Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çocuğunuz Hiperaktif Mi?

  • 17 Mayıs 2021
  • Çocuğunuz Hiperaktif Mi? için yorumlar kapalı
  • 85 kez görüntülendi.

Hiperaktif kelimeyi, annelerin çocuklarına yakıştırdığı hoşlandıkları sözcüklerden biridir. Bunun nedeni anneler fazla hareketliliğin zekâ ile bağımlı olduğunu düşünmektedir. Hareketli çocuğun zeki olduğu ile alakalı yanlış bir kanı bulunmaktadır. Fakat uzmanlar, Dikkat Yetersizliği ve Hiperaktif Bozukluğun akıldan bağımsız olduğunu söylüyorlar. DEHB çocukluk yarıyılının en ehemmiyetli psikiyatrik meselelerinden biridir. Aile, mektep ve cemiyeti ilgilendiren istikametleriyle eğitim ve […]

Çocuğunuz Hiperaktif Mi?Hiperaktif kelimeyi, annelerin çocuklarına yakıştırdığı hoşlandıkları sözcüklerden biridir. Bunun nedeni anneler fazla hareketliliğin zekâ ile bağımlı olduğunu düşünmektedir. Hareketli çocuğun zeki olduğu ile alakalı yanlış bir kanı bulunmaktadır. Fakat uzmanlar, Dikkat Yetersizliği ve Hiperaktif Bozukluğun akıldan bağımsız olduğunu söylüyorlar.
DEHB çocukluk yarıyılının en ehemmiyetli psikiyatrik meselelerinden biridir. Aile, mektep ve cemiyeti ilgilendiren istikametleriyle eğitim ve öğretim meseleyidir. Çocuğun koşması, düşmesi, hengame yapması natürel karşılanmaktadır. Fakat DEHB’ da ise çocuğun hareketliliği fazladır ve akranlarıyla mukayese etildiğinde değişiklik acilen anlaşılmaktadır. Genellikle bu çocuklar kesintisiz hareket halindedirler. Bitmek öğrenmeyen enerjileri bulunmaktadır. Yüksek yerlere tırmanırlar, çekyatlara sıçrarlar, evin içinde koşuşturur ve dur lafından kavramazlar. Sakin biçimde oynayamadıkları gibi sakin biçimde oturamazlar. İki şahıs konuşurken sık sık söze karışırlar ve çok konuşurlar. Bu çocuklarda dikkat yetersizliği eğitim yaşamında ortaya çıkmaktadır. Ödev yapmayı beğenmez, ebeveyn ve hocanın güçü ile ödev yaparlar. Ödevleri yapmakta oldukça zorlanırlar. Masada oturamazlar, otursalar da sık sık mazeretler uydurarak su içmek, tuvalete gitmek vb kalkarlar. Anne veya babayı ders çalışırken aralıksız yanlarında isterler. Üstlendikleri bir işi yapmakta zorlanırlar ve bir işi tamamlamadan ötekisine geçerler. Kendileri ile konuşulduğu zaman dinlememezlikten kazançlar. Bir komutu birden fazla söylendiğinde yerine getirirler.

DEHB’li çocuklar özellikle mektebe başladıkları yarıyılda teşhis edilirler. Bunun nedeni anne ve babanın kendi çocuklarının tavırlarına alıştıkları için bu tutumların natürel gelmesidir. Sınıfta dersi takip etmedikleri görülür. En minik gelen ihtarda dikkatleri ayrılmaktadır. Derste bunalmaları nedeniyle sınıfın huzurunu bozmak, dikkatini dağıtmak gibi tutumlarda bulunurlar. Okurken çok sık yanılgı yaparlar ve tümce sonlarında sözcükleri uydurdukları görülmektedir. Unutkandırlar. Eşya kaybetmenin yanı gizeme çok iyi bildiği sanılan mevzuları dahi unuturlar. Okuma ve yazmaktan beğenmezler. Ders kitabının yanı gizeme öykü ve romana karşı pervasız olabilirler. Böylece imtihanlarda kayıtsızca yapılan yanılgılar görülmektedir. Sabırsız olmaları nedeniyle sualleri süratli ve yanlış okuma sık tesadüfülür. Dolayısı ile iyi bildikleri sualleri dahi yanlış yanıtlamaktadırlar. Böylece bilgileri ve bildiklerinden daha az oranda anekdot alırlar.

Bu çocuklara iyi misal olacak dost etrafı oluşturulmalı ve çalışkan bir dostunun yanına oturtularak anekdot yakalamasında dostundan dayanak etmesi sağlanmalıdır. Ayrıca hocayı gidişattan haberdar edilmeli çalışmayı bitirmesi için ek vakit verilmesi rica edilmelidir. Bu çocuklara kısa niyetler tanımlanmalı. Misalin tek misyon verilmelidir. Görevini bitirdiğinde gezmesine izin verilmeli ya da sevdiği bir oyunu oynamasına ihtimal sağlanmalıdır. Daha sonra tekerrür derse dönmesi istenmelidir. Bu çocuklarla sarih ve net konuşulmalı. Dikkati parçaladığı zaman uyarılıp tekerrür derse dönmesi sağlamalıdır. Pozitif tutumları methedilerek motive edilmelidir. Ayıplamalarda miktarlı olunmalı ve iftiharları ile oynanmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ