Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dijital Hatlar Üzerindeki Hayat

  • 11 Kasım 2021
  • Dijital Hatlar Üzerindeki Hayat için yorumlar kapalı
  • 100 kez görüntülendi.
Dijital Hatlar Üzerindeki Hayat

Askeri emellerle oluşturulan ve” internet” ismi verilen sistem, bilgisayar kapasitelerinin tesirli bir şekilde kullanılmasını, bağlantının asıllaştırıldığı sürecin ve bilgilerin paylaşımlarının güvence altında tutulmasına kastediyordu.

in3

Askeri emellerle oluşturulan ve” internet” ismi verilen sistem, bilgisayar kapasitelerinin tesirli bir şekilde kullanılmasını, bağlantının asıllaştırıldığı sürecin ve bilgilerin paylaşımlarının güvence altında tutulmasına kastediyordu.

1990lı senelere gelene dek yüksek öğrenim gören talebelerle beraber bilimle uğraşan insanların çalışmaları üzerine elde ettikleri araştırma neticelerini paylaştığı bir vasıta olduğu da ileri sürülmektedir.

“Cenevrede ‘World Wide Web” geliştirilmesiyle ve yeni bir aktarım protokolü sayesinde internetteki dağılma süratlenmeye başlamıştır. Böylece, internet kısa zamanda bilim kuruluşları ve üniversitelerden, kamu kuruluşlarına, teşkilatlara, firmalara, hatta evlere kadar, kısacası cemiyetsel hayatın tüm alanlarına dağılmıştır.”

Günümüzde yaşanan büyümelere bakacak olursak, internet kullanımının ve bilgi paylaşımının üssel olarak çoğalışıyla beraber internet üzerinden sağlanan servislerin de aynı süratle çoğaldığını görmekteyiz. “Bilgi teknolojileri işletme hudutların aşan bir kabiliyet ile firma hayatında yeni ufuklar açmaktadır. Şirketler bilgi teknolojileri sayesinde teşkilat süreçlerini yine tertip etmekte ve buna bağlı olarak yararlılık, nitelik, sürat ve elastiklik uygulamalarını basitlikle adapte edebilmektedirler. Bu teknolojiler sayesinde yeni dağıtım kanalları yaratılmakta ve bilgiye dayalı yeni ürün ve hizmetler oluşturulmaktadır.

in2Özellikle ticaret, bağlantı ve eğitim alanlarında sunulan bu hizmetlerden dijital civarda faydalanılmasının insanlar açısından “bırakılmaz” bir noktaya eriştiğini sanırım hiçbirimiz yadsıyamayız.

1995 senesine kadar internetin ticaret üzerinde tesiri olduğuna dair hiçbir bilgi bulunmamasına karşın, 1996 senesiyle birlikte ticarete olan tesirine müteveccih minik çaplı da olsa bilgiler ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle 1997 ve 1999 seneleri arasında artan ve ehemmiyetli tesirleri gözlemlenmeye başlanmıştır. Spesifik bir misal verecek olursak, elde ettiğimiz neticeler şunu gösteriyor ki 1998 ve 1999 seneleri arasında bir ülkedeki web sunucularının %10 çoğalışı, bu ülkede yapılan ticaretin %1 oranında çoğalmasını sağlamıştır.

Elde ettiğimiz neticelerden bir değişik afallatıcı olanı ise internetin ticaret üzerindeki tesiri zengin ülkelere mukayeseyle muhtaç ülkelerde daha da kuvvetlenmektedir ve uzak mesafelerin ticaret üzerinde yarattığı olumsuz tesir her geçen gün süratle eksilmektedir. Bugün, internet üzerinden yapılan ticaret e-ticaret alanında son senelerde yapılan atılımlara bir göz atıp, bu atılımları 5000 gün evvele gidip de insanlara söyleseydik, herhalde çok yaratıcı bir aklımız olduğunu söyleyip gülüp geçerlerdi. Öyle ki bugün kaçımız uçak biletimizi almak yahut faturalarımızı yatırmak için şubelere gidip gizeme bekliyoruz. Ayrıca bu gelişimle beraber sanal firmaların rakamının da üssel çoğalışı kaçınılmaz bir son olmuştur.

in4

Telefon, mektup ve faks gibi bağlantı taşıtlarından sonra internetin hayatımıza girmesiyle insanların bağlantı için kullandığı vasıtalar da giderek değişmektedir. Mektup ve faks gibi kağıt üzerine yazılı ve çoğu zaman erişmesi müddet alan vasıtalardan internetin bizlere sunduğu telekonferans, anlık iletileşme, görüntülü konuşma gibi her geçen gün daha da geliştirilen “dijital” bağlantı vasıtalarıyla artık her an istediğimiz şahsa, istediğimiz anda ve görüntülü olarak erişebiliyoruz. Bunun en ehemmiyetli katkılarından bahsedecek olursak artık zaman kaybı, telekonferans sayesinde de iş görüşmeleri veya buluşmalar için yapılan seyahat giderleri gibi vaziyetlerin ortadan kalktığı barizdir.

İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber bilgiye erişilebilirlik inanılmaz bir şekilde çoğalmış ve eğitim sektöründe de bu gelişime ayak uydurulmaya başlanmıştır. Ders kayıtlarının internet üzerinden yapılması, kütüphanelerin “elektronik civarda” insanların kullanımına açılması ve “uzaktan eğitim” sisteminin uygulamaya koyulması, internetin eğitim alanına sunduğu hizmetlerden en dikkat toplayıcılarıdır.

Ayrıca web tabanlı bağlantı üniversite eğitimcilerinin dikkatini, eskiki teknolojilerin sağlayamadığı bir fikir olan uzaktan eğitime yöneltmiştir. Muhtelif öngörü ve değerlendirmelerle beraber, 2002 seneyi itibariyle Amerikan kolejlerinin %85inin iki milyondan fazla talebeye bu ihtimali sunması beklenmiştir. Buna ek olarak ülkemizdeki birkaç üniversite de uzaktan eğitim programını talebelere sunmaya başlamış ve değişik üniversitelerde de bununla alakalı yapılan çalışmalar hızla çoğalış halindedir.

in

İnternet servislerinin sağladığı pozitif tesirler çok fazladır. Bu tesirlerin büyük bir kısmı da ticari hizmet servisi kısmındadır. İnternetle beraber şirketler fiziksel bir pazarlama ağından çok sanal bir ağ kurarak ürünlerini pazarlama ihtimali bulmuşlardır. Gereksinim dinlenen dokümanlar elektronik civarda hazırlandığı için yapılan kusurlar kısa vakitte düzenlenmekte, kırtasiye gideri olmadan en kısa vakitte alakalılara eriştirilebilmektedirler. Ayrıca harcayıcılar için bilgi sahibi olmadıkları ürünlerde bile kısa vakitte bilgilenme ve değişik ürünlerle mukayese etme ihtimali sağlamış, bunun sonucunda da artan rekabet civarında ürünlerin süratle geliştirilmesi ve alıcı gereksinimlerinin en kısa vakitte karşılanması sağlanmıştır.

Yukarıyada bahsettiğimiz gibi internet, insanlara bir hayli pozitif tesirler sağlayan servisler sunmuştur fakat tabi ki bu pozitif tesirlerle birlikte bazı negatif tesirleri de peşi gizeme getirmiştir. Elektronik vergi dosyalaması, elektronik imzanın kabul edilebilirliğini muhtemel kılacak yeterli legal tertip etmelerin bulunmaması, yasa dışı yayınların paylaşımı, entellektüel mülkiyetin korunamamasıyla beraber telif hakkı ve tescil meseleyi, güvelik meseleyi dolayısıyla özel hayatın korunamaması ve insanların banka kartıyla internet üzerindeki hesap parolalarının da ele geçirilebilmesi internet servislerden kaynaklanan problemlerin en başında gelenleridir.

in8

Hayatımıza gireli daha 5000 gün olan internet, sunduğu hizmetlerle hayatımızın bırakılmaz bir parçası haline geldi. Bu hizmetler sayesinde yeni rekabet civarları oluşturuldu ve bunun sayesinde insanlar “daha süratli” ve “daha nitelikli” hizmetten evvelki senelere kıyasla her geçen gün daha da “ucuza” yararlanmaya başladılar. Tabi “gülün dikeni vardır” örneği bu hizmetler de bazı meseleleri birliktesi getirdiler fakat bu meselelerin aşılamayacak cinsten olduklarına inanmıyorum.

İnternetteki hizmetlerin git gide çoğalmasıyla beraber elbet bir alt meseleler zamanla ortadan kalkacaktır ve yeni “sistem boşlukları” ortaya çıkacaktır. Her ne kadar insanları “sosyal hayattan koparmak” kadar büyük bir negatif tesiri bile olmasına karşın, kaçımız internetin bizlere sunduğu tam bu servislerden faydalanmaktan bırakırız? Sanırım hiçbirimiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ