Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Daha İyi Uyku Sürüklemeniz İçin Yapmanız Gereken 5 Etken

  • 13 Mayıs 2021
  • Daha İyi Uyku Sürüklemeniz İçin Yapmanız Gereken 5 Etken için yorumlar kapalı
  • 20 kez görüntülendi.
Daha İyi Uyku Sürüklemeniz İçin Yapmanız Gereken 5 Etken

Neredeyse hepimiz sıhhatli yatamamaktan davacıyız. Gün içerisinde yapacağımız onca şeye odaklanırken uyku hep ikinci tasarıya düşüyor. Gerçeğinde sıhhatli bir uyku sürükleyerek işlerimizi daha süratli ve kumpaslı yapabiliriz. Ama bizde bütün tersi iş stresi ya da endişesi dolayısıyla uyku alışkanlıkları makûs etkileniyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar ya da stres altında çalışanların uykuları çok kumpassız oluyor. Uyku […]

Daha İyi Uyku Çekmeniz İçin Yapmanız Gereken 5 FaktörNeredeyse hepimiz sıhhatli yatamamaktan davacıyız. Gün içerisinde yapacağımız onca şeye odaklanırken uyku hep ikinci tasarıya düşüyor. Gerçeğinde sıhhatli bir uyku sürükleyerek işlerimizi daha süratli ve kumpaslı yapabiliriz. Ama bizde bütün tersi iş stresi ya da endişesi dolayısıyla uyku alışkanlıkları makûs etkileniyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar ya da stres altında çalışanların uykuları çok kumpassız oluyor. Uyku kumpassızlığı hem uzun vadede hem de kısa vadede bir çok hasarlı neticelere yol açabilir. Kısa vadede odaklanma problemleri veya seri yorulma gibi problemlere yol açarken uzun vadede geri dönüşümü efor kasvetlerle başa çıkmak zorunda kalabiliriz. Bunun için kumpaslı ve hoş bir uyku sonrası güne başlamak çok ehemmiyetli. Natürel ki kumpaslı uyku gerekiyor demek çok kolay. Ama çoğu insan kumpaslı uykuya lüzumu olduğunu bildiği halde onu nasıl yapacağının farkında olmayabiliyor. Büyük olasılıkla bu satırları okuduğunuz için siz de uyku problemleriyle karşı karşıyasınız. İşte uyku kumpasınızı sağlamaya destekçi ve dolayısıyla yaşamınızı kumpasa sokabilecek 5 ipucu.

1. Yatış Saatinizi Rutine Oturtun

Öncelikle en büyük önerimiz çok geç uyumayı vazgeçin! Geç uyumak tam uyku kumpasınızı perişan edip uykusuzluk sürüklemenize neden olur. Gece süresince gözlerinizi yoğun ışığa maruz vazgeçmek ya da kafanızı devamlı işle meşgul etmekten uzaklaşmak için elinizden gelen her şeyi yapın. Özellikle akşamları etrafınızdaki dijital uyaranların kullanımını kısıtlayın.Eğer çocuğunuz varsa uyumadan ona bir kitap okuyun ve bu sayede hem kendinizin hem de çocuğunuzun zekâsını dinlendirmiş olun. Uyku evveli soğukkanlılaşmak için bir kadeh ılık süt çok iyi gelebilir. Uyumadan evvelki sürenizi dijital dünyada geçirmektense bir saat kitap okuyarak ya da günlük yazarak kafanızı boşaltmayı deneyin. Ardından meşrubatın uysallaştırıcı tesirdeki bir nebat çayı seni çok hoş uykuya hazırlar. Bu işleri yaptıktan sonra veya ne yaparsanız yapın ama uyku saatiniz şaşmasın. Aman canım bugün de geç yatayım dediğiniz an bünyenizde uyulması efor değişiklikler yaşatıyorsunuz. O surattan uyku rutininize dikkat edin.

Daha İyi Uyku Çekmeniz İçin Yapmanız Gereken 5 Faktör2. İşinizi Yatak Odanızdan Uzak Tutun

Özellikle yatağında laptopun başında çalışmaya alışanlara üzücü bir haberim var. Yatağınızda iş yapmanız ardından yatmaya çalıştığınızda sizi yattırmayan etmenlerden biridir. Özellikle de yaptığınız iş stresli bir işse yatağınızda iş yaptıktan sonra dinlenmeniz gereken noktada hala stres yaşayacaksınız. Konuttan çalışmanız gerekiyorsa, yatak odasının dışında rahat bir noktada işlerinizi yapın, sonra gece uyumadan en az bir saat evvel dükkânı kapatın. Sabah erkenden beynini daha iyi kullanabileceğinizin farkına varın.

3. Odayı Karanlık Tutun

Pencerenizin önündeki bir cadde lambasından ışık gelmesi dahi uykunuzu negatif güzergahta tesirler. Dahası yattığınızda dahi yeterince dinlenmemenize neden olabilir. Bununla beraber yatağınızın yanındaki telefon şarjından gelen yanıp sönen ışığın rahatsız olmadığınızı söyleseniz bile beyniniz için bu bir dikkat dağıtıcı unsurdur. Yanıp sönen ya da devamlı yanan ışıkların bulunduğu civarda yatmak beyninizi yatarken dahi çalışmasına neden olacağından uyku niteliğinizi düşürür. Çözüm olarak yatak odası perdelerinizi ışık geçirmeyen tonlarda seçin ve uyku için bir göz bandı kullanın.

4. Yapılacak Listesi Yapın

Yatağa uyuduğunuz andan itibaren beyin geçtiğiniz günde ne olduğunu ve bir sonraki gün neler yapacağınızı düşünmeye başlar. Hep yaşamışsınızdır bu endişeyi ve yarın ne olacağını düşünmekten nitelikli bir uyku çekemeyiz. İşte bu düşünceleri önlemek için bir sonraki gün için bir yapılacaklar listesi oluşturun. Bu hem sizin daha kumpaslı çalışmanızı sağlayacak hem de akşam uyuduğunuzda zekânızın daha boş olmasına destekçi olacaktır.

Daha İyi Uyku Çekmeniz İçin Yapmanız Gereken 5 Faktör5. Telefonunuzu Yatağınızdan Uzak Tutun

Evet telefonla bir çok iş halledebilmemizden dolayı güne telefonlarla başlayıp telefonlarla günü tamamlarız.

Ama yatağımızın devamlı yakınında telefon olması zekamızın hemen sosyal medya hesaplarını hakimiyet için ihtar vermesine neden olur. Bununla beraber telefonunuza gelen bir bildirim ya da ileti sizin tüm dikkatinizi yatmaktan alıp o bildirime bakmaya yönlendirecektir. Telefonunuz yatağınızın yanı başında olduğu sürece nitelikli bir uyku sürüklemeniz çok muhtemel gözükmüyor. Hem dikkat dağınıklığından kurtulmak hem de daha az ışınım almak için telefonunuzu konutunuzun salonunda vazgeçip yatak odasına o biçimde gidin. İnanın uykunuzun daha dinlendirici olduğunu sezeceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ