Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çocuklarınıza Banyo Yapmayı Nasıl Hoşlandırırsınız?

  • 27 Nisan 2021
  • Çocuklarınıza Banyo Yapmayı Nasıl Hoşlandırırsınız? için yorumlar kapalı
  • 130 kez görüntülendi.

Çoğu bebek banyo yapmayı hoşlanır. Banyo neşeyi onlar içinde sanki bir spa neşeyi edasında hafifleticidir, hoş kokuların ve baloncukların neşesini çıkartırlar. Çoğu zaman geliştiklerinde dahi banyo yapmak onlar için gözde bir etkinlik olmaya devam eder, zira minik bir çocuk için su atlatmaktan, suyla oynamaktan ve küvete su dökmekten daha tuhaf bir uğraş yoktur. Fakat bunun […]

Çoğu bebek banyo yapmayı hoşlanır. Banyo neşeyi onlar içinde sanki bir spa neşeyi edasında hafifleticidir, hoş kokuların ve baloncukların neşesini çıkartırlar. Çoğu zaman geliştiklerinde dahi banyo yapmak onlar için gözde bir etkinlik olmaya devam eder, zira minik bir çocuk için su atlatmaktan, suyla oynamaktan ve küvete su dökmekten daha tuhaf bir uğraş yoktur. Fakat bunun yanında bu banyo sevgisi her çocuk için aynı olmayabilir ve geliştikçe banyo yapmayı hoşlanmayabilirler.

Çocuklarınıza Banyo Yapmayı Nasıl Sevdirirsiniz?Peki ya çocuğunuz geliştikçe banyo yapmaktan nefret etmeye başlarsa ya da ilk etapta hiç beğenmemişse? Ne yapmak gerekir. Banyo yapmak isteğe bağlı, neşeyi bir vaziyettir değildir ve yapılması koşuldur! Bu arada, çocuğun gönülsüzlüğü konutta büyük meselelere neden olabilir, uyku müddeti rutinini bozabilir ve afaki ağlama krizlerine neden olabilir. Her gece banyo sırasında yarı üryan, hiddet nöbeti geçiren, yürümeye yeni başlayan çocukla çaba etmek ebeveynler içinde bunaltıcı bir vaziyettir. Bu yazıda banyo yapmayı, çocuğun dört gözle beklediği pozitif bir etkinliğe dönüştürmek için ipuçları bulunmaktadır.

Neden Bazı Çocuklar Banyodan Nefret Ederler?

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğu olanlar bu minik insanların sırlarla dolu olduğunu öğrenirler ve bu afallatıcı bir gidişat değildir. Mesela çoğu ebeveyn bebeklerinin neden brokoli yemekten nefret ettiğini, şekerleme yapmak istemediğini veya turuncu rengi hoşlanmadıkları merak ederler. Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun beğendiği, beğenmediği, seçim ettiği ve beğenmediği şeylerin çoğunluğu dünyaya eşsiz ve büyümemiş bakış açısının bir neticeyi olarak büyür. Banyo zamanı da bu tecrübeler ve bakış açısından değişik bir gidişat değildir.
Bununla beraber, çocukların banyo yapmak istememelerinin üç yaygın sebebi vardır. Bu nedenler şu biçimdedir:
• Daha evvel küvette veya banyo da negatif bir tecrübe yaşamış olabilirler. Bu, suyun azıcık fazla sıcak veya çok soğuk olması, gözlerine azıcık şampuan gelmesi ile yanması kadar kolay nedenler olabilir. Ve bu tecrübeler ne yazık ki makûs bir izlenim vazgeçmek için fazla zaman gerektirmezler.
• Geliştikçe ve daha bağımsız hale geldikçe, dönme, dans etme, boyama, köpekle saklambaç oynama ve bina blok kuleleri gibi ehemmiyetli yürümeye başlayan çocuk etkinliklerinden kesintiye uğramak istemezle. Onlar için yıkanmak için ara vermek, onların bu oyunlarından kopmak anlamına kazanç ve yıkanmak istemezler, şiddetle ret ederler.
• Bebekler için meçhulden korkmak gayet doğal bir tavırdır ve bu duygu bazı çocuklarda çok üst sevilerde yaşanabilir. Su üzerinde araştırma yapmak ve deney yapmak coşku verici olabilir. Ancak suyun nasıl çalıştığını bütün olarak kavramayan bebek için bu korkutucu olabilir. Mesela suyun neden ıslak olduğu, nereden geldiği, giderden nereye gittiği gibi mevzular ürkütücü olabilir. Ve tüm bu sır bir su fobisine de dönüşebilir ve onunla alakalı rastgele bir şey yapmak istemeyebilirler.

Çocuğun Banyo Fobisi Neden Umursanmalıdır?

Çocuklarınıza Banyo Yapmayı Nasıl Sevdirirsiniz?Yeni yürümeye başlayan çocuğun mutfak eşyaları olmadan spagetti yediğini, solucanlar için toprağı kazdığını ve sanatsal ifade ismine tüm bedenini parmakla boyadığına tesadüfmeyen yoktur. Kabul edilmesi gerekir ki; minik çocukların yeni yaşam serüvenleri içinde hijyenik kalmalarını sağlamak için banyo yapmaları koşuldur ve bu ebeveynlerin misyonudur. Her ne kadar sırf fiziksel lüzumu daha ehemmiyetli olsa da, çocuğun ruhsal rahatlığı da en az fiziksel gereksinimleri kadar ehemmiyetlidir ve bunu sağlamak ebeveynlerin misyonudur. Bazı çocuklar kendiliğinden zaman içinde gelişigüzel fobilerin üstesinden kazanç. Ancak kimileri geliştikçe daha önceki korkularını devam ettirirler ve bir erişkinin kılavuzluğu olmadan evhamlarının üstesinden gelemezler.

Çocuğunuzun Su Fobisini Aşmak İçin Püf Noktalar

İlk etapta iki yaşındaki çocuğun banyo yapmakta ki gönülsüzlüğü görmezden gelinebilirken beş veya altı yaşına geldiklerinde ikna etmek o kadar basit olmayacaktır. Çocuğa, banyo yapmanın ehemmiyetli olmadığını kibarca ve meblağlı bir biçimde göstermek ehemmiyetlidir. İşte çocuğa su fobisini aşmak ve banyoyu hoşlandırmak için bazı püf noktalar:

Ağırdan Almak

Çok dolu bir küvet çocuğu korkutabilir. Hazırlanmış küvetteki su ölçüyü minik bir çocuk için çok fazladır ve girmek için atacakları adımda caydırıcı bir tesir yaratabilir. Banyodan evvel küveti doldurmak yerine, çocuğun boş bir küvete girmesine izin verilmelidir. Suyu açarken onlardan destek etmeleri istenmeli ve hazır olduğunda suyu kapatmalarına izin verilmelidir. İlk başta yalnızca çok az su isteyebilirler, ama bunu mesele yapmamak gerekir. Zira muhtemelen her seferinde küvete azıcık daha dolmasına izin vereceklerdir.

Banyoyu Cümbüşlü Hale Getirmek

Çocuktaki ister fobi ister daha önceki dikkatsizlik olsun, çoğunlukla rastgele bir sebeple banyodan nefret eden çocuklar için işe yaramaktadır. Banyo yapmayı cümbüşlü hale getirirken yeni bir oyuncak koymak, bir şişe balon veya etkinlik küvet boya kalemleriyle çizim gibi yapmak gönülsüz olduğu gidişatı, sevinçli bir hale getirilebilir. Onlara bu yeni mahsulün yalnızca banyo için olduğu ve böylece onlarla oynak istediklerinde küvete girmeleri gerektiği söylenmelidir.

Değişik Bir Etraf Yaratmak

Küvete yeni bir oyuncak veya mahsul koymak çocuğu banyo yapmaya ikna etmiyorsa, daha büyük bir adım atılması gerekebilir. Mesela küvete girerken daha pozitif bir ilişki oluşturmak için tüm banyo etrafı değiştirilebilir. Karanlıktan korkmayan çocuklar ışıkları söndürmeyi ve küvete karanlıkta parlayan bir banyo bombası atmayı beğenebilirler. Bluetooth hoparlörlerde dinlendirici spa müziği çalabilir, nefis kokulu bir mum yakabilir veya hatta taşınabilir bir tepsi üzerinde onlara minik bir atıştırmalık verilebilir. Çocuğun mayo giymesine izin verilebilir, banyo yaparken onlara bir kitap okunabilir veya kısa bir video izletilebilir.
Çocuklarınıza Banyo Yapmayı Nasıl Sevdirirsiniz?Bu yaklaşım, süratli bir biçimde hakimiyetten çıkma potansiyeline sahiptir! Hudutlar tanımladığından emin olunmalıdır. Bu yaklaşım çocuk banyoya alışana kadar birkaç kere yapılıp e ardından düzeyli olarak kaldırmaya başlanmalıdır. Emel, çocuğun banyoların o kadar da makûs olmadığını kavramasına destekçi olmak, alışmasını sağlamaktır.

Küveti Boşaltmak

En az sekiz yaşına kadar çoğu çocuk, tek başına duş alacak alamaz. Ancak yürümeye başladığı yarıyıldan itibaren bağımsız olarak bir şeyleri yapmak isterler. Geliştirdiği maharetlere göre yavaş yavaş banyoyu kendilerinin yapmalarına izin verilebilir. Natürel ebeveynin yakından sorgulaması ve güvenliğini sağlaması şartı ile. Kendileri duş alacak coşkuyu ile banyo yapmayı beğenebilirler ve bunu coşku verici bir etkinlik olarak görebilirler.

Bir Ödül Sistemi Oluşturmak

Bireyler oluşum gereği, sonunda bir teşvik olan işleri yapmaya daha istekli olurlar. Bu gidişat, özellikle uzun süreli bir emek verildikten sonra erişilmek istenen mükâfatı aldıklarında daha da pekişen bir gidişat olur.  Mesela çocuğun çok istediği bir oyuncağı almak için, her meselesiz olarak banyoya girdiğinde kumbaraya atılacak bir paranın onu o oyuncağa kavuşturacağı biçiminde bir mükâfatlandırma sistemi kurulabilir. Gayretlerinin görsel bir temsilini oluşturduğu zaman ve yol süresince methedildiğini gördüğü sürece çocuğun ilerlemesini ve motivasyonu sağlamak daha basit olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ