Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çok Değişik Başlayan 10 Ticaret ve İş

  • 05 Aralık 2021
  • Çok Değişik Başlayan 10 Ticaret ve İş için yorumlar kapalı
  • 112 kez görüntülendi.
Çok Değişik Başlayan 10 Ticaret ve İş

Bugün çevresindeki bir hayli iş ve uzmanlık alanı, ilk göründüklerinden çok değişik. Hakikatinde bir hayliyi o kadar değişti ki, orijinlerini hayal etmesi çok güç olacaktır. Dünyanın ilk havayolunun uçakları olmadığına kim inanır? İlk benzin istasyonunun eczane olduğunu mu? Veya bu cenaze konutları ilk ambulansları işlettiğine. Bir Hayli esnaf ve iş, genellikle öteki firmaların ofseti gibi başladığı için tuhaf […]

Bugün çevresindeki bir hayli iş ve uzmanlık alanı, ilk göründüklerinden çok değişik. Hakikatinde bir hayliyi o kadar değişti ki, orijinlerini hayal etmesi çok güç olacaktır. Dünyanın ilk havayolunun uçakları olmadığına kim inanır? İlk benzin istasyonunun eczane olduğunu mu? Veya bu cenaze konutları ilk ambulansları işlettiğine. Bir Hayli esnaf ve iş, genellikle öteki firmaların ofseti gibi başladığı için tuhaf orijinlere sahiptir. Değişikleri ancak ilk ortaya çıktıktan çok sonra belirlendi ve yapılandırıldı. Öteki zamanlarda, teknolojideki ilerlemeler yeni şeyler yapmanın yeni yollarını tanıttı.

10. Cenazeevleri İlk Ambulans Hizmetlerini Verdi

Cenaze konutları, Amerika Birleşik Devletleri İç Savaşı sırasında yaralıların sağlık kurumulara boşaltılmasına destekçi olduklarında ilk ambulans hizmetlerini başlattılar. İlk ambulanslarda anestezi olarak yalnızca bir sedye, bir battaniye ve bir şişe viski vardı. Daha sonra yapılan farklılıklar oksijen kapsamaktaydı. Gemideki personeller aynı zamanda hayat kurtarıcı tıbbi prosedürler bildi ve böylece bu onları ilk sağlık görevlileri haline getirdi. Ambulanslar, hakikatinde cenaze konutlarının ölü insanları kabirliklere nakletmek için kullanılırdı. Kumpaslı atlı otomobillerin hastaların uyumasına izin verecek kadar uzun olmadığı için duyanlar işe yaradı. Ancak, cenaze konutları gerçekten hayat kurtarmakla ve hatta alıcıları için tükettikleri parayla ilgilenmiyordu. Alıcılarının yarısından aşırısı hiçbir zaman ödeme yapma zahmetine girmedi. Gerçek hasılat alıcının vefatıydı, zira ambulansı sağlayan cenaze konutu, cenaze merasimi tertip etmek için bir öneri alma ihtimalinin en iyisiydi. Cenaze konutları, Kurultay 1966’da Karayolu Güvenliği Kanunu’ndan sonra ambulans hizmetleri vermeye son verdi. ne cins taşıtlar ambulans olarak kullanılabilir. Ayrıca ambulansların eğitimli personel tarafından personel almasını gerektiriyordu. Cenaze konutları idaremeliklere uyamadı ve sağlık kurumular ve öteki cerrahlar için işi vazgeçti.

9. İlk Benzin İstasyonu Eczane Oldu

1888 Ağustos’unun başlarında, ilk pratik arabayı buluş eden Karl Benz’in karısı olan Bertha Benz, iki oğlu Mannheim’den Pforzheim, Almanya‘daki annesini ziyaret etmek için gittiği ilk araba yolculuğunu bir arabayla yaptı. Araba, kocası tarafından yapılan Tescil-Motorwagen No. 3’dü. O zamanlar, Karl Benz’in vasıtayı pazarlamakta zorlanıyordu. Bertha, vasıtayı tanıtmak için bir yolculuğa çıkmalarını önerdiğinde, yalanladı. Bilinmez, Bertha ve iki oğlu kocasının izni olmadan gitti. Karl yalnızca mektubunu annesine vazgeçtiğini söyleyen mektubunu görünce ne olduğunu kavradı. Vasıta birkaç kere bozuldu, ancak Bertha onarımları yaptı. Ancak, en büyük güçlüğü yakıt bittiğinde ortaya çıktı. Yerel bir eczaneye yürüdü ve o sırada yakıt olarak kullanılan bir petrol çözücü olan Ligroin’i satın aldı. Eczane malzeme pakliği sebebiyle kullanıldı zira Wiesloch kasabasındaki eczane dünyanın ilk dolum istasyonu olarak kabul edildi. Ananeye uygun olarak, öteki eczaneler Ligroin’de stoklanmış ve daha sonra benzin ve bu mahsulleri ilk benzin istasyonları görünene kadar vasıta sahiplerine satmıştır. Bertha için gezisi haberi yaptı ve kocasının otomobilini emin bir erişim vasıtayı olarak popülerleştirdi.

8. İlk Motel Fantastik Derecede Lükstü

Moteller, ucuz olmadıkları halde, bütçe açısından otellere göre genellikle daha ucuzdur. Hakikatinde, ilk moteller hakikatinde vasıta sahipleri için otoparklı otellerdi. Bu surattan “moteller” olarak adlandırıldılar motorlu oteller .Arthur Heineman 1925’te ilkini yaptılar. O sırada Amerika Birleşik Devletleri’de taşıtlar ana akım haline geldi ve Heineman, ananesel otellerin seyahat eden sürücüler için yeterli park alanına sahip olmadığını gözlemledi. Böylece ilk motelini Los Angeles ve San Francisco arasında bulunan San Luis Obispo’da inşa etti. Buna Milestone Mo-Tel Inn ismini verdi. Toplamda 160 bireye kadar kapasiteli garajlı çok rakamda bungalovdan oluşuyordu. Lodgers, odalardan birinde bir gece yatmak için 1,25 $ ödedi. Vasıta sahipleri, vasıtalarını garajlara park ederken, yakındaki odalarda da yattılar. Motel ayrıca, vasıta sahibinin sahip olması gidişatında sürücüler için ayrı odalar da bulunduruyordu. Heineman, motelini inşa etmek için 80.000 dolar tüketti. Merkezi ısıtma sistemi, duşlar, çan kulesi ve bugünün motellerine yabancı olan öteki pahalı özellikler vardı. Yalnızca Kaliforniya’da 18 motellik bir zincir kurmayı tasarlıyordu. Ancak, Büyük Buhran kısa vakitte ortaya çıktı ve tasarılarını yavaşlatmaya zorladı. Bittiği zaman içinde, bir hayli rakip pazar hissesini çalmaya başladı. Motelleri süratli bir biçimde lüks kuruluşları olmayan bütçe pansiyonlarına dönüştüren maliyet savaşlarıyla uğraştılar.

7. Dünyanın İlk Havayolu Bir Uçak Filosu Kullandı

Deutsche Luftschiffahrts-Aktiengesellschaft “German Airship Transportation Corporation Ltd.”, başka bir deyişle DELAG, dünyanın ilk havayolu işletmeyidir. 16 Kasım 1909’da Alman zeplin üreticisi Zeppelin işletmesinin bir iştiraki olarak heyetti. Uçak yerine bir uçak gemisi filosunun olmasına şaşmamak gerek. Ancak DELAG, 1919 senesine kadar Berlin ile Güney Almanya arasındaki uçuşları asıllaştırmaya başlayan tarifeli uçuşlar sunmadı. O zamana kadar Dünya’yı yukarıyadan görmek isteyenler için tur uçuşları tertip etti. Zeppelin İşletmeyi, seçenek bir kazanç akışı oluşturmak için DELAG’ı kurdu. Ondan evvel, Zeppelin İşletmeyi hava gemilerini Alman ordusuna satmaya odaklanmıştı. Bununla beraber, ordunun ayakta kalması için yeterli hava vasıtayı satın alıp almayacağından emin değildi. DELAG, 1935 senesine kadar işte kaldı.

6. Dünyanın İlk Ticari Havayolu Sudan Yüksekliğinde 1,5 Metre Uçan Hava Gemileri Kullandı

Dünyanın ilk havayolu işletmeyi olan DELAG’ın 1919 senesine kadar tarifeli ticari uçuşlar sunmadığını zati belirttik. Bu sebeple, 1913 senesinde kurulan St. Petersburg – Tampa Airboat Line, dünyanın tarifeli uçuşlar sunan ilk ticari havayolu işletmeyi olarak kabul ediliyor. Havayolu, St Petersburg’dan Tampa, Florida’ya Lark of Duluth isminde iki karakter bir tekne kullanarak kumpaslı uçuşlar sundu. Bir tekne, sudan inip inen bir uçaktır. Duluth Lark’ın yalnızca iki sandalyesi vardı. Kaptan biri otururken bir veya iki yolcu ötekisine sıkıştı. Uçağın kendisi suyun yalnızca 5 metre 5 ft üzerinde fırladı. St. Petersburg-Tampa Hava Gemisi Hattı ilk uçuşunu 1 Ocak 1914’te yaptı ve yolcu St. Petersburg’un daha önceki belediye başkanı Abram C. Pheil’di. Pheil 400 dolarlık bir müzayede kazandıktan sonra oturdu. Daha sonra yolcular tek bir seyahat için 5 dolar ödediler. St. Petersburg-Tampa Hava Gemisi Hattı, yalnızca 23 dakikada 29 kmlik 18 mil uçuş yapan bir galibiyetti. O sırada buğu gemileri bu mesafeyi iki saatte, 4-12 saatte trenler ve 20 saatte otomobilleri kapladılar. Ancak, hava botu hattı işinde kalamadı ve 1914’te kapandı.

5. Ameliyathane Olarak Teçhizatlanmış Berber

Çok Farklı Başlayan 10 Ticaret ve MeslekBerberler birkaç asır evveline kadar cerrahlar olarak ikiye sabretti. Her iki iş de o kadar yakındı ki, 16. ve 18. asırlar arasında Berber Cerrahları İşletmeyi isminde tek bir dernekleri vardı. Berberler, günün hekimlerinin hiçbir şey yapmak istemediği sifiliz gibi tıbbi rahatsızlıkları rehabilitasyon ederdi. Berberler ayrıca teknik olarak dişhekimliği yapardı ve sızılı dişlerin çıkarılmasına da destekçi oldu. Çok rakamda berber, bir insandan bedenden atmak için kanı boşaltan, şimdi aşınmış ve çürümüş bir kan alma hareketi yaptı. Kimileri bunun neden berberlerin mağazalarının dışında kırmızı-beyaz kutuplara sahip olduğunu söylüyor. Beyaz sargı ise kırmızı kanı temsil eder. Bununla beraber, bu kuram tartışmalıdır. Yeniden de, berberlerin pencerelerinde kan kase vazgeçerek kan alma hizmetlerini sık sık bülten ettiklerini öğreniyoruz. Bir Hayli cerrah berberlerde rahat edemedi ve umutsuzca ticaretini berberlerden ayırmak istedi. Cerrahlar, 1745 senesinde Berber-Cerrahlar İşletmeyi’nin ufalandığı zaman yoluna girdiler.

4. İlk Gazeteler Kitaplardı

Gazeteler asırlar süresince kitapçıklar, corantos ve haber kitapları olarak var olmuştur. Bununla beraber, çağdaş gazetelerin doğrudan öncülleri haber kitaplarıdır. Minik bir kitap oluşturmak için bir araya getirilmiş birkaç haber kitapçığından yapılmış, olağan kitaplar gibi yayınlanmışlardı ve hatta başlık sayfaları dahi vardı. Muhtelif haber hikayelerini bildiren çağdaş gazetelerden değişik olarak, haber kitapları ve kitapçıklar genellikle yalnızca savaşlar, trajediler gibi vakaları bildirmişlerdir. ve kutlamalar. Ancak, ilk gazeteyi düşündüğümüz şey Johann Carolus tarafından basıldı ve Eylül 1605’te Strazburg şehrinde satıldı. Selefleri gibi, aynı zamanda bir haber kitabıydı. Ancak, muhtelif haberler bildirildi. Carolus’un haftalık gazetesi 4-6 sayfa uzunluğundaydı.

3. İlk Film Yalnızca 2.11 Saniye Uzunluğundaydı

Filmlerimizin bu gün takribî iki saat sürmesini bekliyoruz. Acayip bir biçimde, ilk film yalnızca 2.11 saniye sürdü. Evet! Kusur değildi. 2.11 saniye. Film, Roundhay Garden Scene isimli ve 1888’de Fransız mucit Louis Le Prince tarafından üretildi. Rhohay Garden Scene, Louis’in oğlu Adolphe’nin ve bir bahçede gezen birkaç dostunun ve akrabasının bir videosuydu. Louis Le Prince, buluş ettiği yeni bir video kamerayı test ederken filmi yarattı. Net olması için, Atın Hareketi başlıklı eskiki bir filmi, 1878’de Louis Le Prince’in filminden 10 sene evvel yapıldı. Bununla beraber, Atın Hareketi hakikat bir film olarak kabul edilmez, zira atlı dörtnala geçmiş olarak çekim yapmak için çekim yapan birkaç resim cihazıyla üretilmiştir.

2. İlk Psikiyatri Sağlık Kurumunda Özel Firmalar Vardı

Erken psikiyatri sağlık kurumularına us sağlık kurumu denir. Onlar, hastalarının sıhhatinden daha çok karla ilgilenen acımasız teşebbüsçüler tarafından idarenen şirketlerdi. Hastalara küçümseme ile muamele edildi ve cezaevlerine rakip olan vahim şartlarda yakalandı. İlk us sağlık kurumu ortaya çıkmadan evvel, çılgın insanlar genellikle şartlarının akrabaları tarafından idarendiği konutlarda yakalandı. Ancak, bu kolay bir iş değildi. 1600’de ilk kar emeli gütmeyen us sağlık kurumu sığındığı zaman bir hayli aile hafifleme yaşadı. Bu sığınma firmacıları hastaları için çiğ usuller kullandılar. Onları ütülerle yakaladılar ve inatçı atlarda hastalarını hakimiyet altında yakalamak için kullandıkları acımasız usulleri uyguladılar. Bazı kiliseler daha iyi ve kar emeli gütmeyen deli sığınma merkezleri işletiyordu. Fakat yeterince hasta alamadılar. Bu surattan Çok Farklı Başlayan 10 Ticaret ve Meslekçoğu aile zekâsal olarak bozulmuş akrabalarını bu kar emelli us sağlık kurumularına gönderdi. Bu kuruluşlar, 1790’larda daha iyi us sağlık kurumuları ortaya çıkmaya başladığında eksilmeye başladı. Hükümet 1800’lerde us sağlık kurumuları kurmaya başladığında kârlar nihayet iflas etti. Bu yerler daha sonra psikiyatri sağlık kurumuları olarak değiştirildi.

1. Rahip ve Tıp Adamının İlk Berberlerdi

Berberlik, rahiplerin ve tıp adamlarının saç kesme yan işine başladıkları 6.000 sene öncesine sabrediyor. O zamanlar insanlar ruhların bedene kafadan girebileceğine inanıyorlardı. Bu surattan saçını kestirmek dini bir ayin olarak kabul edildi. İnsanlar sık sık saçlarının iyi ruhlara izin verecek kadar uzamasına izin verdiler. Daha sonra saçları iyi ruhları kilitlemek ve makûsları dışarıda yakalamak için kestikleri detaylı dini merasimler tertip ettiler. Hurafeler, daha önceki Mısır İmparatorluğu döneminde insanlar pak yakalamak için kafalarını kumpaslı olarak traş ettikleri için çok fazla terledikleri için can verdiler gibi görünüyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri