Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çocuklarda Duyma Kaybı

  • 29 Eylül 2021
  • Çocuklarda Duyma Kaybı için yorumlar kapalı
  • 34 kez görüntülendi.
Çocuklarda Duyma Kaybı

Çocukların dinleme meseleyi yaşadıklarını en iyi anne babaları tarafından tespit edilebilir. Değişik bulgular bu sounun varlığını ortaya çıkarır. Çocukların duyma kaybı olduğunu kavramanızı ve şüphelenmenizi sağlayacak en keskin mesele, seslere karşı tepki göstermemesi olacaktır. Bebeklerin ilk iki senelik süreçte dinleme marifetleri büyüme gösterebildiği gibi annenin gebeliği sırasında veya doğumdan sonra reelleşen negatiflikler çocukların duyma kaybı […]

Çocukların dinleme meseleyi yaşadıklarını en iyi anne babaları tarafından tespit edilebilir. Değişik bulgular bu sounun varlığını ortaya çıkarır.

Çocukların duyma kaybı olduğunu kavramanızı ve şüphelenmenizi sağlayacak en keskin mesele, seslere karşı tepki göstermemesi olacaktır. Bebeklerin ilk iki senelik süreçte dinleme marifetleri büyüme gösterebildiği gibi annenin gebeliği sırasında veya doğumdan sonra reelleşen negatiflikler çocukların duyma kaybı yaşamalarına neden olabilmektedir. Duyma kaybı yaşayan çocuklar konuşmaya geç başlayabilecekleri gibi daha Çocuklarda İşitme Kaybıdeğişik meselelerde yaşayabilirler. Çocuklar dinleme meseleyi olduğunu ifade etmekte ve kavramakta güçlük sürükleyebilecekleri gibi bu mevzuda anne babaların yavrularını yakından takip etmeleri gerekmektedir.

Çocuklarda duyma kaybının bulguları arasında yüksek seslere bile tepki vermemeleri, sizin söylediklerinizi kavramamaları ve hırçın tutumlar göstermeleri ile karşılaşılabilir. Doğumdan sonraki 6 aylık sürece bebeğiniz dinlediği sesleri taklit etmeye çalışmıyorsa veya yüksek sesli hengamelerde dahi tepki vermiyorsa zaman kaybetmeden test yaptırmanız en doğru hareket olacaktır. Bebeğin 6 ay ile 1 yaş arasında almak istediği nesneleri göstermesi veya konuşma sesi çıkarmaya çalışması da gerekmekle birlikte aksi vaziyette de duyma meselesinden kuşku edilebilir. 1-2 yaş aralığında bebeğinize seslendiğinizde veya yapmasını istediğiniz komutlara kayıtsız kalıyorsa, televizyonu çok yüksek sesle izlemek istiyorsa bu meseleden kuşku faktörüz gerekecektir.

Çocuklarda duyma kaybında erken teşhis problemin bir an evvel ortadan kalkmasını sağlayacağı gibi bebeğin gelişiminde karşılaşılacak Çocuklarda İşitme Kaybıproblemlerin yaşanmamasını sağlayacaktır. İlerleyen tıp sayesinde hekim muayenesinin ardından kolaylıkla duyma testleri yapılabilmekle birlikte bu sualin yaradılışında genetik unsurlar olabileceğinden hekiminiz genetik testlerin yapılmasını da uygun bulabilir.

Çocuklarda duyma kaybı rehabilitasyonu için kaybın derecesine göre uzman hekim tarafından ilaç veya duyma aygıtı kullanımı öneri edilebilir. Erken teşhis edilen duyma meselelerinde rehabilitasyona da erken başlanılması sayesinde çocuğun yaşıtlarından geri kalmaması olası olabilecektir.

Yazar: Enes Eker

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ