Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dijital Çizime Başlangıç

  • 22 Nisan 2021
  • Dijital Çizime Başlangıç için yorumlar kapalı
  • 89 kez görüntülendi.

Dijital Çizim Günümüzde fırça, kalem yerine bilgisayar ve tablet dayanağı ile asıllaştırdığımız çizimlere dijital çizim denir. Programlar aracılığıyla çizimleri bilgisayar ve tablette asıllaştırırız. Program olarak photoshop, illustrator vb. misaller verilebilir. Dijital çizim alışılmış kalem, boya, fırça yerine daha az hüner gerektirir. Kalem ve el kabiliyetimizle yapılan çizimlerde yapılan yanlışları geri almak ne kadar güç olsa da […]

Dijital Çizim

Dijital Çizime BaşlangıçGünümüzde fırça, kalem yerine bilgisayar ve tablet dayanağı ile asıllaştırdığımız çizimlere dijital çizim denir. Programlar aracılığıyla çizimleri bilgisayar ve tablette asıllaştırırız. Program olarak photoshop, illustrator vb. misaller verilebilir. Dijital çizim alışılmış kalem, boya, fırça yerine daha az hüner gerektirir. Kalem ve el kabiliyetimizle yapılan çizimlerde yapılan yanlışları geri almak ne kadar güç olsa da dijital etrafta yanılgıları çok basit geri alabiliriz. Dijital çizim bu biçimde pratiklik kazanır. Dijital çizimleri istediğimiz kadar artsa da baskı hali dokulu tabloların yerini yakalayamaz. Daha az külfetli olduğu için zamandan kazanı yapar ser hale kazanç. Efeklerle değişik verisiyonlarını elde edebilirsiniz. Eskime, aşınma tehlikeyi olmadığı gibi kaydolup tekerrür devam edebilirisiniz. Çizim taşıtları dijital olduğu için dolar bazlı olup giderli hale gelmektedir. Ananesel çizimin yerini almasa da hoşlananları için yeni bir sanat dalı haline gelmiştir. Şehirlerde daha yaygın hale gelecek gibi görünüyor.

Grafik Tabletin Kullanım Alanları

Grafik tablet bizim tasarım ,çizim ,resimlerde retouch yaptığımız taşıttır.
Grafik tablet bize imleci fare yerine, kalemle hareket ettirme basitliği sunar. Stylus kalem hassasiyet ayarlı olduğu için aynı hissi imleci fare vermesi  muhtemel değildir. Tablet lüzumlu alanı bize sağlar ve kalemin tazyiki doğrultu ile  doğrultu alır. Bu mahsullerin tazyiki 512 ve 2048 arası metamorfoz gösterir. Tazyik ne kadar çok olursa tabletten bilgisayara aktarımı o kadar süratli olur. Tazyikin çok olması bizim için iyi bir özelliktir. Tablet kullanımın size daha basit  gelmeye başlayınca reelinde fare kullanmaya gerek Dijital Çizime Başlangıçdinleyemeyeceksiniz. Şu markalar vardır: wacom, ugee, huion, gaoman, XP-Pen, parblo. Sanatçılar için en iyi marka sırasıyla bunlar diye öğrenirim. Geniş model  yelpazesi vardır. Maliyetler günümüz Türkiye’sinde doların çoğalması neticeyi sayılar yükselmiştir .Grafik tabletlerin hangi programla geçimli dikkat  edilmesi gereken bir husustur. Stylus kalemleri kendine has olduğu için  başka bir modelle çalışamaz. Stylus kalem uçları yıpranınca değiştirip yeni  bir uç takmak gerekir.

Yazar: Tuğba Korucu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ