Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Devekuşu Nasıl Bir Hayvandır?

  • 04 Şubat 2022
  • Devekuşu Nasıl Bir Hayvandır? için yorumlar kapalı
  • 64 kez görüntülendi.
Devekuşu Nasıl Bir Hayvandır?

Devekuşu; uçamayan en büyük kuş cinsidir. Uzun bacaklara ve uzun bir boyuna sahiptir. Sahip olduğu uzun ve adaleli bacakları sayesinde, bir risk ile karşılaştığında 30 dakika oyunca yorulmadan, saatte 97 kilometre süratle koşabilmektedir. Yeryüzünde var olan en büyük kuş cinsidir.

Ngorongoro nov 77 DB

Devekuşu; uçamayan en büyük kuş cinsidir. Uzun bacaklara ve uzun bir boyuna sahiptir. Sahip olduğu uzun ve adaleli bacakları sayesinde, bir risk ile karşılaştığında 30 dakika oyunca yorulmadan, saatte 97 kilometre süratle koşabilmektedir. Yeryüzünde var olan en büyük kuş cinsidir. Ayrıca en büyük yumurtaya sahip olan kuş cinsi olduğunu da söyleyebiliriz. Devekuşları’nın kanatları açıldığında 32 metre kadar genişliğe sahiptir.

4315_devekusuDevekuşları genellikle ot oburdurlar. Bazı gidişatlarda da minik böcekleri ve eşi canlıları yedikleri öğrenilmektedir. Genellikle kalabalık sürüler halinde yaşarlar. Nedeni de, risk anında her bir ferdin yaşamda kalma ihtimalinin tek başına yaşayanlardan daha yüksek olmasıdır. Riskli bir vaziyetle karşı karşıya kaldıklarında yere uzanarak veya kafalarını kuma gömerek saklanırlar. Bazen de ayakları ile güçlü tekmeler atarak kendilerini korundukları görülmektedir. Sahip oldukları uzun boyları ve büyük kütlelerine bağlı olarak oldukça büyük olan gözleri sayesinde, riskleri çok uzaktan fark edip ona göre temkinlerini almaktadırlar. Çiftleşmelerine gelince her bir erkek devekuşu kendisine 4 ile 7 dişi arasında değişen devekuşundan gruplar oluşturmaktadır. Devekuşları natürel yaşamın yanı gizeme pek çok bölgede imal çiftliklerinde üretilmektedir. Sıhhatli bir devekuşu vasati olarak 40 ile 45 sene kadar yaşamaktadır.

4315_devekusu,

Erişkin erkek devekuşlarında, siyah renkte kanatlar ve beyaz kuyruklar bulunmaktadır. Dişiler ve genç olan erkek devekuşları, kahverengi sırt tüylerine ve beyaz kuyruklara sahiptirler. Erişkin erkek devekuşları, vasati olarak 90 kilogram. ağırlığa erişmektedir. Erkek devekuşlarının bacakları pullarla kaplıdır ve pembe renklidir, dişilerde ise siyah renklere sahiptir. Ayaklarda ikişer tane tırnak bulunmaktadır. Sahip oldukları çok geniş kanatlarını yavrularını güneşten gözetmek için ve çiftleşme zamanları geldiğinde öbürlerine üstünlük sağlayabilmek için kullanmaktadırlar. Devekuşlarında da kursak ve safra kesesi bulunmamaktadır. Devekuşları ayrıca idrar ve dışkılarını, kalın bağırsağın sonunda ayrı bir yere ambar etmektedir.

2 ile 4 yaş arasındaki devekuşları cinsel olgunluğa erişmiştirler ve çiftleşmeye hazırdırlar. Çiftleşme neticeyi doğan yavrular aylık vasati 20 ile 25 cm kadar uzamaktadır.

Yazar:Hikmet Akyol

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ