Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Country ve Western Müzik Nedir?

  • 03 Kasım 2021
  • Country ve Western Müzik Nedir? için yorumlar kapalı
  • 121 kez görüntülendi.
Country ve Western Müzik Nedir?

Britanya adalarından Amerika’ nın kırsal kesimlerine gelmiş olan muhacir milletin ananesel müziklerinin, yine canlandıran cins, country müziktir. Bu müzik cinsinin başlıca enstrümanları, keman, gitar ve yeniden gitar ailesinden banjo’dur.

Country ve Western Müzik Nedir?Britanya adalarından Amerika’ nın kırsal kesimlerine gelmiş olan muhacir milletin ananesel müziklerinin, yine canlandıran cins, country müziktir. Bu müzik cinsinin başlıca enstrümanları, keman, gitar ve yeniden gitar ailesinden banjo’dur.

1920′ li senelerin başında yeni arayışlar içerisinde olan Amerikan plak firmaları; kırsal kesimin ve koloninin müziği olan bu stili, popüler kültüre kazandırmışlardır. Country’ nin esası, Britanya adalarından getirilmiş olan daha önceki balladları ulus şiirleri ve şarkıları, onları taklit eden yeni Amerikan şarkıları ile birleştirilmesidir. Balladlar, modal yapıda ve daha çok pentatonik dizilerden oluşmaktaydı. Bu müzik, armoni ve ritim ile harmanlanarak tekerrür gündeme getirilmiştir.

Sonraki yarıyıllarda caz müziğinin ritmik özelliklerini de içerisine alan country, piyano, kontrbas, davul ve hatta elektrogitarı da kullanmaya başlamış, artık tüm dünyanın hoşlanarak dinlediği bir müzik stili olmuştur.

Country ve western müziğin yaratıcısı ise, Jimmie Rodgers’tır. Özellikle kovboy filmlerinde, country müziğinin, kovboy müziği ile birleştirilmesiyle bu yeni stil bir yarıyıl filmlerine ve müziğine damgasını vurmuştur. Western filmleri ile aynılaşan bu stil, şarkıcı kovboy figürlerinin de yaratıcısı olmuştur. Johnny Cash, Jimmie Rodgers, Hank Williams, Ernest Tubb, Carl Perkins, gibi pek çok ehemmiyetli şarkıcı bu müziğin ehemmiyetli temsilcileri olmuşlardır.

Yazar: Ömer MEMNUN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ