Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Daniel Ellsberg’in Kimdir?

  • 27 Nisan 2021
  • Daniel Ellsberg’in Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 71 kez görüntülendi.
Daniel Ellsberg’in Kimdir?

Daniel Ellsberg, Pentagon kâğıtları olarak öğrenilen Vietnam Savaşı hakkında saklı raporları sızdıran Amerikan tarihinin en büyük ihbarcısıdır. Sonradan analist kimliği kazanan Ellsberg’in ismi, gazetecilere ” Pentagon Kâğıtları ” olarak öğrenilen Vietnam Savaşı hakkında saklı bir rapor sızdırmasının ardından, Amerika Birleşik Devletleri Tüzüğü’nda İlk Farklılık tarafından verilen basın serbestliklerinin ehemmiyeti ile eş anlamlı hale gelmiştir. Ellsberg’in bir ihbarcı […]

Daniel Ellsberg, Pentagon kâğıtları olarak öğrenilen Vietnam Savaşı hakkında saklı raporları sızdıran Amerikan tarihinin en büyük ihbarcısıdır. Sonradan analist kimliği kazanan Ellsberg’in ismi, gazetecilere ” Pentagon Kâğıtları ” olarak öğrenilen Vietnam Savaşı hakkında saklı bir rapor sızdırmasının ardından, Amerika Birleşik Devletleri Tüzüğü’nda İlk Farklılık tarafından verilen basın serbestliklerinin ehemmiyeti ile eş anlamlı hale gelmiştir. Ellsberg’in bir ihbarcı olarak çalışması, hükümetin New York Times, Washington Post ve bir düzineden fazla gazetede savaş taktiklerinin zafersizliğini ortaya çıkarmaya destekçi olmuş ve Hollywood tarafından “The Post” “gibi filmlerde dramatize edilmiştir. Bu filimler Pentagon Kağıtları “ve” Amerika’daki En Riskli Adam. ” filmleridir.

Ellsberg’in Yarattığı Tesir

Daniel Ellsberg'in Kimdir?Ellsberg’in Pentagon Evrakları sızıntısı, milletin Vietnam Savaşı’na karşı muhalefetini sağlamlaştırmaya ve Kurultay azalarını çatışmaya karşı çevirmeye destekçi olmuştur. The New York Times, Washington Post ve öbür gazetelerin dokümanlarının yayınlanması, Amerikan tarihinde basın hürlüğünün korunulmasında en ehemmiyetli legal kararın alınmasına destekçi olmuştur.
Başkan Richard M.Nixon yönetimi The Times’ın Pentagon Evrakları hakkında rapor vermesini önlemeye çalıştığında, gazete cevap vermiştir. Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Duruşması daha sonra gazetelerin kamu verimine hareket ettiğini tanımladı ve hükümetin yayınlanmadan evvel sansürle alakalı hikayeler için ” evvelden sınırlama ” kullanımını kısıtlamıştır.
Yargıtay’ın çoğunluğu şöyle yazdı: “Sadece serbest ve hudutsuz bir basın, hükümetin kandırmacasını tesirli bir biçimde ortaya çıkarabilir. … Vietnam Savaşı’na yol açan hükümetin işleyişini sarihe çıkaran gazeteler aslen Kurucuların yapmayı umdukları ve güvendiklerini yaptılar. Valinin yayının milli güvenliği tehdit edeceği iddiası kararı, ‘güvenlik’ sözcüğü ve İlk Farklılık’te yer alan esas kanunu ortadan kaldırmak için konturları çağrılmaması gereken geniş ve bilinmez bir genelliktir.”

Gazeteci ve Yazar

Ellsberg, Sırlar adlı kitabında Vietnam’ın Hatırası ve Pentagon Kağıtları olarak adlandırılan Pentagon Evrakları’ni ortaya çıkarmak için yaptığı çalışmaların 2002 hatıralarını kapsayan üç kitabın yazarıdır. Nükleer Savaş Planner’ın İtirafları Kıyamet Makinası O da bir 2017 kitabında, Amerika’nın nükleer programıyla alakalı yazmış ve 1971 kitabında Vietnam Savaşı ile alakalı sınamalar yayınlanan “Savaş üzerine Kağıtlar.” kitabını yazmıştır.

Pop Kültüründe Tasvir

Daniel Ellsberg'in Kimdir?Ellsberg’in Pentagon Dokümanlarını medyaya ve bunların yayınlanmasına ait legal savaşa sızmasındaki rolü hakkında çok rakamda kitap ve film yazılmıştır. Ellsberg, 2017 filmi “The Post” da Matthew Rhys tarafından yapılan bir flimde canlandırılmıştır. Filmde ayrıca Washington Post’un yayıncısı Katherine Graham olarak Meryl Streep ve gazete editörü Ben Bradlee olarak Tom Hanks yer almış, Ellsberg, 2003 “Pentagon Kağıtları” filminde James Spader tarafından canlandırılmıştır. Ayrıca 2009 tarihli “Amerika’nın En Riskli Adamı: Daniel Ellsberg ve Pentagon Kağıtları” evraksalında yer almıştır.
Pentagon Kağıtları, New York Times muhabiri Neil Sheehan’ın 2017’de yayınlanan “Pentagon Kağıtları: Vietnam Savaşı’nın Saklı Tarihi” de dahil olmak üzere çok rakamda kitabın mevzusu olmuştur bu kitaplar Graham’ın “Pentagon Evrakları: Washington Post’ta Tarih Yazmak” adlıdır.

Harvard’da Ekonomi Okudu

Ellsberg, 1952 senesinde Harvard Üniversitesi’nden ekonomi alanında lisans ve hekime derecesi almıştır ve Cambridge Üniversitesi’nde King’s College’da okumuştur.

Kariyer Zaman Çizelgesi

Ellsberg, Arlington, Virginia ve Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı merkezli bir araştırma ve tahlil kar emeli gütmeyen RAND Corp. için çalışmaya başlamadan evvel Deniz Piyadeleri’nde misyon yapmış ve üst seviye Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinin bu mevzuda nasıl karar verdiğine dair bir raporun hazırlanmasına destekçi olmuştur. Pentagon Evrakları olarak öğrenilen 7.000 sayfalık rapor, öbür şeylerin yanı gizeme, Başkan Lyndon Johnson’ın idaresinin yalnızca ulusa değil aynı zamanda sistematik bir biçimde palavra söylediğini de ortaya koymuştur. Bunlar Kurultay, aşkın milli çıkar ve ehemmiyeti olan bir mevzu hakkındadır. Daniel Ellsberg'in Kimdir?
İşte Ellberg’in askeri ve profesyonel kariyerinin bir zaman çizelgesi.
• 1954-1957: Ellsberg, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri’nde tüfek müfreze lideri, harekât memuru ve tüfek işletmeyi komutanı olarak misyon yapmıştır.
• 1957-1959: Ellsberg, geleceğe dair umut vaad eden genç talebelere verilen bursları takip etme kaderi verme ismine planlanmış program olan Harvard Üniversitesi Bursiyerleri Derneği’nde genç bir talebe olarak çalışmalarına devam etmiştir.
• 1959: Ellsberg, RAND Corp.’da stratejik analist olarak misyon almış, daha sonra, halisinasyon tesirinde Sovyetleri seçim eden bir ‘füze boşluğunun’ Sovyet sürpriz atağını caydırmak meselesini geçersiz kılma meselesini yarattığını yazmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve dünya güvenliğine alan okumuş Pasifik Komutanı veya CINCPAC’a danışmanlık yapmıştır.
• 1961 – 1964: RAND Corp. Çalışanı olarak Ellsberg, Savunma ve Devlet kısımlarına ve Beyaz Saray’a danışmanlık yapmıştır. Nükleer silahlar, nükleer savaş tasarıları ve kriz karar verme mevzularında uzmanlaşmıştır.
• 1964: Ellsberg, Savunma Bakanlığı’na katılmış ve Savunma beynelmilel güvenlik işleri sekreter dayanakçısı John T. McNaughton için çalışmıştır. Bu rolde Ellsberg’den Vietnam Savaşı’nda karar verme çalışması yapması isteistenmiştir.
• 1964 ve 1965: Savunma Bakanı Robert McNamara McNaughton ve Ellsberg’e Vietnam Savaşı’nı tırmandırmak için saklı tasarılar üzerinde çalışmasını buyurdu. Tasarılar 1965 baharına reelleştirildi.
• 1965-1967: Ellsberg Dışişleri Bakanlığı’na transfer olmuş ve Vietnam’da misyon yapmıştır. Saigon büyükelçiliğinde bulunmuştur. Hepatit olmuş ve Haziran 1967’de Vietnam’dan parçalamıştır.
• 1967: Ellsberg, RAND Corp. İçin çalışmaya geri dönmüş ve daha sonra Pentagon Evrakları olarak anılacak olan “1945-68 Vietnam’da Karar Alma” çalışmasına başlamıştır.
• 1968 ve 1969: Ellsberg, Başkan Seçimi Richard Nixon’un milli güvenlik asistanı Henry Kissinger’ın danışmanlığını yapmıştır. Nixon’ın Vietnam Savaşı Milli Güvenlik Konseyi’ne sunumunu hazırlamasına takviye etmiştir.
• 1969: Ellsberg, “Hükümet kandırmacasının kesintisiz kaydı ve saklılıkla dört başkanlık altında saklanmış ölümcül bir biçimde tereddütlük kararı” olarak nitelendirdiği için hayal kırıklığına uğramış olan Nixon’ın, Nixon’un Vietnam Savaşı’na katılan halkın tırmanışına hazırlandığını bilmiştir. Ellsberg seneler sonra şöyle yazmıştır: “Pentagon Evrakları’ndeki tarih bürokrasinin içinden bu kalıbı değiştirme lafı vermemiştir. Sadece daha iyi bilgilendirilmiş bir Kurultay ve ulus vakitsiz uzamayı ve savaşın daha da yükselmesini önlemek için harekete geçebilir .” Saklı 7.000 sayfalık çalışmanın fotokopilerini almaya başlamıştır.
• 1971: Ellsberg raporun çoğunu New York Times’a sızdırmış zira Kurultay çalışma hakkında mahkeme yapmayı yalanlamıştır. Başsavcı ve cumhurbaşkanı, gazetenin Pentagon Evrakları hakkında daha fazla rapor yayınlamasını yasaklamak için harekete geçtiğinde Ellsburg, Washington Post ve öbür 19 gazeteye kopya sızdırmıştır. Sonradan Yargıtay emri iptal edilmiş olmuştur ancak o senenin ilerleyen saatlerinde Ellsberg, çok saklı dokümandan sızmasıyla alakalı 12 yargılamadan hapsedilmiştir. Suçlamalar komplo, hükümet mülklerinin çalınması ve ajanlık kanunlarının ihlali kapsamaktadır.
• 1973: Ellsberg’in mahkemesindeki yargıç, Ellsberg’e karşı “kamuoyunun gözünden uzun vakit korunan uygunsuz hükümet tavırları” sebebiyle yapılan tüm yargılamaları yalanlamıştır. Hâkim hükümetin bu davadaki eyleminin “hak duygusunu bozduğunu” belirten bir hakaret olduğunu bülten etmiştir.
• 1975: Vietnam Savaşı sona ermiş, Ellsberg, kariyerine, Amerika Birleşik Devletleri’nin yanlış müdahaleleri ve vatanperver bilgi uçurmaya acil gereksinim olarak nitelendirdiği nükleer çağın riskleri misyonuyla öğretim vazifelisi, yazar ve aktivist olarak başlamıştır.

Şahsi Yaşamı

Ellsberg 1931’de Chicago, Illinois’de doğmuş ve Michigan, Detroit’te gelişmiştir. Konutlu ve Kensington, California’da yaşamaktadır ve üç erişkin çocuğu vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ