıktan kaynaklanmaktadır ve bebekleri aylar, seneler ve hatta tüm hayatları süresince zekâsal özürlü veya fiziksel olarak manili vazgeçebilmektedir. Rehabilitasyonlar doğum yaralanmalarının uzun vadeli sıhhat tesirlerini idarenebilmektedir ve hayat niteliğini artırabilmektedir. Hekimler ve tıbbi personel bu yaralanmaları önlemekle mükelleftir, şayet yapmazlarsa tıbbi olarak umursamama edilebilmektedirler.

Doğum Yaralanması Tanısı

Bazı doğum yaralanmaları doğumdan hemen sonra teşhis edilebilirken, kimileri bebek birkaç ay veya yaşına kadar teşhis edilmeye öğrenmektedir. Ebeveynler ve hekimler doğum yaralanmasından ancak çocuğun ehemmiyetli gelişimsel km taşlarını kaçırmasından şüphelene öğrenmektedirler. Bir bebeğin doğumdan hemen sonra mı yoksa birkaç sene yolda mı teşhis edileceği, teşhis testleri doğum yaralanmasının sebebini açıklamaya takviyeci olabilmektedir.

Doğum Yaralanması İstatistikleri

AKLA Today’e göre, Birleşik Devletler doğum yapmak için gelişmiş ülkeler arasında en riskli ülkedir daha sonra bu doğum yaralanması tehlikeyi getirmektedir. Bazı ehemmiyetli doğum yaralanması istatistikleri bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Nationwide Çocuk Sağlık Kurumu, kırık bir köprücük kemiğinin en yaygın doğum yaralanması cinsi olduğunu bildirmektedir.
• New York Üniversitesi NYU Winthrop Sağlık Kurumu’nde hekimler tarafından yayınlanan 2019 raporuna göre, fiziksel doğum yaralanma oranları Amerika Birleşik Devletleri‘de düşüş göstermektedir.
• Stanford Çocuk Sıhhati’na göre, erken doğan veya yüksek doğum ağırlıklı bebeklerin doğum yaralanma tehlikeyi daha yüksektir.
• Düşük kazançlı veya tıbbi bakım hizmetlerine hudutlu ulaşımı olan kırsal topluluklarda doğan çocuklar daha yüksek doğum yaralanması tehlikesine sahip olabilmektedirler.

Doğum Hatalarında Tanısal Test

Doğum yaralanmasını teşhis edilmesi için hekimlerin bedenin hangi kısımlarının etkilendiğini ve sebebini araştırmak için bir dizi test yapabilmektedirler. Doğum test yaralanmalarını teşhis etmek için bazı testler kullanılabilmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
Apgar Skoru
Doğum Kusurlarının Teşhisinde Tanısal Testler ve Tedavi ŞekilleriBir bebek doğduğunda, hekimler bebeğin hayatsal bulgularını ölçmek için bir Apgar testi yapılmaktadır. Test beş etmene bakmaktadır, bu kalp atış sürati, adale tonusu, refleksler, soluk, cilt tonu bakmaktadır ve her birine puan vermektedir, daha sonra puan bedeli bir araya gelmektedir. Yüksek Apgar skoru, bebeğin sıhhat vaziyetinin iyi olduğu anlamına gelmektedir.
HIE Tanısı için beyin görüntüleme
Hipoksik iskemik ensefalopatiyi HIE teşhis etmek için hekimler beyin zararını hakimiyet etmek için bir MRI kullanmaktadırlar. Bir elektroensefalogram beynin elektriksel etkinliğinin bir kaydı nöbetleri ve anormal beyin işlevlerini aramak için de kullanılabilmektedir.
Göbek kordonu kan gazı incelemeyiDoğum Kusurlarının Teşhisinde Tanısal Testler ve Tedavi Şekilleri
Göbek kordonu, hem oksijen açısından zengin kan hem de karbondioksit gibi atık mahsuller kapsayan kan damarları kapsamaktadır. Doğum sırasında göbek kordonu kan gazını inceleme ederek, bebeğin doğum sırasında HIE veya öteki sıhhat meselelerinden muzdarip olup olmadığını gösterebilmektedir. Bir tanı konulduktan sonra, hekimler operasyon gibi acil rehabilitasyon veya devam eden rehabilitasyonlar gibi atılacak sonraki adımları önerebilmektedir.
Doğum yaralanması prognozu
Doğum yaralanması prognozu, doğum yaralanmasının alacağı beklenen ilerlemedir. Bir hekim bu prognozu teşhisleriyle sağlamaktadır. Semptomlar ve doğum yaralanmalarının ciddiyeti büyük miktarda değişebilmektedir, bu sebeple prognoz çocuğun özel yaralanmalarının derecesine bağlıdır. Misalin, yeni doğan sarılık veya Erb felci ile doğan çocuklar genellikle tamamen iyileşmektedir. Öte yandan, serebral palsi ve omurilik yaralanmaları kalıcı bozulmaya neden olmaktadır ve ömür boyu tıbbi rehabilitasyon gerektirmektedir. Bir prognoz çocuğun spesifik doğum zararına bağlı olduğundan, ailelerin hekimleriyle kumpaslı temas halinde olmaları ehemmiyetlidir. Bu biçimde, çocuklarının tıbbi rehabilitasyona nasıl tepki verdiğine bağlı olarak daha doğru bir prognoz alabilmektedirler.
Doğum yaralanması ömrü temennisi
Bir prognoz gibi, vasati hayat temennisi doğum yaralanmasının tipine ve şiddetine bağlıdır ve bebek yaş aldıkça iyileşebilmekte veya makûslaşabilmektedir. Bazı çocuklar ilk hayat temennilerini karşılayabilmektedir. Buna iyi bir misal serebral palsi olan bir sıhhat koçu olan Steph Hammerman’dır. Hekimler başlangıçta ailesine asla yürümeyeceğini, okumaya, yazmaya veya konuşmayacağını söylemişlerdir. Steph tanısını aşmış, koltuk değneği ile yürümeyi ve bir Master derecesi kazanmayı bilmeye devam etmiştir. Aileler, yüksek nitelikli tıbbi rehabilitasyon aldıklarından emin olarak çocuklarının hayat temennilerini artırabilmektedirler. Doğum yaralanmaları rehabilitasyon edilemese dahi, tıbbi rehabilitasyonlar semptomları idaremeye takviyeci olabilmekte ve bazı gidişatlarda makûslaşmasını önleyebilmektedir.

Doğum Yaralanması Rehabilitasyonu

Tıbbi rehabilitasyonlar bebeğin doğum yaralanmasından ve bununla ilişkili semptomlardan kurtulmasına veya idaremesine takviyeci olabilmektedir. Hangi doğum yaralanması rehabilitasyonlarının en iyi işe yarayacağını tanımlamak için, aileler uygun rehabilitasyonları önerebilecek pediatrik uzmanlarla görüşmelidir. Dikkate kıymet doğum yaralanması rehabilitasyonları bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• İlaçlar
• İş terapisi
• Fizik Rehabilitasyon
• Konuşma terapisi
• Operasyon
Yaralanmaya bağlı olarak, bebeğin yalnızca belirli bir vakit rehabilitasyona lüzum dinleyebilmekte veya yaşamının geri kalanında günlük bakıma lüzum dinleyebilmektedir.

Doğum Yanılgıları ve Yaralanmasıyla Hayatam

Doğum Kusurlarının Teşhisinde Tanısal Testler ve Tedavi ŞekilleriDoğum yaralanmaları ilk başta korkutucu gelse de, hekimler ve terapistler çocukların bütün ve etkin hayat sürmelerine takviyeci olmak için ebeveynlerle beraber çalışabilmektedirler. Misalin, fizyoterapistler, adale bozukluğu olan çocukların aile abonelerine, konutta bilinen terapinin yeteneklerini kuvvetlendirmek için nasıl egzersiz yapılacağını öğretmektedirler. Ayrıca hekimler yemek yeme veya yutma eforluğu sürükleyen bir çocuk için bir beslenme tasarıyı önerebilmektedir. Tekerlekli sandalye veya konuşma takviyeyi gibi uyarlanabilir donanımlar, çocukların fiziksel etkinliklere katılmalarına ve daha tesirli irtibat kurmalarına takviyeci olabilmektedir. Uzun vadeli bir tasarı geliştirerek, tıbbi uzmanlar ve ebeveynler, ciddi bir doğum yaralanmasına karşın çocukların sıhhatli ve mutlu kalmasına takviyeci olabilmektedir.

Doğum Yanılgılarını ve Yaralanmalarını İhtiyata

Doğum yaralanmalarını tamamen önlemenin bir yolu olmasa da, tehlikeleri eksiltmek için bazı adımlar atılabilmektedir. Doğum yaralanmaları tehlikesini eksiltmek için ebeveynlerin yapabilecekleri bazı uygulamalar vardır bunlar alttaki gibidir:
• Kendileri ve fetüsler için kumpaslı hakimiyetler düzenmek
• Hekimlerine genetik tarih gibi muhtemel tehlike etmenlerini sormak
• Diyabet gibi mevcut sıhhat meselelerini idaremek
• Bebek doğmadan evvel olabildiğince fiziksel olarak sıhhatli kalmaya çalışmak
Bu etmenlerin dışında, doğum yaralanması tehlikesini eksiltmenin şahane bir yolu, emin ve tecrübeli bir tıbbi takımla çalışmaktır. Tıp uzmanları anneleri ve fetusları doğum yaralanmaları açısından izleyebilmektedir ve bunları önlemek için çalışmaktadırlar. Bebeğin doğum yaralanmasından kurtulma ihtimali bebeğin yaralanma derecesine bağlıdır. Çocuklar hafif doğum yaralanmalarından kurtulurken, ciddi beyin ve omurilik zararı onları kalıcı olarak devre dışı vazgeçebilmektedir. Zekâsal mani, bir şahsın kendiliğindene uygun düşünme, irtibat kurma ve bakım maharetini etkileyen her türlü bozukluktur. Doğum yaralanmaları bebeğin beynini etkileyebileceğinden, hayatın ilerleyen yarıyıllarında zekâsal manileri olabilmektedir. Manililer Özel Olimpiyatlar organizasyonuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’de 6,5 milyon insanın zekâsal bir maniyi bulunmaktadır.

Tıbbi Önemsememenin Neden Olduğu Doğum Yaralanmaları

Bir Hayli ebeveyn, çocuklarının doğum yaralanmalarının önlenip önlenemeyeceğini merak etmektedirler ve bebeklerine verilen hasardan dolayı kendilerini yargılamamaktadırlar. Rastgele bir sebeple tıbbi umursamama doğum yaralanması oluşmuş ve hekim önlenebilir tıbbi kusur iken önleyememişse hastada hasar oluşabilir. Tıbbi önemsememenin yaygın misalleri bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Annenin veya fetüsün ciddi bir hastalığa tutulması
• Gebelik sırasında yanlış ilaç verilmesi
• Çocuk doğurmak için çok fazla efor kullanmak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ