Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Deniz Hıyarı Nasıl Bir Canlıdır?

  • 05 Temmuz 2021
  • Deniz Hıyarı Nasıl Bir Canlıdır? için yorumlar kapalı
  • 244 kez görüntülendi.
Deniz Hıyarı Nasıl Bir Canlıdır?

Ülkemizde son senelerde yazılı ve görsel medyada çokça yer edinen bu ilginç canlı pek bilinmez oldukça verimli ve rağbet gören bir deniz durgunudur. Ulus arasında daha çok deniz hıyarı veya deniz patlıcanı isimlerini öğrenilir. Canlı, İngilizce de de “sea cucumber” başka bir deyişle deniz hıyarı olarak bilinir. Biyolojik olarak Derisidikenlilerden familyasınaHolothuroidea üye omurgasız bir canlı çeşidi olan […]

Ülkemizde son senelerde yazılı ve görsel medyada çokça yer edinen bu ilginç canlı pek bilinmez oldukça verimli ve rağbet gören bir deniz durgunudur. Ulus arasında daha çok deniz hıyarı veya deniz patlıcanı isimlerini öğrenilir. Canlı, İngilizce de de “sea cucumber” başka bir deyişle deniz hıyarı olarak bilinir. Biyolojik olarak Derisidikenlilerden familyasınaHolothuroidea üye omurgasız bir canlı çeşidi olan deniz patlıcanı Latince Holothuria spp. olarak bilinir.
Deniz hıyarının beden biçimi bir hıyar veya sosisi andırdırır. Hayvanın sosis biçiminin bir ucunda ağzı değişik ucunda da makatı yer almaktadır. Genellikle 30 cm boyutlarında olan deniz hıyarları ebatları haysiyetiyle 60 cm.ye kadar çıkabilmektedir. Daha çok sığ suların kıyıya yakın kesimlerinde yaşayan deniz hıyarlarının bilimsel olarak sınıflandırılmış 900 çeşidi bulunmaktadır. Deniz hıyarları kıyıya yakın yerlerde genellikle kumlar üstünde dolaşarak ya Deniz Hıyarı Nasıl Bir Canlıdır?da u biçimindeki kayaçlar arasında saklanarak beslenir. Deniz hıyarları yumurtlayarak artmaktadırlar. Dişi ve erkek olarak çiftleşmelerinin yanında hermafradoit olanları da vardır. Sığ sulardaki kumlar üzerinde usul usul hareket eden deniz hıyarları ambulakral olarak adlandırılan tüp ayaklara sahiptir. Bu ayaklar o kadar ufaktır ki canlı bir sosis biçiminde görülür. Deniz hıyarlarının bu minik ayakları, aynı zamanda onun su altındaki dış dünyayı idrak etme uzuvlarıdır. Deniz hıyarları solunumlarını su akciğeri olarak öğrenilen özel bir solunum sistemine sahiptir
Deniz hıyarları deniz biyologları tarafından denizlerin filtresi olarak kabul edilir. Araştırmalara göre vasati bir deniz hıyarının bir yıllık zaman zarfı içerisinde vasati olarak 150 ton deniz kumunu arındığı ortaya çıkmıştır. Özellikle tatil imkânlarının büyümesi, tabiatın her anlamda filtresi olan yeşil alanların imha edilmesi ve sanayi atıklarının filtrelemeden denize vazgeçilmesinin yarattığı deniz lekeliliği düşünüldüğünde deniz hıyarlarının ekosistem için ne kadar hayati bir rolü görülür. Denizlerin geleceği ismine son derece ehemmiyetli bir canlı olan deniz hıyarları ne yazık ki son senelerde hakimiyetsiz avcılık riskiyle karşı karşıya.
Deniz altında oldukça yavaş hareket eden deniz hıyarları risk anında fevkalade karışık ve afallatıcı stratejiler sergiler. Düşmanlarını salgıladığı beyaz tüplerle afallatıp şok eder. Bunun yanında kum püskürtmek suretiyle kendisine hasar vermek isteyen canlıları şok eden saldırılar yapabilir. Deniz hıyarının en ölümcül atak biçimi ise midesini makatından çıkarmasıdır. Midesini makatından çıkaran deniz hıyarı, mide akışkanı içinde yer alan asit ve değişik toksik maddeleri salarak oldukça geniş bir bir alandaki tüm canlıları öldürebilir. Deniz hıyarının bu hamlesi o kadar şiddetli ve ölümcüldür ki bu atak da kendisi de yaşamını kaybedebilir.
Deniz hıyarlarının en afallatıcı özelliklerinde biri de sanki bilim kurgu ve fobi filmlerinde Deniz Hıyarı Nasıl Bir Canlıdır?çıkan yaratıklar gibi sergilediği garip özellikleridir. Deniz hıyarları sahip oldukları metabolik özelliklerinden ve protein yapılarından dolayı istedikleri zaman akışkan forma geçip her cinsten maninin içerisinden geçebilmeleridir. Nihayetinde omurgasız bir yapıya sahip olmasına karşın ufalayıp tekerrür birleşebilmesi olağanüstü bir özelliktir. Deniz hıyarı ülkemizde ticari olarak 2000’li senelerden itibaren bilinir hale gelse de Uzak Doğu mutfağının binlerce senelik tatlarından biri olarak kabul edilir. Deniz hıyarının Çin mutfağında özel bir de pişirim biçimi bulunmaktadır. Denizden taze olarak çıkarılan deniz hıyarları tuzlu suda pişirilerek kurutulur. Yeneceği zaman ise tatlı suda kaynatılarak çoğunlukla çorba olarak tüketilir.Uzak Doğu’da deniz hıyarı hem yiyecek mahsulü olarak mutfakların bırakılmazı hem de kozmetik, medikal sektörünün ehemmiyetli bir kaynağı olarak kullanılmaktadır. Ananesel Çin tıbbında deniz hıyarı; iktidarsızlık, bitkinlik, kilo eksiliği, eklem sızıları, bağışıklık sistemi meseleleri gibi çokça sağlık probleminde kullanılmaktadır.Deniz hıyarı, yoğun protein kaynağı olduğu için bir hayli tıbbi mahsulde de ayrıca kullanılır.
Ülkemizde deniz hıyarı avcılığı sektörü 2000’li senelere katlanmaktadır. Ülkemizde özellikle Ege ve Marmara Denizi kıyılarında suratlarca dalgıç uyumunu deniz hıyarı toplayıcılığı yaparak Deniz Hıyarı Nasıl Bir Canlıdır?sürdürür. Son senelerde Uzak Doğu ülkelerine yapılan ihracatla yılda 300 bin tona kadar deniz hıyarı satışı yapılmaktadır. TÜİK bilgilerine göre sende takribî 7 milyon dolarlık bir kazanç elde edilmektedir deniz hıyarı satışından. Son yıllarda hakimiyetsiz bir biçimde deniz hıyarı avcılığı yapıldığı için Tarım Bakanlığı mevzuya el atmış ve her yıl yalnızca muhakkak alanlarda deniz hıyarı avcılığına izin vermektedir. İzin verilen alanların dışında avcılık yapılması ağır para cezalarıyla cezalandırılmakta ve bu mevzuda medyaya yansıyan uygulamalarda da görüldüğü üzere bu mevzuda sıkı ihtiyatlar alınmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ