Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çölyak Hastalığı Nedir, Bulguları Nelerdir?

  • 04 Temmuz 2021
  • Çölyak Hastalığı Nedir, Bulguları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 105 kez görüntülendi.
Çölyak Hastalığı Nedir, Bulguları Nelerdir?

Bağışıklık sistemi bedenin oluşturduğu bir korunma sistemidir. Bağışıklık sistemi sayesinde, bazı mikroorganizmalara karşı aşı ya da natürel yollarla beden direnç kazanır, hastalıklardan korur. Değişik ismi immün sistem olan bağışıklık sistemi, bedendeki patojen ve ur hücrelerini idrak edip onları yok eder ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Bağışıklık sistemi, işleyişi sırasında bedene giren yabancı maddelere karşı bir tepki […]

Çölyak Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bağışıklık sistemi bedenin oluşturduğu bir korunma sistemidir. Bağışıklık sistemi sayesinde, bazı mikroorganizmalara karşı aşı ya da natürel yollarla beden direnç kazanır, hastalıklardan korur. Değişik ismi immün sistem olan bağışıklık sistemi, bedendeki patojen ve ur hücrelerini idrak edip onları yok eder ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Bağışıklık sistemi, işleyişi sırasında bedene giren yabancı maddelere karşı bir tepki gösterir. Bu tepkiye alerji, alerjiye neden olan maddelere ise alerjen denir. Alerjiler bireyden bireye göre değişiklik gösterir ve her fertte görülmeyebilir, başka bir deyişle bir bireyde alerjiye neden olan madde, başka birinde alerjiye neden olmayabilir.

Kimyevi malzemeler, kozmetik mahsuller, fıstık, mantar, nikel ya da bazı besin maddeleri gibi bir hayli maddeye karşı bazı bünyelerde alerji denilen vaziyet oluşabilir. Alerjiye neden olan maddeler bedene girdiğinde bağışıklık sistemi kendini gözetmeye alır ve tepkin gösterir. Çölyak hastalığında da vaziyet alerjiler gibidir. Çölyak hastalarında ise aynı tepkin glütene karşı görülür. Glüten buğday, çavdar, yulaf, arpa gibi hububatlarda bulunan esnek proteinlerden oluşan bir protein karışımıdır. Dolayısıyla glüten; buğday ve hububattan üretilen tüm gıdalarda bulunur. Çölyak hastalığı glütene karşı bağışıklık sisteminin verdiği tepkindir; ancak glütene karşı görülen bu tepkinin alerji değil bir otoimmün hastalık olduğu belirtiliyor.

Çölyak Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?Çölyak Hastalığı Nasıl Oluşur?

Sindirim sırasında ince bağırsağa erişen yiyecek maddeleri burada ayrıştırılır. Burada ayrıştırılan gıdalar villus çıkıntısı ismi verilen kıvrımlar yoluyla kana karışır. Çölyak hastalığında bazı yiyeceklerde bulunan glüten, bağışıklık sistemi tarafından ince bağırsaklarda yabancı madde olarak idrak edilir ve bunu bedenden atmaya çalışır. Bu sebeple ince bağırsaktaki mukoza yıkım olur ve villus çıkıntıları zamanla küçülür. Sonuçta bağırsak yüzölçümü daraldığı için değişik yiyeceklerin de emilimi bütün olarak reelleşmez ve kana karışmaz. Dolayısıyla bağışıklık sistemi için lüzumlu olan vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat gibi yiyecek maddeleri kana karışmaz ve bağışıklık sistemi zayıflayarak hastalıklar ortaya çıkar.

Çölyak Hastalığının Bulguları Nelerdir?

Çölyak hastalığı gıdaların emiliminin sağlanamamasından dolayı muhtelif bulgular ile kendini gösterir. Yiyecek eksikliğinden kaynaklanan bitkinlik, kilo alamama, karında şişlik, anemi, dışkıda anormallik, gaz şikayetleri, kusma, iştahsızlık, anemi, ağız içinde aft oluşması, asaplılık, ciltte döküntü ve kaşıntılar, eklem ve kemik sızıları, sihrime geriliği gibi bir hayli bulguyla çölyak hastalığı kendini gösterir. Bulgular görüldüğünde bir evvel bir uzmana müracaat etilmeli ve hastalık rehabilitasyon edilmelidir.

Çölyak Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?Çölyak Rehabilitasyon Edilebilir Bir Hastalık mı?

Çölyak rehabilitasyon edilebilir bir hastalık değildir. Bununla beraber uygulanacak glüten perhizi ile hastalığın bulgularının ortadan kaldırılması olasıdır. Hastalıktan dolayı düzleşerek geniş yüzeyini kaybeden ince bağırsak, sıkı glüten perhizi ile daha önceki halini kazanabilir. Bu noktada hastaların sıkı bir biçimde perhize bağlı kalmaları koşuldur. Glüten kapsayan besinlerden netlikle uzak durulmalıdır.

Hastaların umursamama etmemesi gereken ehemmiyetli bir nokta da glüten kapsayan besinlerin, glüten kapsamayan yiyeceklerle temas etmemesi gerektiğidir. Bunun yanında mutfak vasıta ve gereçlerinin de çölyak hastası ferdin kullandığı malzemelerden ayrı yakalanması zorunludur. Bu sebeple çölyak hastalarının besinlerden, kullandıkları mutfak gereçlerine kadar her detaya titizlikle dikkat etmeleri rehabilitasyonda başlandığı yere dönmemek için oldukça ehemmiyetlidir.

Yazar: Mehtap Özdemir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ