Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Diş Plağı ve Rehabilitasyonu

  • 22 Nisan 2021
  • Diş Plağı ve Rehabilitasyonu için yorumlar kapalı
  • 198 kez görüntülendi.

Diş plağı, diş eti çizgisinin üzerinde ve altındaki dişlerde ya da dişler arasında oluşan yapışık ve saydam bir filmdir. Plak, kumpaslı çıkartılmalıdır zira dişte problemlere neden olabilir. Plak ağzın her tarafında oluşur ancak İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi Diş Bilimleri Fakültesi’ne göre, azı dişlerinin derin yarıklarında ve etrafında daha fazla birikme meylindedir. Çoğunlukla renksiz olmasına karşın diş […]

Diş plağı, diş eti çizgisinin üzerinde ve altındaki dişlerde ya da dişler arasında oluşan yapışık ve saydam bir filmdir. Plak, kumpaslı çıkartılmalıdır zira dişte problemlere neden olabilir. Plak ağzın her tarafında oluşur ancak İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi Diş Bilimleri Fakültesi’ne göre, azı dişlerinin derin yarıklarında ve etrafında daha fazla birikme meylindedir. Çoğunlukla renksiz olmasına karşın diş plağı, dişlerde birikmişse flu ya da pürüzlü sezilmesine neden olabilir.
Öteki bulgular arasında ağız kokusu, kırmızı şiş diş etleri ve renk bozulması sayılabilir. Azami tehlike altındaki gruplar; çocuklar, yaşlı erişkinler ve diş doktoruna kumpaslı olarak gidemeyenlerdir.

Diş Plağı Tanımı

Diş plağı, bir diş yüzeyinde bulunan bir mikroorganizma topluluğu olan mikrobiyal bir biyofilmdir. Biyofilmler çok muhtelif mikrobiyal topluluklardır. Bu mikropların etkileşimli ve işbirlikçi doğası plağı özellikle antimikrobiyal maddelere karşı mukavemetli yapmaktadır. Zira bu mikroplar büyük ölçüde birikmişse sifilizin neden olduğu mukozal plakları anımsatan sarımsı bir renk alabilirler. Tükürük, gıda ve akışkanlar ağız da birleştiğinde, bakteri üremesine ve birikmesine izin veren bir civar oluştururlar. Plak yaradılışına ve gelişmesine katkıda bulunan yaygın gıdalar arasında, karbonhidrat kapsayan veya içkisiz meşrubatlar ve şekerlemelerde bulunan sükroz ve nişastalar gibi kolay şekerler bulunur. Şekerli kek, şeker ve meyve gibi gıdaların yenilmesi plak bakterilerinde çoğalışa neden olabilir. Plak bakterileri diş eti cerahati, çürük ve ileri diş eti hastalığına yol açabilir, bu sebeple rehabilitasyon ve korunma için adımlar atmak ehemmiyetlidir.

Plak dişler arasında ve diş eti çizgisinin altında saklanır. Tamamen bundan sakınmanın bir yolu yoktur, bu surattan birikmesini yasaklamak için iyi diş pakliği rutini sürdürmek ehemmiyetlidir. Bazı besinler, özellikle karbonhidratlar şeker veya nişasta kapsayan gıdalar, süt, içkisiz meşrubatlar, kek ve şeker gibi plak gelişmesine büyük katkı sağlar.

Plak Yaradılışı Nasıl Olur?

Plaklar yemek ve meşrubatın yendikten sonra dişlerde kalmasına izin Diş Plağı ve Tedavisiverilmesinden kaynaklanmaktadır. Beceriksiz fırçalama ve diş ipi kullanımı aynı zamanda plak dişlerin özellikle diş eti yüzeyinde kalmasına neden olmaktadır. Plak, bakteri, karbonhidrat, gıda parçacıkları ve tükürük gerektirir. Bir birey karbonhidratlarla yemek yedikten sonra, karbonhidratlar bir asit oluşturmak için ağzın natürel bakterileri ile birleşir. Asit daha sonra mikrobiyal maddenin yapışık ve sert olmasına neden olan başka bir kimyevi tepkinde daha önceki gıda parçacıkları ve tükürük ile birleşir. Bu madde diş plağıdır. Zamanla, plak kumpaslı bir biçimde çıkarılmazsa, tükürükte ki mineraller plak biyofilmini biriktirilir ve 24 ile 72 saat içinde sertleşmesine neden olarak tartar haline kazanç. Konutta plak çıkartılabildiği halde, tartarın çıkarılmasın da diş doktorunun dayanağına lüzum vardır.

Erişkinlerin % 68’inin tartar olduğunu öğreniyor muydunuz? Diş taşı olarak da adlandırılan Tartar, dişlerde ki plak sertleştiğinde oluşan sarı veya kahverengi renkli bir tortudur. Dişlerde katran birikmesi diş minesine eforlu bir biçimde bağlı olduğu için, yalnızca bir diş doktoru tarafından çıkarılabilir. Diş telleri, ağız kuruluğu, sıkışık dişler, sigara ve ihtiyarlama ile tartar geliştirme tehlikeyi daha yüksektir. Fertler, tartar yaradılışına karşı duyarlılıkları bakımından büyük miktarda değişiklik gösterir. Bir Haylileri için, bu birikintiler yaşla beraber daha süratli çoğalır.

Dişlerde Plakla Alakalı Erken Bulgular

Plak soluk sarı bir renk olabilir, ancak aynı zamanda görmeyi güçleştirecek biçimde renksiz olabilir. Bu surattan iyi bir ağız hijyeni sağlamak ve hakimiyet için her 6 ayda bir diş doktoruna görmek ehemmiyetlidir. Görülmesi güç yerleri tespit etmek için diş aynalarını kullanabilirler ve dişlerin arasındaki plakları diş terazisi ile kazıyabilirler. Her diş seti eşsizdir, bu sebeple diş doktorundan plak birikimini gidermek için diş ipi fırçalama ile alakalı öneri alınması gerekir. Diş plakasını konutta muntazam bir biçimde arınılıp arınılmadığı merak mevzusudur. Bunun için eczanelerde bulunan plağı boyayarak sarihe çıkartan tabletlerini kullanılabilir. Plakayı boyayarak ve sarihe çıkarttığından, daha iyi bir fırçalama ve diş ipinin nerede kullanılacağı tespit edilebilir. Böylece konutta plakayı tesirli bir biçimde çıkarılmak için fırçalama kaderi bulunmuş olur.

Plak ve Tartar Yaradılışını Tedbire Adımları

Ağız sıhhatine ve dişlerde plak birikmesini önlemek için en iyi yol tartarın önlenmesidir. Tartarın önlenmesine dayanakçı olmak için, günde en az iki defa dişler fırçalandığından, tartar hakimiyet florürlü diş macunu ile gargara kullanıldığından ve günde bir defa diş ipi kullanıldığından emin olunmalıdır. Ağız ve diş sıhhati kontrollleri için diş doktoru kumpaslı olarak ziyaret edilmelidir. Ayrıca hekim diş pakliği rutininde kullanılacak Diş Plağı ve Tedavisimahsuller içinde dayanakçı olabilir. Plak ve tartarın önlenmesinde dayanakçı olacak öteki yollar alttaki gibidir:
• Her 6 ayda bir diş doktoru ziyaret edilmelidir. Diş doktorlarını kumpaslı olarak giden erişkinlerin plakla ilişkili diş hastalıklarına tutulma ihtimali daha düşüktür.
• Anti-plak florür diş macunu seçilmelidir.
• Ağızda kalan gıda parçacıklarını gidermek için günlük diş ipi kullanılmalı ve dişler arasındaki plaklar çıkarılmalıdır. Plak yaradılışını önlemek için, günde bir defa diş ipi kullanıldığından ve dişleri günde en az iki defa, florür, anti-plak diş macunları ile fırçaladığından emin olunmalıdır.
• Olası olduğunca elektrikli bir diş fırçası alınmalı ve her 3 ayda bir başı değiştirmeyi unutulmamalıdır. Manuel veya şarj edilebilir diş fırçası gibi nitelikli bir diş fırçası kullanılmalı ve üç ayda bir veya kılların yıpranması gidişatında en kısa vakitte değiştirmelidir.
• Plak ve tartar tehlikesini eksiltmek için sigara içmekten sakınılmalıdır.
• Dişlerde plak birikimini yasaklamaya dayanakçı olmak için çok gözetmeli gargara kullanılmalıdır. Rutin olarak, içki yanması olmadan plak ve diş eti irinine karşı 24 saat koruma sağlar. Ayrıca boşluklarla savaşmak ve tartarın önlenmesine dayanakçı olmak için ekstra tartar koruma kapsayan diş macunlar seçim edilebilir.

Plak ve Tartar İle Alakalı Şartlar

Peki, neden plak bir diş problemidir? Plaktan korunmak ve kurtulmak için lüzumlu adımları atılmazsa, alttaki meselelere yol açabilir:
Kaviteler: Bakterilerin plakta ürettiği asitler düşük pH seviyesine neden olabilir ve diş minesine hasar verebilir.
Dişeti cerahati: Plak bakteri birikimi diş etlerinin irinine neden olabilir.
Ağız kokusu: Beceriksiz diş hijyeninden kaynaklanan plak birikmesi ayrıca makûs kokulu soluk alıp vermeye neden olabilir.
Öte yandan, tartar birikintisi diş yüzeyine eforlu bir biçimde yapışır ve diş doktoru tarafından çıkarılması gerekir, bu surattan proaktif olmak ve mesele çıkmadan evvel plağı çıkarmak çok ehemmiyetlidir. Rastgele bir tartar birikimi bulguları yaşamaya başlanırsa, kesinlikle diş doktorunla görüşülmesi gerekmektedir.

Meseleler ve Tehlikeler

Milli Diş Doktorluğu ve Kraniyofasiyal Araştırma Enstitüsü’ne NIDCR göre zamanla, kumpaslı fırçalanmayan dişlerde, bu asitler diş minesini yemeye, yok etmeye ve diş çürümelerine oyuklar neden olmaya başlar ve ayrıca diş çürüğü, diş çıbanlarına yol açabilir. Plak, diş eti çizgisinin altındaki diş köklerinde büyürse, asitler, dişi destekleyen kemiği ufalayabilir.
Diş doktorlarına göre diş eti çizgisinin yanındaki diş plağı da, daha ciddi periodontite neden olabilecek hafif bir diş eti hastalığı biçimi olan gingivite yol açabilir. Bu gidişatta, plak diş etlerini tahriş eden, şişmelerine, kanamalarına ve enfekte olmalarına neden olan zehirli maddeler üretir. Birkaç gün dişlerde kalan diş plağı, kalkülün ve taş veya tartar denilen sert, yoğun bir madde haline kazanç. Büyük St. Louis Dental Hijyenistler Birliği’ne göre, tartarın fertsel gayretlerle arınılması güçtür, bu arınma operasyonunu dişçi veya diş hijyenistleri tarafından kazıyarak yapılması gerekmektedir.

Plaktan Kurtulmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli

Plak asla bütün olarak kaybolmasa dahi ağız hijyeni ve diş doktoru ziyaretleri ile hakimiyet altına alınabilir. Asit diş çürümesine neden olmadan evvel, zehirli maddeler diş eti hastalığına neden olmaya başlamadan ve tartar haline gelmeden evvel kumpaslı olarak çıkarmak ehemmiyetlidir. Günde iki dakika iki defa doğru fırçalama ve günde bir defa diş ipi ile diş pakliği yapmak plaktan kurtulmak en iyi yoldur. Ayrıca, elektrikli diş fırçalarının plak sökülmesinde en tesirli olduğu ispatlanmıştır. Her yemekten veya atıştırmadan sonra ve uyumadan evvel fırçalamak plak birikimini önlemeye dayanakçı olur ve diş macunu olarak Anti-plak diş macunu kullanılmalıdır. Anti-plak florürlü diş macunları, plakla gayrette bakterilerin üstesinden Diş Plağı ve Tedavisigelmenin şahane bir yoludur. Ayrıca plakla savaşmaya dayanakçı olan bir gargara ile durulanması bakterileri ileri derecede yok etmeye dayanakçı olur ve plak gelişmesini önler.
Dişler her altı ayda bir profesyonel diş pakliği yaptırılmalı ve senede bir defa diş tetkiki ve röntgen sürükletilmelidir. Paklik sırasında, diş doktoru veya diş hijyeni uzmanı, ölçeklendirme olarak öğrenilen bir süreçte tüm plak ve tartar izlerini ağızdan çıkaracaktır. Dünya Şeker Araştırmaları Teşkilatı’ne göre, hudutlu ölçüde şeker ve karbonhidratla balanslı bir perhiz yemek, diş plağının birikmesini önlemeye dayanakçı olabilir. Öğün aralarında atıştırmalıkların hudutlandırılması da dayanakçı olabilir, zira her yemekte bir defa asit imali çoğalır.
İnce gözetici plastik eşi kaplamalarda, plak özellikle yaygın olma meylindedir, ayrıca diş doktorları arka azı dişlerindeki, çiğneme yüzeylerine de sızdırmazlık yapıldığında gözetmede bereketli olabileceğini belirtmektedir. Sızdırmazlık malzemeleri genellikle minik çocukların dişlerine uygulanır, ancak erişkinler de onlardan faydalanabilir. Ağız sıhhati ile alakalı 2000 tarihli bir rapora göre, sızdırmazlık mahsulleri mekteplerde diş çürümesini yüzde 70’den daha fazla eksiltebileceği bildirilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ