Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Deniz Hıyarları Hakkında Afallatıcı Reeller

  • 10 Temmuz 2021
  • Deniz Hıyarları Hakkında Afallatıcı Reeller için yorumlar kapalı
  • 140 kez görüntülendi.
Deniz Hıyarları Hakkında Afallatıcı Reeller

Deniz hıyarları, derisidikenliler ismi verilen omurgasız bir hayvan grubundadır. Deniz yıldızları ve deniz kestaneleri ile yakın akrabalığa sahiptirler. Genellikle okyanus tabanında yaşayan deniz hıyarlarının 1500’den fazla cinsi bulunmaktadır. Birkaç cinsi de sığ sularda yaşamaktadır. Deniz hıyarlarının boyutu türe bağlı olup breyleri 2,5 santimetreden 30 ila 60 santimetreye kadar değişebilir. Cinslerinin çoğu genellikle 10 cm ila 30 cm uzunluğundadır. Cinsine bağlı olarak renkleri kırmızı, yeşil, mavi, siyah ya da kahverengidir. Deniz hıyarları, beden yüzeyinin altında bir çeşit iskelete sahip olmalarına karşın yumuşak bir gövdeye sahiptir. Deniz hıyarlarının silindirik, uzun bir gövdesi vardır, beyinleri yoktur. Bir asap halkasından ve birkaç asap kolundan oluşan basit bir asap sistemleri bulunmaktadır, duyuları da cılızdır. Okyanus tabanının bu acayip görünümlü durgunlarının tombul gövdelerinin her iki ucunda yalnızca birer delik bulunan bir sindirim sistemi vardır. Geceleri etkindirler, gerektiğinde bedenlerinin biçimi değişebilir. Bu özellik sayesinde oldukça dar yerlerden bile geçebilirler. Deniz hıyarları çoğunlukla büyük koloniler halinde yaşar. Yeni Zelanda’nın kıyılarında metrekarede takribî 1000 deniz hıyarı bulunabilmektedir. Deniz hıyarının ömürleri cinslerine bağlıdır, birçoğu 5 – 10 sene yaşayabilmektedir. Tüm hayatları deniz tabanını emmek ve onu tekerrür dışarı atmak çevresinde döner.

Deniz Yıldızları, Kum Dolarları ve Deniz Kestaneleriyle Akrabadır

Deniz hıyarları, görünümlerinden pek anlaşılmasa da deniz kestaneleri, deniz yıldızları ve kum dolarları deniz yıldızlarıyla aynı sınıftadır ile akrabadır. Bu, onun da bir ekinoderm teni dikenli olduğu anlamına kazanç. Çoğu derisidikenlinin görünen dikenleri bulunmaktadır fakat deniz hıyarlarındaki dikenler tene defineli olan minik kemikçikler biçimindedir. Bu minik kemikçikler bazı deniz hıyarı cinslerinin kimliğine ait Deniz Hıyarları Hakkında Şaşırtıcı Gerçeklergörünürde olan tek ipucudur, mikroskopta araştırılırlar zira boyutları çok miniktir. Deniz hıyarları da öbür derisidikenliler gibi su- damar sistemi ve tüp ayaklara sahiptir fakat deniz hıyarlarının su-damar sisteminde değişiklerinden farklı olarak deniz suyu değil beden akışkanı doludur. Deniz hıyarlarının bedeninin bir ucunda ağızları, değişik ucunda makatları bulunur. Dokunaçlardan oluşan bir millete başkalaşım geçirmiş tüp ayaklar ağzı çevrelemektedir. Dokunaçlar besin parçacıklarını toplar. Deniz hıyarlarının bazıları suyu filtreleyerek beslenir fakat çoğu besinlerini okyanusun dibinden alır. Dokunaçlar okyanus dibine itilirken, besin kırıntıları mukusa yapışmaktadır. Tüp ayaklarının 5 gizeme olmasına karşın deniz hıyarlarının hareketi çok yavaştır.

Deniz Hıyarları Makatlarından Soluk Almaktadır

Deniz hıyarları makatlarıyla bağlantılı, dallanmış bir yapı olan solunum ağacı aracılığıyla soluk almaktadır. Solunum ağacı, bağırsakta her iki tarafta, beden içinde bulunmaktadır ve kloaka dışlılığa bağlıdır. Deniz hıyarı oksijenli suyu makat yoluyla sürükleyerek rektumlarına su emmek için anal sfinkterlerini genişletirler solunum yapar. Solunum ağacına su girer ve oksijen beden boşluğundaki akışkanlara geçer. Deniz hıyarları bazı balıkların makatlarında yaşamasına da izin verirler. Birkaç cins parazitik inci balığı reelinde deniz hıyarlarının makatlarının içinde yaşar. Deniz hıyarı soluk almak için suyu içeri ve dışarı pompalarken inci balıkları yavaş ama emin adımlarla makattan içeri girerler.

Deniz Hıyarları Besin Zincirinde Ehemmiyetli Rol Oynar

Deniz hıyarları, kıyılardaki sığ bölgelerden derin denizlere kadar çok muhtelif habitatlarda yaşar. Dünyanın dört bir yanındaki okyanuslarda bulunabilirler. Deniz hıyarının perhizi, deniz tabanındaki çürüyen organik maddelerden ve planktondan oluşmaktadır. Can Vermiş hayvansal viraneleri arınan deniz hıyarları ekosistemin arınılması bakımından ehemmiyetli canlılardır. Bazı deniz hıyarları besini etrafındaki sudan toplarken, bazıları da okyanusun tabanından gıda bulur. Bazı deniz hıyarları tamamen dipteki tortuya gömülürler. Bazı cinsler dipteki tortuyu yutar, gıda parçacıklarını uzaklaştırır ve ardından tortuyu uzun şeritler halinde dışarı atar. Bir deniz hıyarı senede 45-90 kga kadar tortuyu filtreleyebilir. Deniz hıyarlarının salgıları okyanus ekosisteminde besin maddelerinin döngü halinde kalmasına takviyecidir.

Deniz Meralarının Adsız KahramanıdırlarDeniz Hıyarları Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Deniz hıyarları okyanus ekosistemleri için son derece ehemmiyetlidir. Deniz hıyarları deniz tabanının etrafını dolaşırken, yemek yerken ve dışkılarken, besin maddelerinin dağıtılmasına, tortu ve sudaki fazla organik maddenin giderilmesine dayanakçı olur. Araştırmalar, deniz hıyarlarının varlığının daha yararlı deniz merayı yataklarına yol açtığını göstermektedir. Kalsiyum karbonatı çözerek ve suya geri döndürerek mercanlarının dış iskeletlerini büyütmek için gereksinim dinledikleri çiğ maddeleri sağlamaya dayanakçı olurlar. Daha yüksek kalsiyum karbonat seviyeleri aynı zamanda yerel asitleşmeye karşı bir tampon vazifeyi gören suyun alkalinitesini de çoğaldırır. Bir kilit taşı cinsi olmayabilirler ancak su ekosistemlerindeki misyonları çok ehemmiyetlidir.

Deniz Hıyarları İç Uzuvlarını Dışarı Çıkarabilir

Deniz hıyarları kendini korunma mevzusunda biraz eksik kalmaktadır. Kum balığı denilen deniz hıyarı cinsleri kamuflaj için günü kuma gömülerek geçirirler. Öbürleri farklı yollar izler. Deniz hıyarları rahatsız edilirse solunum uzvu olan solunum ağacının taban kısmında bulunan Cuvierian tüberkülleri dışarı atılabilir. Bu tüberkülleri dışarı atmanın yanı gizeme, deniz hıyarları bir tehdit sezdiklerinde, fazla kalabalık olduklarında veya düşük su niteliğine sahip bir akvaryumda iç uzuvlarını da toksik madde holothurin ile birlikte avcılara ya da yırtıcılara doğru fırlatılabilirler. Eviserasyon ismi verilen bu harekât, deniz hıyarının rahatsız olması veya tehdit edilmesi vaziyetinde ortaya çıkabilir. Ayrıca muhtemelen deniz hıyarının iç uzuvlarını fazla atık veya kimyevilerden temizletmesinin bir yolu olan bu harekât kumpaslı olarak da alana gelebilir. Tüm yetersiz uzuvlar sonraki birkaç hafta içinde yenilenir.

Dişi ve Erkek Deniz Hıyarları Vardır

Çoğu deniz hıyarı cinsinde dışarıdan fark görülmese de erkek ve dişiler vardır. Deniz hıyarları eşeysiz başka bir deyişle kendi kendine de üreyebilir fakat birçok cins yumurtlayarak artmaktadır. Eşeyli üremede spermler ve yumurtalar suya bırakılmaktadır. Döllenme başka bir deyişle dişi ve erkek faize hücrelerinin birleşmesi suda asıllaşır ve okyanusun dibine yerleşen yüzen larvalar oluşur.

Deniz Hıyarları YenilebilirDeniz Hıyarları Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Balıklardan deniz kaplumbağalarına ve insanlara kadar birçok canlı onu yemektedir. Deniz hıyarları bazı Asya kültürlerinde özel bir lezzet olarak kabul edilmektedir ve ananesel tıbbın bir parçası olarak kullanılmaktadır. Sudan çıkarılan deniz hıyarlarının içi boşaltılır, tuzla ambalajlanır, kaynatılır, kurutulur, tekerrür kaynatılır, tekerrür kurutulur ve ardından Hong Kong ve Singapur’daki pazarlara sevk edilir. Orada harcayıcılara fahiş maliyetlere satılır, onlar da tekerrür kaynatıp özel günler için yüksek statülü bir yemek olarak sunarlar. Kumpassız olarak bir araya gelmeleri sebebiyle dünyanın dört bir yanında popülasyonları eksilmektedir.

Deniz Hıyarları Korunmalıdır

Deniz hıyarları bir araya gelip satılmaya, artan sömürüye karşın hala çok rakamdadır ve jenerasyonları tükenmekte olan cinslerle alakalı listelerde değildir fakat 2016 senesinin Ocak ayında, Oahu ve Maui’deki kıyılara yakın olan deniz hıyarlarının popülasyonların eksilmesi sebebiyle Hawaii’de bir araya gelmelerinin kısıtlanması için bazı kaideler getirilmiştir. Ayrıca 2019 senesinde, daha iyi korunabilmeleri açısından jenerasyonları yok olma riski altında olan cinslerin ticaretiyle alakalı bir kontrata CITES 3 deniz hıyarı cinsi ilave edilmiştir.

Tıpta Kullanılmak Üzere AraştırılmaktadırDeniz Hıyarları Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Deniz hıyarları, büyülü bir biçimde yalnızca birkaç saniye içinde sert olmaktan elastik hale gelebilen bir bağ dokusuna sahiptir. Bu özellik insan tendonlarının ve bağlarının sıhhati ve onarımına müteveccih potansiyel uygulamalar için incelenmektedir. Tıpta kullanılabilmeleri açısından incelenseler de deniz hıyarının hareketlerinin izlenmesi neredeyse imkânsızdır. İçlerine bir izleme makineyi yapıştırılsa bile onu tenlerinden dışarı çıkarırlar. Büyüme oranları kadar basit bir şeyi bulmaya çalışmak bile zorlu bir iştir zira her şey onların etrafına bağlıdır. Aynı cins ve yaştaki iki birey ele alındığında farklı yerlere koyulduklarında farklı oranlarda büyüyebilirler ve sonra bazen küçülürler. Bir deniz hıyarı açlıktan can veriyorsa, can vermek yerine kendini yer, yavaş yavaş küçülür.

Bibliyografi:
https://www.thoughtco.com/surprising-facts-about-sea-cucumbers-2291852
https://blog.nature.org/science/2018/12/12/the-bizzare-and-disturbing-life-of-sea-cucumber/
https://www.softschools.com/facts/animals/sea_cucumber_facts/478/

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ