Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çocuğunuzun Bile Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  • 31 Temmuz 2021
  • Çocuğunuzun Bile Olduğunu Nasıl Anlarsınız? için yorumlar kapalı
  • 187 kez görüntülendi.
Çocuğunuzun Bile Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Daha bebeklik çağından başlayarak çocukların öğrenişsel gelişimi mevzusunda ebeveynlere büyük iş düşüyor. Özellikle dehalık hududunda dolaşan çocukların tavırlarının gözlemlenmesi ve doğru açıklanması son derece ehemmiyetlidir. Çoğu zaman geçimsizlik sinyalleriyle ötekilerinden bölen çocuklar, ”meseleli” ve ”külfetli” olarak belirlenerek yanlış bir tavırla geliştiriliyor. Bu gibi yanlış anlaşılmalar bile çocukların ileride asosyallik seviyesinden anti-sosyallik seviyesine çıkmasına ve iyice […]

Daha bebeklik çağından başlayarak çocukların öğrenişsel gelişimi mevzusunda ebeveynlere büyük iş düşüyor. Özellikle dehalık hududunda dolaşan çocukların tavırlarının gözlemlenmesi ve doğru açıklanması son derece ehemmiyetlidir. Çoğu zaman geçimsizlik sinyalleriyle ötekilerinden bölen çocuklar, ”meseleli” ve ”külfetli” olarak belirlenerek yanlış bir tavırla geliştiriliyor.

Bu gibi yanlış anlaşılmalar bile çocukların ileride asosyallik seviyesinden anti-sosyallik seviyesine çıkmasına ve iyice yalnızlaşmasına neden olmaktadır. Çocuğunuzun bile ve öteki çocuklardan değişik olduğunu kavramak ve eğitimine bu doğrultuda ağırlık vermesi gerekir.

Peki, çocuğunuzun bile olduğunu nasıl anlarsınız? İşte belirli başlı bilgiler, Çocuğunuzun Dahi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?bulgular ve ipuçları:

Mektebe ve Derslere İlgisizlik

Kulağa, ilk bakışta çok büyük bir problem gibi gelse de çocuğun mektebe ve derslere karşı dikkatsizliği, reelinde en büyük dehalık sinyallerinden biridir. Günümüze kadar gelen bir hayli yüksek zekâlı, ünlü simaların derslerinde galibiyetsiz olması ve hatta bazılarının mektepten uzaklaştırılması bunun en büyük misalidir. Albert Einstein, günümüzün en büyük fizikçisi ve en uslu insanlarının başında geliyor. Ancak buna rağmen özellikle ilköğretim seneleri süresince derslerde hiç zaferli olamadığı da öğrenilen bir reel.

Ampulün mucidi Edison da mektepten kovulmuş, ”Bu çocuktan bir şey olmaz.” denilerek eğitim müesseselerinden uzaklaştırılmıştır. Ehemmiyetli olan çocuğun derslere olan ilgisizliğin başka ilgilere dönüşüp dönüşmediğidir. Şayet kaygısızlık hali genele dağılıyorsa o zaman vaziyet psikolojik orijinli bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Yalnız Olma İsteği

Bile çocuklar, tıpkı üstün zekâlı erişkinler gibi günün çoğu müddetinde yalnız kalmak isterler. Yalnızlık, onlar için evvel kendini sonra dünyayı keşfetme şekillerinden biridir. Bu sebeple ”yalnız kalma” tabiri ”yalnız olma” şeklinde değiştirilmeli. Maksatlı ve istemli yalnızlık süreçleri, yapım, tahayyül etme, yansıtma ve keşif gibi süreçlerin tamamında tesirli bir korunma ve ilerleme düzeyini teşkil eder. Cemiyet tarafından devamlı eleştiri edilen ve alt bir seviyede görülen yalnızlık, nice büyük yapımların ve keşiflerin oluşmasında doğrudan tesirli olmuştur.

Sanata Müteveccih Fazla İlgi

Her bile çocuk, en az bir sanat alanına ilgi gösterir. Bu, müzik olabilir, fotoğraf olabilir, edebiyat ya da şiir olabilir. Seçimler sözel ve rakamsal zekânın ağırlık bastığı aşamalarla yakından ilgilidir. Sanattan beslenen beyin, kendini çoğunluğun dışında ve daha üretken bir biçimde geliştirmektedir. Sanata olan ilgisi keşfedilen tüm çocuklar, bu doğrultuda teşvik edilmeli ve Çocuğunuzun Dahi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?yönlendirmelidir. Erken yaşta kitaplar okumak, fotoğraflar çizmek ve değişik müzik cinslerini dinlemek, bir çocuğun üstün zekâlı oluşunun en büyük delillerinden biridir.

Seri Kavrama ve Tespit Yapabilme Kabiliyeti

Bile çocuklar; bir hayli karmaşık mevzuyu anlatılmadan, yalnızca gözlemleyerek anlayabilir. Bu ehemmiyetli özellik, aileler ve hocalar tarafından anlaşıldığı takdirde çok daha ileri ebatlara varmaktadır.

Kendini Yazarak İfade Etme

Erken yaşta günlük yakalamaya ve şiir yazmaya başlayan çocuklar yanlış bir dışa vurumla ”çekingen” ve ”içine kapanık” gibi tamamen dışlayıcı ifadelerle belirleniyor. Cemiyetimizde bir hayli çocuk, daha yolun başındayken bu kısıtlayıcı ve özellikle uzaklaştırıcı ifadeler suratından daha da çok içine kapanıyor. Yazı diliyle ifade, ancak yüksek zihinlerin bir mahsulüdür ve öteki özellikler gibi üstüne gidilerek desteklenmelidir.

Yüksek Oranda Merak

Çocukların çoğu yapıları gereği oldukça meraklıdır. Ancak bile çocukların erişkinlere yönelttiği sualler daha kapsamlı ve bilmeye müteveccihtir. Klasik seviyedeki çocuklar sordukları suallerin yanıtlarını anında unutma meylindedir. Ancak üstün zekâlı çocuklar yalnızca bir sualle kanaat etmez. Bir mevzu, bir olgu ya da bir yer hakkında ayrıntılıca sualler sorarak bütün kapsamlı bir öğrenim sürecinin bir parçası olmak isterler.

Erken Yaşta İş Tercihi

Çocuklara her zaman sorulur: “Gelişince ne olmak istiyorsun?” Verilen yanıtların tamamına yakını kulaktan dolma ya da özenti yanıtlardır. Bir geçerliliği olmadığı gibi tamamen yüzeyseldir. Ancak bile çocuklar çok erken yaşlarda kafalarında iş seçerler ve o andan itibaren o işte ilerlemeye başlar. Kendi kapasiteleri kadar ilgili işleri inceler, bilmeye ve tatbik etmeye uğraşırlar. ”Çocuk canım işte” deyip geçiştirmek ise erişkinlerin yaptıkları bir öteki yanlıştır. Bile çocukların ailelerin istedikleri işlere manipülasyonları ise erişkin zamanlarında bocalamalarına neden olur.

Netice olarak özel ve değişik çocuklar, her zaman sandığımız gibi meseleli ve ödlek değildir. Günümüzde bile çocukların gelişimlerini ve eğitimlerini destekleyen bir hayli fırsat da bulunuyor. Bebeklere özel zihin geliştirici oyuncaklar, bile çocukların kendilerini ”hürce” ifade edebileceği platformlar, sıklıkla uygulama alanları içerisinde değerlendirilmelidir. Milyonda bir görülen dehalık özelliğine dikkatsiz kalmak ise, bir çocuğun daha potansiyelini değerlendiremeden çoğunluğa karışması anlamına gelecektir.

Yazar: Aytaç Arslan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ