Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çiğdem: Hoş Çiçekler, Safran Baharatı ve Kolşisin

  • 16 Nisan 2021
  • Çiğdem: Hoş Çiçekler, Safran Baharatı ve Kolşisin için yorumlar kapalı
  • 134 kez görüntülendi.

   Hoş ve Verimli Çiçekler Çiğdemler, bir cins safran olarak öğrenilen egzotik ve pahalı baharatı üretir. Çiğdem çiçeği, gut rehabilitasyonu da dahil olmak üzere, tıpta zehirli bir kimyevi olarak kullanılan kolşisini de üretir. Nebat yetiştirme teknikleri çok muhtelif çiğdemler üretmiştir. Çoğu fincan biçiminde çiçeklere sahiptir, ancak biçiminde de olabilmektedir. Çiçekler mor, mavi, lavanta, […]

  Çiğdem: Güzel Çiçekler, Safran Baharatı ve Kolşisin Hoş ve Verimli Çiçekler

Çiğdemler, bir cins safran olarak öğrenilen egzotik ve pahalı baharatı üretir. Çiğdem çiçeği, gut rehabilitasyonu da dahil olmak üzere, tıpta zehirli bir kimyevi olarak kullanılan kolşisini de üretir.
Nebat yetiştirme teknikleri çok muhtelif çiğdemler üretmiştir. Çoğu fincan biçiminde çiçeklere sahiptir, ancak biçiminde de olabilmektedir. Çiçekler mor, mavi, lavanta, pembe, turuncu, sarı veya beyaz renklidir.

Çiğdem Çiçeği ve Nebatları

Çiğdemler, iris ailesinin bir parçası olan Crocus türüne aittir. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’ya hastır, ancak dünyanın bir hayli yerinde de gelişir.
Çiğdem nebatları sıklıkla renkli çiçeklere sahiptir. Nebat, cinslere bağlı olarak kış, ilkbahar veya güzde çiçek açar. Bazı çiçekler yerde kar olsa dahi görünür. Nebatlar genellikle ortalarından geçen beyaz bir çizgiye, uzun ve dar yapraklara sahiptir.
Çiğdemin yatan yeraltı biçimi, etrafsal şartlar uygun olduğunda yeni yapraklar ve yeni çiçekler üreten bir soğandır. Çiğdemler hem bahçelerde hem de iç mekanlarda, kaplarda yetiştirilebilir.
Çiğdemlerin soğanı zehirli değildir. Ancak, onları çocuk ve evcil hayvanlardan uzak yakalamak gerekir. Zira soğanlar yenirse, mide ve bağırsak rahatsızlıkları yaşanabilir.

Ampuller ve Soğanlar: Fark Nedir?

Ekilen bir çiğdem parçası genellikle ampul olarak adlandırılır, ancak teknik olarak bir soğandır. Hem ampuller hem de soğanlar genellikle yuvarlaktır ve yeraltında büyüyen nebat için besin depolayan sağlam bir yapıdır. Her ikisi de yeni yapraklar, saplar ve çiçekler üretme kabiliyetine sahiptir.
Eş işlevlerine karşın, ampuller ve soğanlar arasında değişiklikler vardır. En dikkat toplayan, ampullerin de soğan gibi bir dizi tabakadan veya ölçeklerden oluşmasıdır.

Çiğdem Safranı

Çiğdem: Güzel Çiçekler, Safran Baharatı ve Kolşisin

Safran olarak öğrenilen baharat, güzde çiçek açan bir nebattan üretilir. Tabiatta var olan öbür çiğdemlerin, seçici olarak yetiştirilmesiyle büyüdüğü düşünülmektedir. Yunanistan‘da ya da Güneybatı Asya’da ortaya çıktığı görülmektedir.
Bazı insanlar safran nebatını, bahçelerinde yetiştirir. Çiçekler mor, mavi, pembe veya beyazdır. Çiçekler sterilizedir. Nebat soğanı, yeni soğanlar yapmak için parçalanabilir.

Safran Baharatı

Safranın lezzeti, aroması ve rengi ile değerlendirilir. Safran baharatı, kumaş boyası olarak da kullanılır. Tepecikler genellikle elle bir araya gelir. Bu vaziyet fazla emek tüketildiği için, baharatı pahalı hale getirir. Reelinde, dünyanın en pahalı baharatı olduğu söylenir. Gıdaları tatlandırmak için ufak bir ölçü yeterlidir.

Safranın Kullanımı

Safran, değişik insanlar tarafından değişik idrak edilen karışık bir tada sahiptir. Lezzet, baharatın niteliği ve tazeliğinin yanı gizeme ferdin damak tadına da bağlıdır. Ayrıca, baharat çok ufak ölçülerde kullanılmalıdır.
Safran Arap, Türk, Hint ve İspanyol mutfaklarında çok popülerdir. Baharat köri, paella ve öbür pirinç yemekleri, meşrubatlar, dondurma, pudingler ve unlu mamüller gibi mahsulleri tatlandırmak için kullanılır.

Güz Çiğdemleri

Güz çiğdemleri, hoş çiçekleri olan başka bir nebattır. Ancak çiçekler, Crocus türüne ait değildir. Güz çiğdeminin bilimsel ismi, Colchicum Autumnale’dir. Reel çiğdemler iris ailesine aittir, güz çiğdemleri zambak ailesine aittir.
Güz çiğdemleri için seçenek adlardan biri “üryan kadınlar”dır. Bu ad çiğdem çiçeklerine, yapraksız oldukları için verilmiştir. Yapraklar ilkbahar ve yaz aylarında görülür, fakat güzde çiçek açtığında görülmez. Güz çiğdeminin soğanları balmumu bir yüzeye sahipken, reel çiğdemlerin kuru, kırma yüzeyleri vardır.

Çekici Bir Bahçe Nebatı

Çiğdem: Güzel Çiçekler, Safran Baharatı ve Kolşisin

Risklerine karşın beğenilen güz çiğdemleri, hoş bir bahçe nebatıdır. Nebat eylül ayında çiçek açar. Çiçekler genellikle pembe veya mavi-pembe renktedir, bazen beyaz da olabilir. Nebat tipik olarak, nemli meralarda yetişir ve mera safranı olarak da öğrenilir. Avrasya’ya hastır, ancak reel çiğdemler gibi dünyanın başka yerlerinde de yetişir.

Güz Çiğdemi, Kolşisin ve Gut

Güz çiğdemi, zehirli alkaloitler kapsar. Nebatın tüm parçaları zehirlidir, ancak zehirli maddeler en çok soğanında bulunur. Nebattaki ana zehir kolşisindir. Yüksek konsantrasyonlarda kolşisin riskli ve hatta ölümcül olabilir. Düşük dozlarda, tıbbi bereketleri vardır.
Kolşisin, gut hamlelerini rehabilitasyon etmek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Gut aynı zamanda gut artriti olarak da öğrenilir, zira öbür artrit tipleri gibi eklemleri tesirler. Hastalığa kandaki fazla ürik asit neden olur. Asit eklemlerde iltihaplanmaya neden olur. Bu irinin bulguları kızarıklık, sıcaklık, şişlik ve sızıdır. Bir gut hamleyi aniden ortaya çıkar, saatlerce veya günlerce sürer ve genellikle çok acı vericidir.
Kolşisin, 1820 senesinde güz çiğdeminden izole edilmiştir. Bu zamandan çok evvel nebat, gut da dahil olmak üzere muhtelif sıhhat problemleri için tıbbi olarak kullanılmıştır. Ancak, kullanımı tehlikelidir.

Kolşisin Özellikleri

Çiğdem: Güzel Çiçekler, Safran Baharatı ve Kolşisin

Tıbbi dozlardaki kolşisin, gut sızısını ve iltihabını rahatlatır. Gut hamlelerini önlemek ve rehabilitasyon etmek için kullanılır. Aspirin gibi steroid olmayan, irin önleyici ilaçlar alamayan hastalar için verimlidir. Kolşisin, sızıyı eksilttiği veya ortadan kaldırdığı halde, sızı kesici olarak sınıflandırılmaz.
Kolşisinin her ne kadar destek etme potansiyeli olsa da, hasar verme potansiyeli de vardır. Bir hastanın kolşisini yalnızca hekim kılavuzluğunda kullanması gerekmektedir. Bir şahsın belli sıhhat meseleleri varsa veya belli ilaçları kullanıyorsa, kolşisin kullanmamalıdır.

Muhtemel Yan Tesirler

Kolşisin yan tesirlere neden olabilir. En yaygın olanlar mide bulantısı, kusma, mide sızısı ve ishaldir. Bazen daha ciddi yan tesirler ortaya çıkabilir, misalin:
– Adale sızısı
– Cılızlık
– Anlaşma
– Morarma
– Gizeme dışı kanama
– Boğaz sızısı, ateş ve titreme
– Gri dudaklar, gri dil
Bulgulardan rastgele biri ciddi ise, bir hekime danışılmalıdır. Tesirler, bir kolsişinin fazla dozundan dolayı ortaya çıkabileceği gibi, bayağı bir dozun yan tesirleri de olabilir.
Toksik bir kolşisin dozunun öbür bulguları, yavaş soluk alma ve yavaş kalp atışıdır. Şiddetli zehirlenmelerde düşük tansiyon, böbrek ve karaciğer yetmezliği olabilir. Çok ağır olaylarda, kalp atışlarını durdurabilir. İlacın çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak yakalanması ehemmiyetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ