Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Devalüasyon Nedir ve Neden Yapılır?

  • 29 Eylül 2021
  • Devalüasyon Nedir ve Neden Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 40 kez görüntülendi.
Devalüasyon Nedir ve Neden Yapılır?

Devalüasyon milli paranın, öbür ülke paraları karşısında bedelinin düşürülmesi demektir. Burada emel, ithalatı pahalılandırırak, ihracatı ucuzlatıp döviz girişini süratlendirmektir. Dış ödemelerinde sarih veren ülkeler, devalüasyon ile ihracatını artırıp ithalatı eksilterek dış denge sağlamaya çalışır. Mekanizmanın işleyişi şu biçimde misallendirilebilir: İhracata mevzu mülkün x birim maliyetinin iç ve dış piyasadaki bedelini 1,5 tl, döviz kurunu 1 […]

dolar_elde_0Devalüasyon milli paranın, öbür ülke paraları karşısında bedelinin düşürülmesi demektir. Burada emel, ithalatı pahalılandırırak, ihracatı ucuzlatıp döviz girişini süratlendirmektir. Dış ödemelerinde sarih veren ülkeler, devalüasyon ile ihracatını artırıp ithalatı eksilterek dış denge sağlamaya çalışır. Mekanizmanın işleyişi şu biçimde misallendirilebilir:

İhracata mevzu mülkün x birim maliyetinin iç ve dış piyasadaki bedelini 1,5 tl, döviz kurunu 1 dolar = 1,5 tl kabul edelim. Devalüasyon neticeyi kurun yeni maliyeti 1 dolar = 2,5 tl olsun. Bu gidişatta ihracata mevzu mülkün maliyeti iç piyasada 1,5 tl olmaya devam ederken dış ülkelerdeki akdikeni için 1*1,5/2,5=0,6 cent olacaktır; başka bir deyişle maliyet ucuzlayacaktır. Bu da yabancıların x mülküne olan arzını artırıp ihracatı artıracaktır.

Fakat devalüasyon yapılan ülkede ihraç mülklerinin, artan arz karşısında talebi yeterli olmuyorsa, ihracat artırıcı tesiri olmaz. Aynı biçimde maliyeti ucuzlayan mülk yabancılar için çok anlam ifade etmiyorsa, başka bir deyişle mülkün dış arz elastikiyeti iyi değilse istenen emel hakikatleşmez, ihracat tesiri doğurmaz.

Yazar:Sultan Yıldırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ