Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Denizaslanı

Denizaslanı

Yaşamlarının büyük çoğunluğunu suda geçirirler. Hem karada, hem de denizde yaşayabilirler. Genellikle sürüler halinde yaşarlar. Kuzey ve güney yarımkürede yaşam alanlarına sahiptirler. En çok görüldükleri bölgeler; Atlantik ve Pasifik kıyılarıdır.

3822_deniz_aslaniYaşamlarının büyük çoğunluğunu suda geçirirler. Hem karada, hem de denizde yaşayabilirler. Genellikle sürüler halinde yaşarlar. Kuzey ve güney yarımkürede yaşam alanlarına sahiptirler. En çok görüldükleri bölgeler; Atlantik ve Pasifik kıyılarıdır. Bering Denizinden Kaliforniya kıyılarına kadar bulunan bölgeler de yoğun biçimde görülürler. Ayak parmakları, doğuştan perdelidir ve yüzmeye çok yatkındırlar. Yeni doğan denizaslanları yüzme bilmezler. Sonradan bilirler.

Erişkin erkeklerin vasati boyu 3 metreyi bulmaktadır. 1 ton ağırlığa erişmektedir; dişiler ise daha minik boylardadırlar. Denizaslanlarının renkleri bulundukları bölgelere ve cinslerine göre farlılık göstermektedir. Denizaslanları, çiftleşme yarıyılına girdiklerinde kendilerine bir bölge tanımlarlar ve yanlarına aldıkları birkaç tane dişi ile çiftleşme yarıyılını bir arada geçirirler. Çiftleşme yarıyılı borunca yanlarına başka denizaslanlarının yanaşmalarına izin vermezler. Yeni doğan yavrular üç ay süresince anne sütü emerler.

3822_denizaslani-Denizaslanının teninin altında 15 cm. kadar yağ katmanı bulunmaktadır. Bu yağ katmanı sayesinde, çok soğuk bölgelere gittiklerinde soğuktan donmalarını yasaklamakta ve etrafa geçim sağlamalarına destekçi olmaktadır. Erişkin erkeklerin sahip oldukları dişler, onların sürü içerisindeki haysiyetini artırmaktadır. Özellikle çiftleşme yarıyılında, öteki erkeklerle müzakere ederlerken bu dişleri kullanırlar. Rastgele bir nedenden dolayı çoğunlukla öteki erkeklerle müzakere sırasında dişleri kırılırsa sürü içerisindeki haysiyetlerini kaybederler ve kendilerine çiftleşmek için dişi bulamazlar. Boyun bölgelerinde keseler bulunmaktadır. Suya dalacakları zaman evvel bu keseleri hava ile doldururlar ve suya dalarak lüzumlarını karşılarlar.

Özellikle çiftleşme yarıyıllarında erkekler birbirleriyle müzakere ederler; bu müzakere sırasında genellikler ağır yaralanmalar olmaktadır. Güçlü olan erkekler istedikleri dişileri haremlerine katarlar. Kendilerine eş bulamayan genç erkekler, öteki genç erkek denizaslanları ile bir araya gelerek, kendisine harem kurmuş olan denizaslanlarına saldırarak dişileri uzaklaştırıp onlarla çiftleşmek isterler. Çok baskın olan erkek denizaslanını kendi haremine 10 dan fazla dişiyi katarlar, vasati olarak ta bir erkeğe 3 dişi düşmektedir. Çiftleşme yarıyılı süresince karada 2 ile 3 ay geçirirler bu düre süresince erkek denizaslanı yatmaz ve hiç beslenmez.

Çiftleşme neticesinde hamile kalan dişiler, 350 gün süren hamilelik yarıyılının ardından bir yavru dünya ya getirirler. Asıllaşan bu doğum, dişiler çiftleşmek için karaya çıktıktan hemen sonra reelleşmektedir. Doğumdan sonra da yine çiftleşme yarıyılına girmektedirler.

Yazar:Hikmet Akyol

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ