Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Diktatörler ve Lakapları

  • 19 Ekim 2021
  • Diktatörler ve Lakapları için yorumlar kapalı
  • 174 kez görüntülendi.
Diktatörler ve Lakapları

Adolf HİTLER “Kurt”

Diktatör denilince akla gelen ilk ad, şüphesiz yakın tarihin en çok konuşulan ve tartışılan siması, Nazi diktatörü “Adolf Hitler”dir. İktidara geldiği Almanyada kısa vakit içerisinde; oluşturduğu , sanki iyi yağlanmış bir silah gibi çalışan Nasyonal Sosyalizm İdeolojisiyle Alman sanayisini şahlandırmış Alman ekonomisini tarihinde görülmemiş bir canlılığa kavuşturarak Avrupaya hükmeder hale getirmiştir.

Adolf adı gerçeğinde kelime manası bakımından kendisine takılan lakabı ifade etmektedir.Adolf sözcüğü daha önceki almancada Asil Kurt anlamına gelir.Nitekim Adolf Hitlerin kendisine yakıştırılan bu ad Kendisi için kurulan muhtelif mekanların da adı olmuştur. Polonya hudutları içerisinde kalan ve Hitlerin Barbarosa harekatını idaremek için kullandığı Wolfenstein Kurdun İni anlamına gelen bu yer , bu mekanlardan en şanlısıdır. Adolf Hitlerin bu lakabı almasında gerçekten lakabı ve adıyla aynılaşan bir şahsiyetinin olması gerçekten ironik ve eksantriktir. Nazi diktatörü yaşamını kaleme aldığı, Münakaşamda ortaya koyduğu yırtıcı ve gayretten bırakmayan şahsiyetiyle dünya tarihin son bin senesine damgasını vuran eylemleriyle, bu lakabı almayı aşırısıyla hak etmiştir.

5109_443pxjosef_stalin-1Josef STALİN “Çelik”

Gerçek ismi İosif Vissariyonoviç Çugaşvili olan, Stalin’in lakabı aynı zamanda kendisine soyadı olarak verilen Çelik’tir. Stalin’e bu ad, diğer diktatörlerden değişik olarak kendisi tarafından verilmiştir.Stalin Çarlık rejimine karşı yürüttüğü illegal faaliyetlerde bu ismi kendisine bir kod ad olarak kullanmıştır. Leninin vefatından sonra Sovyetlerin başına geçen Stalin başkanlığı süresince tarihin gördüğü en kanlı en kanlı savaşı idaremek zorunda kalmıştır.Nazi savaş cihazının durdurulamaz eforunu Sovyet topraklarından def etmiş, Savaştan evvel sağlam, disiplinli ve savaşkan bir ordu oluşturabilmek için onlarca kudretli generali astırarak dünyanın en ezici ordularından birine komuta etmiştir.Bütün bu zorlu zaferler hep işte Çelikderi istemin simgeyi olarak kendisine verilen adın haklılığını ortaya koymuştur.

benBenito Mussolini”Lider”

Reel ismi Benito Amilcare Andrea Mussolini olan İtalyan diktatörü Mussolini, Hitlerle birlikte II. Dünya Savaşında faşist bloğun en tartışılan figürlerinden biri olmuştur.Dünya faşist hareketlerinin gerçeğinde ilk teorisyenlerinden ve uygulayıcılarındandır.İtalyadaki diktatörlük kontrolü süresince kendisine Duçe Lider unvanını vermiştir. Mussolininin taşıdığı bu unvan tek adam rejimlerinde kurtarıcı misyonu olduğu düşünülen bir hayli lider için de aynen görülebilir.
Nitekim Nazi diktatörü Adolf HİTLER için de FÜHRER Lider unvanının millet nezdinde ehemmiyetli karşılık bulduğu söylenebilir. Mussolininin kendisine bu unvanı vermesi diğer diktatörlerin şahsiyetleriyle örtüşen ve gayret ruhlarını yansıtan bir kaliteden öte daha çok faşizmdeki tek adam prensibine katlanmaktadır.

Francisco “Franco Önder”5109_220px-franco0001

İspanya da uzun seneler idare erkini tek başına elinde bulunduran Franco, tarihte iktidarını en uzun vakit devam ettiren diktatör olarak anılmaktadır.Diğer bir hayli diktatör gibi askeri orijinli olan Franco kendisine El Caudillo önder unvanını vermiştir.Ülkede alana gelen sağ-sol çatışmasında solcu bir partinin hükümete gelmesinden sonra İspanyanın daha önceki monarşik yapısına dönmesi için ordudaki bazı subay dostlarıyla hükümeti yıkmak için oluşturduğu askeri birliğe komuta ederek uzun seneler sürecek İspanya İç Savaşını başlatmış savaş sonunda iktidarı ele geçirerek 1976 senesine kadar ülkeyi tek başına idaremiştir.

5109_indir_1Mao ZEDONG “Başkan Mao”

Tarihin akışına istikamet veren öbür diktatörlerden değişik olarak, Mao Zedong apayrı bir idare kavrayışı sergilemiştir.O mücadelsine başlarken 400 milyonluk ülkesinde kademeli olarak hakikatleştirdiği reformlarla günümüzün sanayi ve teknoloji üssüne mutasyonun esaslarını atmıştır.Komünizmin uzak doğudaki kalesinin mimarı olan Mao, gerek iktidarı ele geçirmek savaşında gerekse de iktidara geçtikten sonra hakikatleştirdiği reformlarda her zaman cemiyete istikamet veren önderlik niteliğini taşıdığından, kendisine Komünist literatüre uygun olarak “Başkan” unvanı verilmiştir.

Yazar:Erdal Uğur

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ