Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Doğu Avrupa’da Ziyaret Faktörüz Gereken Egzotik Yerler

  • 18 Haziran 2021
  • Doğu Avrupa’da Ziyaret Faktörüz Gereken Egzotik Yerler için yorumlar kapalı
  • 150 kez görüntülendi.

Bu sene Avrupa’yı ziyaret etmeyi mi tasarlıyorsunuz? Gidişat böyleyse, size harika alternatifler sunuyoruz. Fransa, İngiltere veya İtalya gibi en turistik ve kalabalık ülkelerden kaçının ve bunun yerine Doğu Avrupa’ya gidin. Çoğu yerel ulus tarafından küçümsense de ve bu yerlerin hakikatinde ne kadar hoş olduğunu afallayacaksınız. Hırvatistan‘daki Plitvice Gölleri Ulusal Parkı’ndan Ermenistan’daki Tatev Manastırı’na, burada Doğu […]

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerBu sene Avrupa’yı ziyaret etmeyi mi tasarlıyorsunuz? Gidişat böyleyse, size harika alternatifler sunuyoruz. Fransa, İngiltere veya İtalya gibi en turistik ve kalabalık ülkelerden kaçının ve bunun yerine Doğu Avrupa’ya gidin. Çoğu yerel ulus tarafından küçümsense de ve bu yerlerin hakikatinde ne kadar hoş olduğunu afallayacaksınız. Hırvatistan‘daki Plitvice Gölleri Ulusal Parkı’ndan Ermenistan’daki Tatev Manastırı’na, burada Doğu Avrupa’da Ziyaret Faktörüz Gereken 25 egzotik yerler var.

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerKrakow, Polonya
7. asra kadar uzanan Krakow, Polonya’nın en daha önceki ve en tarihsel kaliteye sahip ehemmiyetli şehirlerinden biridir. Avrupa’nın en hoş şehirlerinden biri ve dünyanın en eşsiz yerlerinden biri olarak gösterilen Krakow, kapsamlı kültürel servete ve parlak Gotik, Rönesans ve Barok mimarisi ile ünlüdür.
Bran Kalesi, Romanya
Dünyanın en vahim kalelerinden biri olarak gösterilen Bran Kalesi, Orta Romanya’da bulunan bir ortaçağ kalesidir. İddiaya göre, kalenin Vlad Dracula ya da Vlad the Impaler olarak öğrenilen daha acımasız bir Rumen hükümdarı olan III. Vlad yerini alması, düşmanlarını talan etmesiyle ünlendi. III. Vlad kişiliği İrlandalı yazar Bram Stoker’i ünlü Gotik fobi roman kişiliği Dracula’yı doğurmuştur.

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerTallinn, Estonya
Estonya’nın başşehri ve en büyük şehri olan Tallinn, Avrupa’nın en iyi korunmuş ortaçağ kentlerinden biridir ve Daha Önceki Kenti UNESCO Dünya Serveti Listesi olarak listelenmiştir. Sıklıkla Avrupa’nın Silikon Vadisi ismini alan Tallinn, Avrupa’da şahıs başı en çok rakamda şirkete sahip ve Skype da dahil olmak üzere bir hayli beynelmilel işletmenin bir doğum yeridir. Her sene 4,3 milyon turist alan bu şehir, ayrıca Baltık Denizi’nde de ehemmiyetli bir gemi seyahati bölgesidir.

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerPlitvice Gölleri Ulusal Parkı, Hırvatistan
Hırvatistan’ın en büyük ve en popüler milli parkı olan Plitvice Gölleri Ulusal Parkı, şelaleler, berrak göller, eşsiz karst yaradılışları vb. yaradılışları olan sansasyonel doğal hoşlukları ile öğrenilir. Hırvatistan’dan Hırvatistan hududuna uzanan dağlık bölgede Herzegovina, bu ulusal parkı rastgele bir sezonda ziyaret etmek için harika bir yer.
Khotyn Kalesi, Ukrayna
Khotyn kasabasındaki Dniester Nehri’nin sağ kıyısında, Batı Ukrayna’da bulunan Khotyn Kalesi, bir Ortaçağ kompleksi ve Ukrayna’nın Yedi Harikasından biri. Bu Ukrayna sembolü The Viper 1965, Zakhar Berkut 1971, Robin Hood’un Okları 1975, d’Artagnan ve Üç Silahşörler 1978, The Valiant Knight Ivanhoe 1983 vs. gibi bir hayli tarihsel serüven filminde yer almıştır.
Budapeşte, Macaristan
Avrupa’nın en hoş şehirlerinden biri ve Macaristan’ın başşehri olan Budapeşte, jeotermal kaynaklar, dünyanın en büyük termal su mağara sistemi, botanik bahçeleri, parklar, ikonik Meclis Binası da dahil olmak üzere rakamsız mimari mücevher ve çok daha aşırısını içinde barındırmaktadır.

Uvac Vadisi, Sırbistan
Uvac, güneybatı Sırbistan’dan doğu Bosna Hersek‘e uzanan beynelmilel hudut ötesi bir nehir. Uvac Vadisi, nehrin kayda değer çarpıkları yarattığı ve çevrisini saran hoş tepeleriyle ünlü yerdir. Alan doğadaki zenginlik açısından doğaseverler arasında popüler olmuştur.
Kotor, Montenegro
Yalnızca 13.500 şahsa konut sahipliği yapan Kotor, Karadağ’da minik bir sahil kasabasıdır. Orjen ve Lovcen’in kalker kayalıklarıyla beraber, Kotor ve etrafı etkileyici bir Akdeniz manzarası oluşturmaktadır. Kasabanın daha önceki limanı, Venedik yarıyılında 18. asır inşa edilmiş iyi korunmuş surlarla çevrilidir.

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerBratislava, Slovakya
Slovakya’nın en büyük ve başşehri olan Bratislava, Slovakya’nın politik, kültürel ve ekonomi merkezidir. Şehrin merkezinde Tuna Nehri’nin üzerinde yükselen ikonik Bratislava Kalesi’nin egemen olduğu Bratislava, ünlü üniversitelerin, müzelerin, tiyatroların, sanat galerilerinin, alışveriş merkezlerinin ve öteki turistik mekanlara konut sahipliği yapmaktadır.
Sofya, Bulgaristan
Bulgaristan’ın başşehri Sofya , hakimiyet listenizde olması için bir hayli iyi sebebi var. Sofya, Balkan Yarımadası’nın merkezinde bulunan Karadeniz, Adriyatik Denizi ve Ege Denizi ortamındadır. Sofya, acayip mimarinin yanı gizeme dinlendirici yeşil alanlarla doludur; tatil geçirmek için ekonomik, tehlikesiz ve cümbüşlü bir yerdir.

Moravian Karst, Çek Cumhuriyeti
Coğrafi olarak, Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’ya aittir, ancak bazen Doğu Avrupa olarak kabul edilmektedir, bu sebeple bu ülkeyi listemize dahil etmeye karar verdik. Prag, Olomouc ve Cesky Krumlov gibi tarihi şehirlerin yanı gizeme bu ülke, Blansko kasabasının yakınında bulunan korunan bir doğa rezervi olan Moravian Karst gibi bir hayli doğal alanı da barındırıyor. 1100’den fazla mağara ve kanyonu kapsayan bir hayli ehemmiyetli jeolojik özelliği içeriyor.

Doğu Avrupa'da Ziyaret Etmeniz Gereken Egzotik YerlerMinsk, Beyaz Rusya
2 milyondan fazla şahsa konut sahipliği yapan Minsk, Beyaz Rusya’nın en büyük şehri ve başşehridir. Minsk, öteki Avrupa metropollerinden çok daha az rakamda beynelmilel ziyaretçiye konut sahipliği yapıyor, ancak bu hoş tarihi kentte çok şey var. Bir dizi tiyatro, müze, muhteşem kilise ve saraylar, rekreasyon alanları, parklar vb. alanları barındırıyor. Minsk, yoğun gece yaşamıyla ünlü olduğu gibi genç gezginler arasında da popülerdir.
Brac Adası, Hırvatistan
Brac Kanalı tarafından Hırvatistan ana topraklarından parçalayan Brac Adası, Hırvatistan’ın en büyük ve en hoş adalarından biridir. Adanın en ünlü özelliği, beyaz çakıllarla kaplı dar bir arazi olan Zlatni Sıçanı Golden Cape olarak çeviri edildi. Zlatni Rat, Avrupa’nın en iyi plajlarından biri olarak kumpaslı olarak listeleniyor ve eşsiz biçimi Hırvat turizminin simgeyi haline gelen bir hayli seyahat kitapçığında görülebilir.
Hill of Crosses, Litvanya
Kuzey Litvanya’nın Siauliai kentinin takribî 12 kilometre’lik 7,5 mil kuzeyinde bulunan Crosses Tepesi, kesişen haçlar, dev haçlar, Meryem Ana’daki heykeller ve buradan getirilen kenevirlerden dolayı eşsiz bir yer. Tepede haçlar vazgeçme uygulamasının kesin kaynağı bilinmezdir, ancak tepenin şu anda en az 250.000 haç olduğu düşünülmektedir.

Saint Petersburg, Rusya
Rusya’nın daha önceki başşehri olan 1713-1728 ve 1732-1918 seneleri arasında Saint Petersburg, UNESCO Dünya Serveti listesinde 36 tarihi mimari kompleksi olan ve takribî 4000 şahsiyet mimari, tarih ve kültür abidelerinin bulunduğu bir alan olarak yazılmıştır. Kentte 221 müze, 2.000 kütüphane, 80’den fazla tiyatro, 100 konser organizasyonu, 45 galeri ve sergi salonu, 62 sinema ve 80 etrafındaki öteki kültürel kuruluş bulunmaktadır.
Crooked Ormanı, Polonya
Kuzeybatı Polonya’daki Nowe Czarnowo kasabasının yakınında bulunan Crooked Ormanı, bükülmüş çam ağaçlarının bir artığını barındırır. Orman, 1930 senelerinde suratlarca çamdan yapılmış suratlarca ağaçtan oluşuyor ancak ağaçların çarpık olmasının sebebi de öğrenilmiyor. Kuramlardan biri ağaçların mobilya kerestesi emeliyle eğildiğini gösteriyor.

Üsküp, Makedonya
Üsküp toprağı, M.Ö. 4.000’den beri mesken görmüştür ve bu bölge Avrupa’daki en daha önceki kalıcı mesken yerlerinden biridir. Zengin geçmişi sayesinde şehri kerelerce yok edilmiş olsa da, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin alakasını sürükleyen bir hayli ehemmiyetli tarihi yer vardır. Hıristiyan ve İslam kültürlerinin eklektik bir karışımı olan Üsküp, muhtelif gece yaşamıyla da öğrenilir.
Tatev Manastırı, Ermenistan

Güneydoğu Ermenistan’ın Tatev köyü yakınlarındaki büyük bir bazalt platosunda yer alan Tatev Manastırı, sansasyonel bir 9. asır Ermeni Apostolik manastır. Bölgenin tarihinde ekonomik, politik, manevi, eğitimsel ve kültürel aktiflik merkezi olarak ehemmiyetli bir rol oynamıştır. 11. asrın başında, manastıra takribî 1.000 rahip ve çok rakamda esnaf konut sahipliği yaptı.
Ljubljana, Slovenya
Slovenya’nın en büyük ve başşehri olan Ljubljana, hoş müzeler, galeri, oteller ve lokantalar ile ünlü kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Şehrin mimarisi, tarzların eşsiz bir karışımıdır. Özellikle kentin kenarında büyük çağdaş binaların görünmesine karşın, Ljubljana’nın tarihi merkezi bozulmadan kalır. En daha önceki mimari Roma yarıyılından kalmış olsa da, Ljubljana kenti Ortaçağ’da ana hatlarını çizmiştir.
Kişinev, Moldova
Daha Öncekinden Kishinev olarak öğrenilen Kişinev, Moldova’nın başşehri ve en büyük şehridir. Ülkenin ortasında yer alan Kişinev Moldova’nın endüstriyel, kültürel, siyasi ve ticaret merkezidir. Takribî 736.000 şahsiyet bir popülasyona sahip olan şehir, 23 üniversite, tanınmış müzeler, tiyatrolar, şenlikler ve öteki kültürel aktiflikler için uygundur.
Maly Semyachik, Rusya
Rusya fazla soğuğa ve dondurucu sıcaklıklara sahip olduğu öğreniliyor, ancak en kuzey kesiminden birinde dahi, Kamchatka Yarım Adası’nda sıcak su ile çok çekici bir yer vardır. Maly Semyachik, kraterleri sıcak asidik bir göl ile dolu bir strato volkanıdır. Volkanın son kere patladığı 1952’den beri, etraftaki sert ve sağlam araziyi süsleyerek, hareketsiz kaldı.
Brasov, Romanya
Romanya’daki merkezi konumu ile Brasov, ülkeyi keşfetmek için harika bir merkez olduğu gibi öteki bazı turistik yerler Karadeniz köyleri, kuzey Moldova’daki manastırlar ve Maramures’in ahşap kiliseleri dahil. Güney Karpatlar’a olan yakınlığı sebebiyle, Brasov da popüler bir kayak merkezi olarak hizmet vermektedir.
Triglav Milli Parkı, Slovenya
1981’de kurulan Triglav Milli Parkı, Slovenya’nın tek milli parkıdır. Bununla beraber, nicelik bakımından beceriksizliği, netlikle donakaltıcı manzaralar, abidesel dağlar ve muhtelif kaba hayvanlarla ünlü olan bu parkurda niteliği köreltiyor. Ülkenin kuzeybatı kesiminde yer alan park, pek çok bakımlı yürüyüş parkurları ve turistik kuruluşlara sahiptir.

Gergeti Trinity Kilisesi, Gürcistan
Kazbegi Dağı’nın altında 2,170 m 7,120 ft yükseklikteki Chkheri nehrinin sağ kıyısında yer alan Gergeti Trinity Kilisesi, Gürcistan’da 14. asrın Kutsal Trinity Kilisesi olarak inşa edilmiştir. El dokunmamış bir doğayla çevrili dik bir dağın üstündeki izole edilmiş konumu onu Gürcistan’ın simgeyi haline getirmiştir. Kilise, bölgedeki yürüyüşçüler için popüler bir dinlenme noktasıdır ve dağa dik olup, 3 saatlik bir tırmanışla erişilebilir.

Belgrad Sırbistan
“Beyaz Şehir” olarak çeviri edilen Belgrad, Sırbistan’ın başşehri ve en büyük şehridir. Evin 1.34 milyon şahsa konut sahipliği yaptığı şehir, önde gelen turistik mekanları arasında yer alan rakamsız tarihi binalara konut sahipliği yapmaktadır. Belgrad, genç gezginler arasında da popüler. Bungege sıçrama ve su kayağı gibi bir hayli fazla sporun yanı gizeme canlı bir gece yaşamı sunma namına da sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ