Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Dedeağaç Neresidir ?

  • 28 Nisan 2021
  • Dedeağaç Neresidir ? için yorumlar kapalı
  • 269 kez görüntülendi.

Alexandroupoli ya da Türkçe olarak ifade edebileceğimiz biçimiyle Dedeağaç, Avrupa Birliği azası Yunanistan‘ın hudutları dahilinde bulunan bir mesken yeridir. Yunanistan’ın kuzeydoğu hattında yer alan bu şehir, bölgenin en hoş mesken yerlerinden biri olarak kabul edilmesi ile öğrenilir. Takribî 600 sene vaktince bir Osmanlı İmparatorluğu toprağı olarak Türklere ait olmuş olan Dedeağaç, Osmanlı İmparatorluğu’nun devrilmeye başladığı […]

Dedeağaç Neresidir ?Alexandroupoli ya da Türkçe olarak ifade edebileceğimiz biçimiyle Dedeağaç, Avrupa Birliği azası Yunanistan‘ın hudutları dahilinde bulunan bir mesken yeridir. Yunanistan’ın kuzeydoğu hattında yer alan bu şehir, bölgenin en hoş mesken yerlerinden biri olarak kabul edilmesi ile öğrenilir. Takribî 600 sene vaktince bir Osmanlı İmparatorluğu toprağı olarak Türklere ait olmuş olan Dedeağaç, Osmanlı İmparatorluğu’nun devrilmeye başladığı senelerde Yunanistan’ın bir parçası haline gelmiştir. Bu surattan Türkler hali hazırda fotoğrafı kayıtlarda Alexandroupoli olsa da bu şehre Osmanlı bakiyesi olarak Dedeağaç demeyi daha uygun bulurlar. Ayrıca bu şehrin bir de özelliği vardır; bu özellik batı hattında Türkiye Cumhuriyeti’ne en yakın çağdaş anlamda şehir olmasıdır. Türkiye’ye son derece yakın olmasıyla öğrenilen Dedeağaç, her sene binlerce şahıs tarafından ziyaret edilir. Bu bireyler arasında çoğunluğu Türklerin oluşturduğunu da söylemek gerekir. Dedeağaç, Yunanistan’ın bir parçası olan Güney Makedonya bölgesinde bulunur ve de bu bölgenin en ehemmiyetli şehirlerinden biridir. Tıpkı bu bölgede yer alan aynı biçimde daha önceki bir Osmanlı İmparatorluğu toprağı olan Selanik gibi liman şehri olan Dedeağaç, kuzeydoğu hattı ele alındığı zaman bölgenin en ehemmiyetli ticari merkezlerinden biridir.

Dedeağaç Neresidir ?Özellikle şehrin eşsiz mimarisi ve de bozulmamış yapısı kendisini ziyarete gelenleri sanki sihirler. Bölge sahip olduğu eşsiz doğası ve de havasıyla her sene milyona yakın turiste kapısını açar. Bu turistler arasında çoğunluğu yerli başka bir deyişle Yunan turistler oluştursa da beynelmilel turist olarak en çok ziyaret Türkler tarafından asıllaştırılmaktadır. Bunun en ehemmiyetli sebebi son derece yakın bir şehir olmasıdır. Türkiye üzerinden bölgeye erişmek oldukça basittir. Şayet geçerli bir Schengen vizeniz var ise, bu gidişatta İstanbul’dan Dedeağaç‘a trafik kaidelerine riayet ederek 2 ila 3 saat gibi kısa bir müddette erişmeniz olasıdır. Son derece ufak bir yer olsa da bölgede kendisini ziyarete gelen turistleri ağırlayacak kadar konaklama kuruluşu bulunan Dedeağaç, bu anlamda bütün bir butik tatil sunar. Deniz seviyesine heyeti olan şehrin en tepe noktası deniz seviyesinden yalnızca 11m yüksekliktedir. Bu da şehri son derece düz bir taban üzerine heyeti yapar. Şehirde yaşayanların çoğunluğunu Yunan ve Türkler oluşturur. Burada Türklerden maksat, orijini Türk olanlar ancak çoğunluğu Yunanistan pasaportu taşıyanlar. Bu bireyler Türkiye ile de kesintisiz etkileşim halinde olmaları nedeniyle sene içinde kezlerce Türkiye seferi yapmalarıyla da öğrenilir.

Yapılan bir araştırma, Dedeağaç şehrinde yaşayan Türk ve Yunan bireylerin alışveriş yapmak için Türkiye’yi seçtiğini ortaya koymuştur. Bu alışverişin bir kısmını ziyaret kasıtlı olarak asıllaştıranlar, bir kısmını da ticari kasıtlı hakikatleştirilen oluşturur. Bu da her Edirne ve Dedeağaç arasında ister istemez bir ticari ilişki kurulmasını da birliktesi getirir. Türkiye zati gümrük birliğine taraf olması nedeniyle bu anlamda kısmen de olsa ticaret serbestisine sahiptir. Aynı vaziyet Yunan tarafı için de geçerlidir. Şehir butik bir mesken yeri olarak dikkat toplar ve popülasyonu yalnızca 60 bin ortamındadır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ