Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

David Hume Kimdir?

  • 29 Eylül 2021
  • David Hume Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 42 kez görüntülendi.
David Hume Kimdir?

Yaşamı: 26 Nisan 1711’de İskoçya’da dünyaya gelen 18 YY’ın ehemmiyetli bilim adamlarından ve feylesoflarından David Hume, 25 Ağustos 1776 senesinde ölüm etmiştir. Edinburg Üniversitesi’nde felsefe okumuştur. 23 yaşındayken Fransa‘ya gitmiş ve dört sene süresince orada kalmıştır. Fransa’da kaldığı zaman içinde felsefe mevzularını ele aldığı en ünlü yapıtı “A Treatise of Human Nature ” İnsan Doğası […]

Yaşamı:

david-hume26 Nisan 1711’de İskoçya’da dünyaya gelen 18 YY’ın ehemmiyetli bilim adamlarından ve feylesoflarından David Hume, 25 Ağustos 1776 senesinde ölüm etmiştir. Edinburg Üniversitesi’nde felsefe okumuştur. 23 yaşındayken Fransa‘ya gitmiş ve dört sene süresince orada kalmıştır. Fransa’da kaldığı zaman içinde felsefe mevzularını ele aldığı en ünlü yapıtı “A Treatise of Human Nature ” İnsan Doğası Üstüne Bir Analiz 1739-1740 isimli eserini tamamlamıştır. İngiltere’ye döndüğü zaman Edinburg Hukuk Fakültesi’nde kitaplık memuru olarak işe başladı. Böylece rahatlıkla istediği araştırmaları yapabileceği bir etrafa kavuştu. Bu kitaplıkta çalıştığı zaman süresince kendisini nama kavuşturan “İngiltere Tarihi” 1755 isimli eserini tamamlamıştır. 1763 senesinde elçilik katibi olarak Fransa’ya gitti. İngiltere’ye döndükten sonra bir zaman dış işlerinde çalıştı. Daha sonra Edinburg’a dönerek ömrünün sonuna kadar burada kalmıştır. Hume ekonomiden estetiğe, felsefeye her mevzuda yapıtlar vermiş çok istikametli bir insandı.

Felsefesi:

David Hume, amprizmin ehemmiyetli temsilcilerindendir. Hume’a göre tecrübelediğimiz şeyler hakkında izlenimlerimiz oluşur ve zekamız bu izlenimleri düşüncelere dönüştürür. Bu biçimde aklın içeriği izlenim ve düşüncelerden oluşur. İzlenimler daha canlıdır ve duyu tecrübeyi sırasında ortaya çıkarlar. Duyu tecrübesinden sonra çoğala kalan şey ise düşüncedir, kavramdır. Bir bakıma düşünceler, kavramlar izlenimlerimizin kopyalarıdır. Hume düşünceleri, kavramları yalın ve karışık olmak üzere ikiye ayırır. Karışık olanlar, yalın olanların birleşmesiyle oluşur ve bu sayede her düşüncenin, kavramın yalın düşüncelerinin, kavramlarının edindiğimiz izlenimlerden nasıl ortaya çıktıkları bulunabilir. Her düşüncenin, kavramın izlenimlerimiz sayesinde edindiğimiz yalın düşüncelerden, kavramlardan oluşmasının anlamsal neticeyi izlenim olmazsa düşüncenin de kavramın da olamayacağıdır.

Ekonomik kavrayışı:

Ekonomik doktrinler açısından, merkantilistler ve banalciler arasında kalmıştır. Ekonomik tahlillerinde insan doğası hakkında geliştirdiği düşüncelerine oldukça yer vermiştir. Hume’un ekonomik düşünceye en büyük katkısı “paranın ölçü kuramı” kavramıdır. Hume, bir ülkedeki bedelli maden ölçüsünün o ülkedeki kalkınmışlık seviyesini tanımlayamayacağını gerçek ekonomik kalkınmanın maden ölçüsünü tanımlayacağını söylemiştir. Hume ayrıca hür ticareti korunurken, bunun kaynakların rasyonel bölmesini sağlayacağını söylemiştir. Hume, ekonomi alanındaki yazılarını “Writing on Economics” 1752-1758 isimli yapıtta toplamıştır.

Yazar:Sultan Yıldırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ