Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çok Fazla Şeker Yemenin İşaretleri Nelerdir?

  • 26 Nisan 2021
  • Çok Fazla Şeker Yemenin İşaretleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 149 kez görüntülendi.

Tadı hoş olan şeker, içine girdiği her şeye lezzet verir. Aç olduğumuzda beğendiğimiz tatlıların unutulmaz lezzetini yaşamaya bayılırız ancak suçsuz bir zevk gibi görünen şey gerçeğinde çok ölçüde harcandığında bir hayli karışık sıhhat meselesine neden olur. Şekerler yiyecek bedeli taşımaz, sadece sıhhate hasar veren ve kiloyu artıran kalori kapsar. Başlıca şeker kaynakları şunlardır: *İçkisiz meşrubatlar *Şekerlemeler […]

Tadı hoş olan şeker, içine girdiği her şeye lezzet verir. Aç olduğumuzda beğendiğimiz tatlıların unutulmaz lezzetini yaşamaya bayılırız ancak suçsuz bir zevk gibi görünen şey gerçeğinde çok ölçüde harcandığında bir hayli karışık sıhhat meselesine neden olur. Şekerler yiyecek bedeli taşımaz, sadece sıhhate hasar veren ve kiloyu artıran kalori kapsar. Başlıca şeker kaynakları şunlardır:
*İçkisiz meşrubatlar
*Şekerlemeler
*Kek pasta ve çörekler
*Kurabiyeler, bisküviler
*Dondurma ve sütlü tatlıları
*Meyve suları
Şekerden sakınmak güçtür ve çoğu birey gerçeğinde ne kadar bağımlı olduğunu Çok Fazla Şeker Yemenin İşaretleri Nelerdir?dahi öğrenmez. Bedeninizin size tatlı besinlerden uzak durmanın zamanı geldiğini gösteren bir hayli işaret verir.

İşte bedenin verdiği işaretler:

Adale ve Eklem Sızıları

Acı sürüklediğiniz için kumpaslı yürüyüşler, bahçe işleri yapamıyor musunuz? Bedeninizin sizi içerideki iltihaplanma süreçleri ile alakalı bu biçimde uyarıyor olabilir. Beslenmedeki yüksek ölçüde şekerden dolayı bağışıklık hücreleri gelişmiş glikasyon son mahsullerini veya bir glikoz molekülüne bağlı proteini ayrılmaya çalışan enflamatuar habercileri kana salgılar. Ne kadar çok şeker yerseniz, daha gelişmiş glikasyon son mahsulleri ortaya çıkar ve bu da döngüyü kırmak için daha fazla inflamatuar habercinin sevk edilmesine neden olur. Bu biyokimyasal tepkin zinciri sonunda artrit, katarakt, kalp hastalığı, cılız hafıza veya cilt buruşması ile sonuçlanabilir.

Tatlı Yeme İsteği

Şeker çok süratli bir biçimde işlenir ve bir saat evvel bir çörek yemiş olmanıza karşın aç sezmenizi sağlar. Beyin şekeri mükâfat gibi kabul etiği için ne kadar şeker harcanırsa o kadar aşırısını ister. Bu alışkanlık yapan kısır bir döngüdür Ayrıca şekeri yüksek olan besinler yararlı madde kapsamadığından bireyi doyurmaz. Gerçeğinde, şeker bağımlılık yapan uyuşturucular kullanılırken olduğu gibi dopamin salgılanmasına neden olur. Bir nörotransmitter olan dopamin, mükâfatlandırıcı bir vakaya cevap olarak sistemdeki nöronlar tarafından salınır. Dopamin şahısları iyi bir ruh halinde yakalayan şanlı bir kimyevidir.

Enerji İniş Çıkışları

Bedene enerji veren glikoz kanda uygun bir seviyede yakalanmalıdır. Seviyedeki rastgele bir sapma gün süresince enerji değişmelerine neden olur. Tatlı yediğinizde pankreas glikozu hücrelere yollamak için insülin salgılar. Döngü sona erdiğinde beden daha fazla şeker istediği için enerji Çok Fazla Şeker Yemenin İşaretleri Nelerdir?seviyesinde düşüş sezilir. Enerji seviyesinin korunması için tatlılar ve sıhhatsiz atıştırmalıklar yemekten sakınılmalıdır. Şeker yeme isteğini eksiltmek için perhize daha fazla lif ve protein ilave edilmelidir. Lif ve proteinler yavaş hazmedildiği için daha uzun müddet meblağ, kan şekeri seviyesinin süratle yükselip aynı süratle düşmesine neden olmaz. Yumurta ve yağsız tavuk gibi proteinler, meyveler, sebzeler ve bütün hububatlı gıdalar seçim edilmelidir.

Kötümserlik, Unutkanlık, Bunalım

Uyku beceriksizliği veya stres gibi unutkanlığı etkileyen bir hayli etmen vardır. Fakat şeker de bir kabahatlidir. Beyin muntazam çalışmak için kesintisiz bir şeker Çok Fazla Şeker Yemenin İşaretleri Nelerdir?kaynağına lüzum dinler ancak fazla şeker harcandığında asıllaştığı gibi kan şekerinde süratli bir yükseliş ve daha sonra apaçık bir düşüş olmamalıdır. Şeker yemek kısa süreli bir enerji patlaması yaşatır. Daha sonra enerji düşer. Bu da bireyi mızmız ve aksi yapar. Abur cuburlar damak zevkini tatmin edebilir ve bireyi kısa vadede mutlu edebilir ancak uzun vadede ruh halini negatif tesirler. Çok rakamda çalışma bunalım ve yüksek şekerli perhiz arasında bir iletişim olduğunu göstermiştir. Yüksek şekerli bir perhiz bedende ve beyinde iltihaplanmaya yol açar. Bu bunalımı daha da artırır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma muayenehane depresif hastalarda beyin iltihaplanmasının yüzde 30 daha yüksek olduğunu bulmuştur.

Cilt Meseleleri

Çok fazla şeker yemek cilde hasar verebilir. Bir araştırma yüksek şekerli bir perhiz ile iltihaplı sivilce şiddeti arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu araştırmada orta ya da şiddetli iltihaplı sivilcesi olan katılımcılar hafif iltihaplı sivilcesi olan veya hiç olmayan bireylere mukayeseyle daha yüksek bir şeker alımı bildirmiştir. Şekerli gıdalar insülin seviyelerinin yükselmesine ve glikasyon operasyonuna veya şekerin protein moleküllerine bağlanmasına neden olur. Glikoz kana Çok Fazla Şeker Yemenin İşaretleri Nelerdir?girer girmez sonunda iltihaplanma ve cilt meselelerine neden olabilecek bir dizi karışık fizyolojik süreç başlatır. İnsülin çoğalışı sonunda ciltteki yağ bezlerinin etkinliğini artırır ve inflamatuar süreçleri aktive eder. Bu, yüksek şekerli beslenmenin iltihaplı sivilcelerin çoğalması ile ilişkili olduğu anlamına kazanç. Şayet ciltte meseleler varsa ve tıbbi rehabilitasyonların hiçbiri dayanakçı olmuyorsa kabahatlinin şeker olup olmadığı düşünülmeli, beslenme alışkanlıkları değiştirilmelidir. Şekeri yaşamınızdan tamamen çıkarmanız gerekmez ama daha az şeker kapsayan besinler harcanabilir.

Tansiyon Yüksekliği

Kan tazyiki 120/80 veya daha düşükse olağan olarak kabul edilir. Yüksek şekerli bir perhiz kan tazyikinin bu eşiğin üzerine çıkmasına neden olabilir. Uzmanlar kan tazyikinin sıhhatli aralıklarda olması için şeker alımını hudutlandırmanın sodyum tüketimini eksiltmekten daha ehemmiyetli olduğunu korunmaktadır.

Kolesterolün Yüksekliği

Fazla şeker harcandığının bir işareti de kandaki yağ seviyelerinin çoğalmış olmasıdır. Fazla ölçüde şeker bedenin iyi kolesterolünü HDL eksiltir, makûs kolesterolünü LDL artırır. Şekerin kolesterolü ve kan yağlarını etkileme mekanizması bütün olarak anlaşılmasa da analistler fruktozun bedeni trigliseritler ve LDL kolesterol oluşturmak için teşvik edebileceğini öne devam ettir. Hekiminiz kolesterol seviyenizden kaygı ediyorsa kolesterolü düşürmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri şekeri eksiltmektir.

Kilo Alımı

Pantolonunuzun bel etrafının daha sıkı sezilmesi hiç güzel değildir. Bir hafta evvel yediğiniz çikolatalı kek bu kadar makûs bir biçimde geri tepebilir. Şekeri fazla kaçırmanın en keskin işaretlerinden biri azıcık kilo almaktır. Şekerli yiyecek ve meşrubatlar yüksek oranda şeker kapsasa da bütün tokluk vermez ama fazla kalori alınmasına neden olur. Alınan fazla kaloriler tüketilmezse yağa dönüşerek depolanır ve kilo alınır. Atıştırmalıklar ve tatlılar genellikle kilolarınızı göbeğinizde ambarlar. Yüksek seviyede şeker başka yerlerden ziyade fazla yağı karnınızda depolayan insülin üretimini çoğaldırır. Şekerli meyve suyu, kola gibi meşrubatlar yerine su, şekersiz süt, kahve ve çay içilerek alınan kolay şeker ölçüyü eksiltilebilir

Diş Çürümesi

Tatlı gıdalar müzakeresiz oyukların ve diş çürüklerinin yaradılışını teşvik eder. Şekerler, darı gevrekleri gibi değişik gıdalar dişlerin arasında erişilmesi güç olan yerlerde sıkışarak çürüme sürecini süratlendirir. Dişleri çürüten şey gerçeğinde doğrudan şeker değil yedikten sonra dişlerde kalan yiyecek viraneleridir. Muntazam fırçalanmazsa yiyecek artıkları dişlerde plak birikimine neden olur. Plaklar dişin sert yüzeyini eskiterek ufak

Çok Fazla Şeker Yemenin İşaretleri Nelerdir?

delikler oluşturur. Doğru ağız hijyeni dişleri gözetir. Anahtar dişleri sıhhatli yakalamaya dayanakçı olan besinler harcamak ve yemeklerden sonra fırçalamaktır. Beslenmedeki şeker ilaveleri yavaş yavaş kesilebilir ve her hafta bir tatlı perhizden çıkarılabilir.

Yüksek Şeker Hoşgörüyü

Her gün çok fazla tatlı yediğinizde, tat alma duyuları aynı tatlılık seviyesine alışır ve artık daha öncekinden olduğu gibi yanıt vermez, bir gıdayı tatlı sezmek için daha fazla şekere lüzum dinler. Hiçbir şey size tatlı gelmiyorsa arıtılmış şeker ve tatlı şuruplar gibi ekstra şekerli katkı maddelerinin tüketimi eksiltilmeli ve balanslı bir beslenmeye geçilmelidir.

Soğuk Algınlığı ve Gribe Sık Tutulmak

Şeker yiyecek veya meşrubatları fazla harcamak hastalandığınızda bağışıklık sistemi hücrelerinin bakterilere saldırmasını önler. Gribe karşı savaşması gereken C vitamininin kimyevi yapısı glikoza çok eş. Bağışıklık sistemi bakterilere karşı savaşırken C vitamini ile çalışmak yerine sıfır efora sahip glikozu alır. Hastalıkla savaşmak yerine bağışıklık sistemi bundan hasar görür. Böyle bir senaryoyu önlemek için soğuk algınlığı veya grip tehlikeyi altında iken tatlı eksiltilmeli, C ve E vitaminleri ile beta-karoten ve çinko bakımından zengin meyve ve sebzeler daha fazla harcanmalıdır.

Kabarıklık Hissi

Kabarıklık ve sızılı gaz şikayetleri ile öteki sindirim rahatsızlıkları değişik besinlerden kaynaklanabilir. Çok fazla şeker yemek bu sebeplerden biridir. Kabarıklık yediğiniz ve hazmetmeye çalıştığınız şeyle doğrudan irtibatlıdır. İnce bağırsakta makûs bir biçimde emilirse şekerler genellikle gaz üreten bir bakteri gibi davrandığı kalın bağırsağa girer. Fazla şeker karnınızda rahatsızlık yaratacağı için tatlandırıcılar, perhiz kola ve atıştırmalıklardan sakınılmalıdır. Perhiz besinlerin bir kısmı şeker içkileriyle doludur.

Şekerin Ne Kadarı Fazladır?

Şeker tartışılmaz olarak lezzetlidir, herkes tarafından çok hoşlanılır ama fazla yemek çok hasarlı neticeler doğurabilir. Yukarıyada belirtilen işaretlere dikkat edilmeli ve günlük şeker alımı eksiltilmeye çalışılmalıdır.
Dünya Sıhhat Teşkilatı ideal olarak gün içinde lüzum dinlenen kalorilerin yalnızca yüzde 5’inin kolay şekerlerden gelmesi gerektiğini bildirmektedir. Bu, günde takribî 6 çay kaşığı şekere karşılık kazanç. Amerikan Kalp Çok Fazla Şeker Yemenin İşaretleri Nelerdir?Derneği’ne göre erkekler 35 gramdan, bayanlar 20 gramdan fazla şeker almamalıdır. Gün süresince harcanan sebzeler, meyveler ve şeker ilaveli başka besinler şeker gereksinimini karşılamaktadır. Bir kadeh portakal suyunda günlük gereksiniminin % 60-70’ini karşılayacak ölçüde şeker bulunur. Hazır meyve sularındaki şeker ölçüyü çok fazladır. Çaya ilave edilen şekerden başka ekmek, poğaça, simit gibi gıdaların da şeker kapsadığı unutulmamalıdır. Şekeri kesmek güç olabilir zira şeker hububat, yoğurt gibi sıhhatli görünen yiyeceklerde dahi bulunur. Satın alınan yiyecek kutularındaki içerik yaftaları okunmalı, ambalajlanmış besin alımı eksiltilmelidir. Şeker meyve, sebze, kuruyemiş veya hububat gibi natürel mahsullerden alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ