Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Değme Duyusu, Güven ve İrtibat

  • 19 Mayıs 2021
  • Değme Duyusu, Güven ve İrtibat için yorumlar kapalı
  • 190 kez görüntülendi.

İnsan bedeni dıştan tenyle kaplıdır. Ten duyu uzuvlarımızdan biridir ve üst ten ile alt ten olmak üzere iki kısımda araştırılır. Alt tende çok sayıda hür asap uçları, değme, tazyik, sıcak, soğuk algılayan cisimcikler bulunur. Dış dünyayla irtibatımız tenyle beraber değişik duyu uzuvları sayesindedir. Duyu uzuvları arasında en fazla alana sahip olan tendir ve bedenimizi etrafın […]

İnsan bedeni dıştan tenyle kaplıdır. Ten duyu uzuvlarımızdan biridir ve üst ten ile alt ten olmak üzere iki kısımda araştırılır. Alt tende çok sayıda hür asap uçları, değme, tazyik, sıcak, soğuk algılayan cisimcikler bulunur. Dış dünyayla irtibatımız tenyle beraber değişik duyu uzuvları sayesindedir. Duyu uzuvları arasında en fazla alana sahip olan tendir ve bedenimizi etrafın hasarlı tesirlerinden gözetmektedir.

ADokunma Duyusu, Güven ve İletişimlt tende bulunan değme reseptörlerinin en fazla olduğu yer parmaklarımızın uçları ve dudaklarımızdır. Yeni doğan bir bebeğin dünyayı tanıması da büyük oranda derisiyle olur. Her şeye değmek istemelerinin esasında bu vardır. Ayrıca değmenin serinkanlılaştırıcı, huzur verici bir yönü de bulunmaktadır. Değme güven duygusu yaratır. Küçük bir değiş bazen bir hayli sözcükten daha çok şey anlatır. Bir bebekle anne arasındaki bağı ve sevgiyi kuvvetlendiren de değmektir. Henüz hamileyken dahi çoğu kere farkında olmadan anne adaylarının elleri karnında olur. İlk irtibat belki de böyle kurulmaktadır.

Masajın Pozitif Tesirleri

Bir Hayli kültürde bebeklere yapılan masajlar onların serinkanlılaşıp kolay uyumasını sağlamaktadır. Prematüre doğan bebeklerin bakımında da masajlar rehabilitasyon edici olarak uygulanmaktadır. Masaj uygulanan bebekler değişiklerine göre daha süratli büyümekte, iyileşmekte ve kilo almaktadır. Sağlık Kurumunda kalma müddetlerini de kısaltan değişler bağışıklık sistemlerinin büyümesi üzerinde de pozitif tesirler yaratmaktadır.
Bebeklere özgüven verecek olan değmenin tesirleri gelecek yıllarda da kendini gösterecektir. Sevgiyi sezdirebilecek en kolay yol değmektir. Bir ailede çocuklara daha fazla değen, kucaklayan annedir. Babalar bu mevzuda ikinci sıradadır. Ebeveynlerin değişleri irtibatı kuvvetlendirecek, hayatı öğretecektir zira bebekler ve daha büyük yaştaki çocukların yakınlığı da uzaklığı da, sevgiyi de öfkeyi de hissetme eforları fazladır.

İrtibatı Kuvvetlendiren Değişler

BiDokunma Duyusu, Güven ve İletişimr ailede ebeveynlerle çocuklar arasında değil eşler arasında da değmenin ehemmiyeti tartışılmaz. Sevgi en kolay değip sarılarak gösterilir. Eşlerin birbirine her değmesi cinsel bir anlam taşımaz. Değişler şefkati, sevgiyi, güveni ve yakınlığı belirtir. İnsanlar arasındaki ilişkilerde meseleler ortaya çıktığında evvel araya mesafe koyulup değmenin eksiltilmesi bundandır.

Sağlık Kurumuların yoğun bakım birimlerinde yatan ve iyileşmeyi bekleyen, kritik, etrafı ile irtibat kuramayan hastalarda da ilaçlar dışında terapi emelli değme uygulamaları yapılmaktadır. Rehabilitasyonye destek emelli bu terapi bir hayli hastada galibiyetli olmaktadır. Değme duyusu ve ellerden geçmişten bu yana pozitif psikolojik tesirleri nedeniyle yararlanılmıştır.

Hayvanlar da bizler gibi kendi aralarında seslerle irtibat kurar. İnsanların onları uysallaştırması, irtibat kurması ve güvenlerini sağlaması değmeyla reelleşmektedir. Ses tonlarının tesiri olsa da değilen hayvanlar sevgiyi hissedecek, daha rahat davranışlar sergileyecek, eğitimleri kolaylaşacaktır.

Satış, Değme ve Güven İlişkisi

YDokunma Duyusu, Güven ve İletişimaşam boyu insanların ihtiyaçları bitmez ve yeni bir şeyler satın aldıklarında mutlu olurlar. Özelliklerini kavramak, sezmek üzere akdikeni vaziyetindeki şahıslar eşyalara değmek ister. Misalin satın alınması düşünülen bir arabanın içine oturulup direksiyona, aynasına, ön konsola değilir, hatta test sürüşleri yapılır. Mahsullere değilmesine izin verilmesi satış oranlarını artırmaktadır. Bunun hormonlarla da alakası bulunmaktadır. Değme duyusu oksitosin denilen bir beyin hormonunun salgılanmasına neden olur ki bu da güven hormonu olarak öğrenilen bir hormondur. Hipofiz bezi arka lobu tarafından salgılanan ve mutluluk ya da aşk hormonu olarak da tanınmış olan bu hormon stresi eksilten, kanın tazyikini düşüren, durgunlaştıran, bağlılığı kuvvetlendiren özellikler taşır. Doğum olayını ve emzirmeyi kolaylaştırıcı etkiye de sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ