Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Denizhıyarlarının Deniz Ekosistemlerindeki Rolleri

  • 29 Haziran 2021
  • Denizhıyarlarının Deniz Ekosistemlerindeki Rolleri için yorumlar kapalı
  • 181 kez görüntülendi.
Denizhıyarlarının Deniz Ekosistemlerindeki Rolleri

Balinalar, köpek balıkları, yunuslar gibi hayvanları ve onların yaşam alanlarını gözetmek ehemmiyetli olsa da bazen daha az bilinen cinsler ikinci tasarıda kalmaktadır. Denizhıyarı, deniz cinslerinin en azametsiz ve genellikle göz arkasını edilenlerinden bkocamandır. Denizhıyarları veya öteki ismiyle deniz patlıcanları mercan kayalıkları civarının yanı gizeme kayalık kıyı şeritleri ve kumlu kıyılar boyunca bulunur. Denizyıldızı ve denizkestanesi ile en yakından akraba olan bu ilkel, tombul, silindirik biçimli yumuşak teni dikenlinin ekinoderm, deniz ekosistemlerinde birden fazla ehemmiyetli biyolojik rolü bulunmaktadır ve deniz ekosistemlerinde kritik rol oynayan tüm deniz canlılarının korunması ehemmiyetlidir.

Denizhıyarları Okyanus Tabanını VakumlarDenizhıyarlarının Deniz Ekosistemlerindeki Rolleri

Denizyıldızı gibi, tenleri dikenli olan denizhıyarları, alt taraflarında bulunan, okyanus tabanı boyunca kum ve döküntüleri emerek usulca 3 inç/saat hareket etmesine izin veren tüp ayaklarla donatılmıştır. Fantastik bir biçimde, bir sene boyunca bu mahlukat 200 pound’a kadar kumu vakumlayabilir. Denizhıyarı, kum yutmasına ek olarak öncelikle deniz otu deniz meraları ve alglerle beslenir. Denizhıyarları, besinleri tutmak için mukus üretir ve mukus kum ve bitki enkazlarının bedenine yapışmasına neden olur. Canlı bu sırada tüp ayaklarını ağzına götürür ve besinleri emer.
Anekdot: 3 inç 7,62 santimetre, 200 pound ise 90,71847 kgdır.
Denizhıyarının bu yapışık özellikten faydalandığı bir başka vaziyet de kendini korunmasıdır. Bu eşsiz hayvan bir tehdit idrak ettiğinde bağırsaklarının bir kısmını bedeninden dışarı ve saldırganın üzerine itme hünerine sahiptir. Çok yapışık olabilen bu bağırsakların varlığı, avcıları caydırma meylindedir. Denizhıyarı bu korunma mekanizmasını kullandıktan sonra, bağırsaklarının yenilenmesi gerekir, bu operasyonun bitirilmesi takribî altı hafta sürer. Denizhıyarlarının böyle bir mekanizma geliştirmiş olmaları iyi bir şeydir zira bu canlıların popülasyonu çok yavaş çoğalma meylindedir ve her türlü dayanağa lüzum dinler. Denizhıyarları, yumurtaların ve spermlerin kendilerini çevreleyen suya salınması ve döllenmesi yoluyla artan iki cinsiyete sahiptir. Netice olarak, sonunda 10 ila 30 santimetre arasında değişebilen erişkin bir türe dönüşecek bir larva oluşur.

Rakamları Eksilirse Deniz Ekosistemleri Bozulabilir

Çok fazla denizhıyarının natürel yaşama alanlarından, özellikle de yumuşak dipli ve resif ekosistemlerinden uzaklaştırılması, yaşadıkları ekosistemin çok fazla bozulmasına neden olabilir. Bir Araya Gelip satılarak sömürülen denizhıyarı cinsleri, alt substrattan organik döküntü ve tortu toplayan tortu besleyicilerdir. Solucanlar gibi, denizhıyarları tortuları yutar ve tortular bağırsaktan geçerken organik maddeyi çıkarır. Bu operasyon, muhtelif atıkları ve mikroorganizmaların bakteri, mikroalg vb. tortularını arınarak deniz civarına katkıda bulunmaktadır. Tortuyla beslenen denizhıyarları, pak yakalamak için kumpaslı olarak yeri süpüren ve paspaslayan bir bireyin rolünü oynar. Bu faaliyet durursa, zemin süratle kirlenir ve yaşanmaz hale kazanç. Denizhıyarlarının bağırsaklarından geçen tortu hacmi dikkat çekicidir. Tek bir denizhıyarının senede 4 ila 37 kilo tortu işleyebileceği hipotez edilmektedir.

Denizhıyarları Ehemmiyetli Biyoturbatörlerdir

Birçok denizhıyarı cinsi deniz ya da okyanus tabanında yuva yapar ve bu eylem öteki cinslerin deniz tabanında büyümesine izin veren ehemmiyetli biyotürbasyon biyokarıştırma kaynağıdır. Biyotürbasyon, organizmalar tarafından tortu tabakalarını bozması ve yine harekâta sürecini ifade etmektedir. Bu etkinlik, tortu daha gözenekli ve daha az kompakt hale geldikçe iletkenliği artıran yüzey ve yüzey altı tortu tabakalarını karıştırır. Bu, daha derin tortu tabakalarında daha yüksek oksijen kaynağına yol açan su-tortu arayüzündeki metamorfozu çoğaldırır. Bunun da infauna tortuların içinde yaşayan cinsler topluluğu üzerinde faydalı tesirleri vardır.

Denizhıyarları Deniz Suyu Kimyasını DeğiştirebilirDenizhıyarlarının Deniz Ekosistemlerindeki Rolleri

Denizhıyarları deniz ekosisteminin hayati parçalarından bkocamandır. Deniz tabanlarının arınılmasını sağlayan denizhıyarları okyanus asitlik seviyelerini de hakimiyet altında meblağlar ve düzinelerce öteki deniz canlısı ile simbiyotik bir ilişki paylaşırlar. Bu derece faydalı olan ve sığ sulardaki durağan yaşamları sebebiyle denizhıyarları ticari hasılat için basitlikle toplanabilir. Denizhıyarlarının bir araya gelme taktikleri düzgün idarenmezse, süratle fazla avlanabilirler ve bu sebeple jenerasyonları tükenebilir. Natürel popülasyonlarını yine inşa edebilmeleri için kaba tabiatta yeterli rakamda erişkin damızlık kalmayacak miktarda etkilenebilirler. Bu asıllaşırsa, denizhıyarlarının hasat faaliyetlerinin yine başlaması on seneler olmasa da seneler alabilir. Bazı durumlarda, hasat edilen alanların yine daha önceki halini alması ancak su ürünleri yetiştiren bireyler tarafından yine tohumlama yoluyla muhtemel olabilir fakat çok güç ve pahalı bir iştir. Bir Araya Gelmeleri yerel ekonomi için kısa vadeli kazançlar yaratabilse de, uzun vadeli getiriler için umutları ve deniz hıyarı popülasyonlarının, yaşadıkları resiflerin ve suların sıhhatini tehlikeye atar.
Deniz suyunun kimyasını değiştirme potansiyelleri natürel civarlarında denizhıyarı popülasyonlarının varlığını gözetmenin ehemmiyetli bir avantajıdır. Denizhıyarları çoğunlukla döküntüler ve öteki organik maddelerle beslenir, inorganik azot ve fosfor salgılar. Bu besin geri dönüşümü ve tortuların yine dağıtımı, mercan resifleri gibi üretken ve biyolojik spektrum gösteren ekosistemlerin korunması için kritik ehemmiyete sahiptir. Yerel ölçekte, denizhıyarları dışkılarıyla deniz suyunun alkalinitesini artırabilir, bu da deniz suyunun daha az asitli hale gelebileceği anlamına kazanç. Okyanuslar, küresel abuhava farklılığı sebebiyle yavaş yavaş asitleşmektedir. Asidin mercan kayalıklarını çözmesi sebebiyle deniz suyunun asitleşmesi, mercan kayalarının yapısının bozulması üzerinde potansiyel olarak uzun vadeli ciddi tesirlere sahip olacaktır. Denizhıyarları, deniz suyunun daha asitli hale gelmesini önlemeye takviyeci olarak resif yapısının korunmasına katkıda bulunur.

Denizhıyarları Başka Cinslere Konut Sahipliği Yaparlar

Denizhıyarlarının yumurtaları birçok deniz cinsi için besin sağlar, ayrıca denizhıyarları başkalarıyla karışık simbiyotik ilişkilere sahiptir. Denizhıyarları kendi beden duvarında veya bireylerin içinde yaşayan muhtelif taksonomik grupların birçok ufak türüne de konut sahipliği yapmaktadır. Denizhıyarlarının eksilmesi ya da yok olması gidişatında bu ufak cinslerin çoğu ekosistemden yok olur. Denizhıyarları ile simbiyotik ilişkiler oluşturan bu spektrum ve cins aralığı Denizhıyarlarının Deniz Ekosistemlerindeki Rolleriekosistemin toplam biyoçeşitliliğini çoğaldırmaktadır. Dolayısıyla bu ilginç görünümlü canlıların ehemmiyeti küçümsenemez.
Son olarak, denizhıyarları bir dizi yırtıcı predatör türe besin kaynağı olarak hizmet eder, böylece mikroalgler ve organik atıklar denizhıyarlarının besinleri arasında daha yüksek trofik seviyelerdeki harcayıcılar için bir bağlantı vazifeyi görür. Bu yırtıcıların çoğunu insanlar avlamaktadır. Bu biçimde denizhıyarları, deniz besin zincirinde bırakılmaz bir millete oluşturur ve onların yokluğu öteki su ürünleri üzerinde arkası arda tesirler yaratabilir.
Özetle, denizhıyarları yaşadıkları ekosistemlerde, özellikle de tortu niteliğini iyileştirmek, su kimyasını değiştirmek, biyoçeşitliliği çoğaldırmak ve deniz besin ağlarında daha yüksek trofik seviyelere enerji transferinde bir bağlantı sağlamak için birçok hizmet sunmaktadır.

Denizhıyarını Özel Yapan Nedir?

Antarktika’nın okyanus tabanından tropiklerin bozulmamış resiflerine kadar deniz dünyasının her köşesinde yaşayan 1.400’den fazla denizhıyarı cinsi vardır. Bu cinslerin en az yetmişi, şu anda milyarlarca dolarlık bir ticarette sömürülmektedir. Dünya çapında denizhıyarı ihracatının takribî yüzde 80’i, daha sonra anakara Çin’e yine ihraç edilmekte ve genellikle kurutulmuş bir ürün olarak satılmaktadır. Tıbbi ve sağlık faydaları sebebiyle methedilen denizhıyarı, Ming Hanedanlığı’ndan beri Çin’de bedelli bir lezzet olmuştur. Denizhıyarları tarafından üretilen biyoaktif bileşikler, ananesel Çin tıbbında artrit ve kanser de dâhil olmak üzere bir dizi rahatsızlığı rehabilitasyon etmek için kullanılmıştır ve bu bileşiklerin dünya çapında bir dizi nutrasötik tıbbi faydaları olan besin ve farmasötik ilaç ve eczacılık uygulaması hakkında devam eden araştırmalar bulunmaktadır. Bununla birlikte, denizhıyarının çoğu insanların besin olarak tüketimi emeliyle hasat edilir. Dünyanın çoğu bölgesinde deniz hıyarı bir gurme lezzeti olarak kabul edildiği için, bu canlıya olan arz çoğalmaktadır. Denizhıyarları, totoaba kurutulmuş yüzme keseleri, deniz kulakları, köpek balığı yüzgeci ve kuş yuvası çorbası gibi lezzetler Asyalılar tarafından besin olarak çok seçim edilmektedir, genellikle düğünler, ziyafetler ve “Çin Yeni Seneyi” kutlamaları gibi özel günlerde bolluğun ve lüksün sembolü haline gelmişlerdir.

Jenerasyonları Korunmalıdır

Güney Afrika ve Uzak Doğuda denizhıyarları ve bir deniz kabuklusu olan deniz kulağı gibi yaban yaşamı ürünlerinin yasadığı avlanması ve satışı genellikle karışık cezai değiş tokuş ticaret ağlarının bir parçasıdır. Deniz hıyarının yüksek maliyeti, yüksek seviyede yasa dışı, bildirilmeyen, kayıt dışı ve teftişsiz balıkçılığa, büyüyen yasa dışı pazar ticaretine ve dünyanın çoğu yerinde fazla avlanmaları sebebiyle denizhıyarı popülasyonlarının eksilmesine yol açmıştır. Fazla Denizhıyarlarının Deniz Ekosistemlerindeki Rolleriavlanma yoluyla denizhıyarlarının büyük çaplı tükenmesinin, yumuşak dipli ve mercan kayalıkları habitatlarının yararlılığını ve spektrumunu etkilemesi mümkündür. Su ürünleri idareyicileri, denizhıyarı bir araya gelmesine ait siyasetler geliştirirken ve uygularken onların ekolojik verimlerini göz önünde bulundurmalıdır. Denizhıyarı stoklarının korunmasıyla elde edilen ekonomik getirilerin, sürdürülemez bir biçimde kullanıldığında elde edilen kârlardan büyük miktarda daha ağır basacağı tartışılabilir. 90’lı senelerin ortalarında, Galapagos Adaları’ndaki Güney Amerika’daki denizhıyarlarının popülasyonunda fazla bir araya gelmeleri sebebiyle ehemmiyetli bir düşüş yaşanmıştır ancak şu anda denizhıyarları o bölgede korunan bir cinstir. Netice olarak, Ağustos 2019’da ilk defa CITES’in Nesli Risk Altındaki Cinslerin Ticaretine Ait Kontrat Ek bvefat II’sine üç cins denizhıyarı ilave edilerek daha fazla koruma sağlanmış ve beynelmilel ticarette daha sıkı hakimiyetlerin yapılmasını gerektirmiştir.
Ekosistemlerde hayati roller oynayanlar genellikle daha ufak, daha az karizmatik cinslerdir. Misalin, Güney Okyanusları besin ağlarının merkezindeki kilit taş cinslerinden bkocaman olan kril’ler bu habitatları tüm cinsler için sağlıklı yakalamaya takviyeci olur. Tüm cinsler korunmayı hak etmektedir ve denizhıyarı gibi cinsler de önemsememe edilmemelidir. Deniz hıyarları gibi ekolojik ehemmiyetleri yüksek olan cinslerin korunması yalnızca onları değil öteki cins ve ekosistemleri de gözetecektir.

Bibliyografi:
http://www.kpress.info/index.php?option=com_content&view=article&id=559:sea-cucumbers-play-key-ecological-roles-in-the-marine-environment&catid=8&Itemid=103
https://oceansasia.org/why-sea-cucumbers/
https://ambergriscaye.com/reefbriefs/briefs68.html
https://www.msc.org/en-au/media-centre-anz/news-views/2019/12/10/why-ocean-cleaning-sea-cucumber-is-worth-protecting

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ