Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çocuk Kitaplarında Bulunması Gereken Özellikler

  • 06 Temmuz 2021
  • Çocuk Kitaplarında Bulunması Gereken Özellikler için yorumlar kapalı
  • 143 kez görüntülendi.
Çocuk Kitaplarında Bulunması Gereken Özellikler

Ana Fikir Tema: Verilmek istenen ana fikir çok ehemmiyetlidir. Çocuk edebiyatının gerçek tarafı, eğitici işlevidir. Tema, evrensel, ahlaki doğruları çocuğa kazandıracak, karakterini ve kimliğini geliştirerek onun cemiyet içinde saygın ve başarılı bir yere sahip olmasını sağlayıcı mevzulardan seçilmelidir. Yazar, bunun dışında çocukları kendi düşünceleri ve bakış açıları yönünde yönlendirecek ve çocukların ruh dünyalarına negatif tesir […]

Çocuk Kitaplarında Bulunması Gereken ÖzelliklerAna Fikir Tema: Verilmek istenen ana fikir çok ehemmiyetlidir. Çocuk edebiyatının gerçek tarafı, eğitici işlevidir. Tema, evrensel, ahlaki doğruları çocuğa kazandıracak, karakterini ve kimliğini geliştirerek onun cemiyet içinde saygın ve başarılı bir yere sahip olmasını sağlayıcı mevzulardan seçilmelidir. Yazar, bunun dışında çocukları kendi düşünceleri ve bakış açıları yönünde yönlendirecek ve çocukların ruh dünyalarına negatif tesir yapacak mevzuların seçilmemesi mevzusunda özenli davranmalıdır.
Belli Temel Kavram ve Değerler: Aile, doğa, iyi ve hoş gibi temel kavramlar çocuk kitaplarını zenginleştirmek için bırakılmaz unsurlardır. Yazarlar bu mevzular yönünde yapıtlarını ele almalı ve işlemelidir. Bu temel değerler, çocuğun dünya görüşünü zenginleştirmesi bakımından çok ehemmiyetlidir. Her cemiyet kendi değerlerini yaşatmak ister. Çocuk edebiyatı mahsulleri de hem yerel hem de evrensel değer ve kavramları aşılamak için çok ehemmiyetli metinler olarak işlev görür.Çocuk Kitaplarında Bulunması Gereken Özellikler
Mevzular: Mevzular, aktüel yaşama müteveccih olmalıdır. İlgi ve beğeni seviyesine uygun olmalıdır. Mevzular güven artırıcı, geleceğe ümitle bakmalarını sağlayan, insan ve tabiat sevgisini işleyen, değerleri pekiştirici mevzulardan seçilmelidir. Ulusal değerler, demokratik kavrayış, örf ve ananeler yer almalıdır.
Kahramanlar ve Destekçi Kahramanlar: Çocuk, hangi yaş grubunda olursa olsun kendisini kahramanlarla aynılaştırır. Yazar da, bunu göz önüne alarak oluşturmalıdır kahramanlarını. Fazla kahraman bulunmamalıdır.
Tasarı: Tasarı, mevzu, kahraman ve temanın belirli bir kumpas içinde yerleştirilmesidir. Edebi türe göre değişiklik gösteren tasarı, meblağlı bir biçimde düzenlenmelidir. Tema ile mevzu arasında bütünlük sağlanmalı, anlatılan hadiseler aralıksız olarak çocuğun ilgisini yakalayacak biçimde yerleştirilmeli, afaki detaylardan sakınılarak rahat bir anlatım seçim edilmelidir.
Çocuk Kitaplarında Bulunması Gereken ÖzelliklerAnlatım: Anlatım, hedef kitlenin kavrayacağı seviyede kurgulanmalıdır. Sade, yalın, duru ve sarih bir anlatım seçilmelidir. Yüklü ve yoğun anlatımdan sakınılmalıdır. Günlük yaşamda kullanılan kelimeler seçilmelidir. Ancak belli rakamda bilinmeyen sözcüğe, öğretme kasıtlı yer verilebilir. Üçüncü birey anlatım seçim edilmişti. Fakat sonraları monolog tümceleri, bilinçaltı konuşmaları anlatımı güçleştirdiği anlaşıldı. Bu surattan biltihapçı bireyli anlatımlar seçim edilir oldu. Değişik bakış açıları çocuğun okuma zevkini artırır. Anlatımda geriye dönüler, hadiselerin birden yarıda bırakılarak bir başka vakanın anlatımına geçilmesi teknikleri, televizyon ve film izleme alışkanlığı kazanmış olan günümüz çocuklarının, gerek idrak etme eforlarına, gerekse anlatım becerilerine ilave ettikleri alışkanlıklar olarak çocuk kitaplarına kullanılabilir.
Kavramlar: Çocuklar, kavramları kavramakta zorlanırlar. İnsanlar kavramlar olmadan düşünemezler. Çocuk edebiyatının, kitaplarının bir özelliği de kavram kapasitesinin artırılmasıdır. Minik çocuklar için kavram bilgilerinin cılızlığı sebebiyle özel bir teknikle yazılmalıdır. İyi seçilmiş bir anlatımda kavramlar, çağrışımlar yoluyla verilmelidir. Özne ve yüklem tek olmalıdır. Argo söyleyişlere ile bol mecaz ve istiarelerden sakınılmalıdır. İlgeç ve bağlaçlar eksiltilmelidir. Yazım kaideleri ve ana dili kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalınmalıdır.
Çocuk Kitaplarının Hazırlanmasında Göz Önünde Bulundurulması Gereken Eğitim Prensipleri
Mektep programlarını destekleyici kalitede olmalıdır. Hakikatlerle ilgili olmalıdır. Duygu, düşünce ve hayal eforunu geliştirici olmalıdır. Kitaplar, içinde yaşadığı ülkeyi ve dünyayı salık vermelidir. Üretme becerisini geliştirmelidir. Yapıtlar, çocuğun üretme becerisini geliştirmelidir. Şiddet öğeleri kapsamamalıdır. Estetik duyarlılığa hitap etmelidir. Şahsiyet oluşturulmasına destekçi olmalıdır. Dil becerisini geliştirmeye müteveccih olmalıdır. Mukadderatçılığa ve önyargıcılığa çekmemelidir.

Bibliyografi:
Çocuk Edebiyatı, Alemdar Yalçın-Gıyasettin Aktaş, Akçağ Yayınları
Çocuk Edebiyatı, Ferhan Oğuzkan, Anı Yayıncılık

Yazar: Serpil Altunyay

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ