Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çiğ Kıymetli Taşlar Nasıl Tanımlanır?

  • 14 Temmuz 2021
  • Çiğ Kıymetli Taşlar Nasıl Tanımlanır? için yorumlar kapalı
  • 141 kez görüntülendi.
Çiğ Kıymetli Taşlar Nasıl Tanımlanır?

Çiğ haldeki değerli taşlar mücevherlerde kullanılan cilalı taşlarla karşılaştırıldığında daha çok kayalara benzemektedirler. Çiğ kıymetli taşları aramak ve tanımlamakla ilgilenen herkes, öncelikle fotoğraflı bir rehber satın alarak veya çevrimiçi olarak çiğ kıymetli taşların fotoğraflarına bakarak başlamalıdır. Bulunduğu yerde ve bölgesinde bulunan kıymetli taşları, mineralleri ve kayaları sergileyen bir müze varsa, ziyaret etmek ayrıca bu taşlar […]

Çiğ haldeki değerli taşlar mücevherlerde kullanılan cilalı taşlarla karşılaştırıldığında daha çok kayalara benzemektedirler. Çiğ kıymetli taşları aramak ve tanımlamakla ilgilenen herkes, öncelikle fotoğraflı bir rehber satın alarak veya çevrimiçi olarak çiğ kıymetli taşların fotoğraflarına bakarak başlamalıdır. Bulunduğu yerde ve bölgesinde bulunan kıymetli taşları, mineralleri ve kayaları sergileyen bir müze varsa, ziyaret etmek ayrıca bu taşlar mevzusunda bilgi sağlamayı sağlayabilir. Çiğ bir kıymetli taşı tanımlamak için, mineral özellikleri gözden geçirilmeli, çizgileri ve parlaklığı araştırılmalıdır. Her kıymetli taşın, tanımlamaya takviyeci olmak için kategorize olduğu kendine özgü kaliteleri vardır.

Çiğ Kıymetli Taşların Mineral Kaliteleri

Çiğ kıymetli taşlar, kesilip cilalandığında parıldayan ve ışıldayan tipik kristal yapılardır. Mineraller beş temel biçim kategorisine parçalamaktadır ve bunlar alttaki gibidir:

Muhakkak bir biçimi olmayan masif mineraller Üzüm salkımına benzeyen botryoid mineraller Olijist taşı gibi böbrek biçimini hatırlayan reniform biçimli mineraller Düz kristal şekle sahip tablo biçiminde mineraller İnce, iğneye eş kristaller gibi görünen asiküler mineraller

Bununla beraber çiğ bir değerli taşın izini hakimiyet etmek için, taşı seramik bir karo veya eşi gizemsiz malzemenin arda sürülmelidir. Taşın geride vazgeçtiği renkli toza bunun çizgisi denmektedir. Taşın çizgisi genellikle, ancak her zaman değil, değerli taşın rengiyle aynıdır. Misalin, olijist taşı cilalandığında siyahtır, ancak gizemsiz porselen veya seramik üzerinde kırmızı bir çizgi vazgeçmektedir.

Yüzey Parlaklığı

Bir kıymetli taşın parlaklığı, ışığı yansıttığı zaman taşın yüzeyini ifade etmektedir. Kıymetli taşlar tereyağı gibi mat veya yağlı görünebilmekte ancak sırça kadar parlak olmayabilmektedir. Parlak ve sırçaya benzeyen, metalik veya ipeksi ve yansımasız da olabilmektedirler. Misalin, Brezilya’dan gelen çiğ mavi safirler aynen mavi-gri kayalara benzemektedir, fakat Afrika’dan gelen mavi bir safir açılı yüzeylere ve parlak gece yarısı mavisinde kristal bir görünüme sahiptir.

Soğuk Parçalanma

Kaya izinde parçalanma, taşın bir yüzey süresince kırılma biçimini ifade etmektedir. Kıymetli taşlar birkaç yoldan biriyle kırılmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:

Yassı pullar tek parça halinde kırılmaktadır Birkaç düzlemde çapraz açılarda eşkenar dörtgen kırılma alana gelmektedir Kübik yongalar, üç düzlemde dik açılarla kırılan taşları ifade etmektedir Uzun bloklar iki düzlemde kırılmaya neden olmaktadır

Ham Değerli Taşlar Nasıl Belirlenir?Taşın Rengi

Taş rengi, taşın içinde saklanan mücevherin en iyi göstergesi değildir, ancak bazen taşı tanımlamak için rengi kullanabilmektedir. Misalin, kaba kaplan gözleri minik dikdörtgen çok renkli bantlı bloklara benzemektedir. Çiğ olijist, bir araba yolunda 3/4 inçlik çakıl gibi görünebilmektedir, gri veya köşeli biçimlerde mat katı siyah olabilmektedir. Kaba turkuaz, aksi takdirde anonim görünen bir kayada turkuaz mavisi bir bant olarak görünebilmektedir. Bununla beraber dünyada bulunan çiğ kıymetleri taşlar bulunmaktadır ve bunlardan kimileri alttaki gibidir:

Amazonit

Amazonit, bir potasyum alüminyum silikat olan bir alkali feldispat mineralidir, sertliği 6 ile 6,5 arasında olup, yeşil veya mavi-yeşil triklinik prizmatik kristallere sahiptir. İsmini Brezilya’daki Amazon akarsusundan almaktadır ve ayrıca Colorado, Hindistan, Madagaskar, Namibya ve Rusya’da da bulunabilmektedir.

Ametist

Ametist, kuvars ailesinin bir abonesidir, sertliği 7’dir ve trigonal kristallere sahiptir. Natürel olarak veya ışınlanmış morun her tonunda olmaktadır. Ametist, Brezilya, Bolivya, Meksika, Afrika, Kanada, Rusya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri dâhil olmak üzere dünyanın bir hayli yerinde bulunmaktadır.

Aventurin

Aventurin, sertliği 7 olan kuvars ailesinin bir abonesidir. Trigonal müseddes yapıya sahip silikon dioksit mineralidir ve kripto-kristaldir. Adı, 1700’lerde keşfedilen bir sırça cinsi olan İtalyanca a ventura sözcüğünden gelmektedir. Yanardönerlik ve a ventura sırçasına işaretler açısından çok benzemektedir,  Rusya, Hindistan ve Brezilya’daki büyük tortularda bulunmaktadır.

Kalsit

Kalsit, dünyadaki en bol kristallerden biri olan kalsiyum karbonat mineralidir, 3 sertliği ile muhtelif biçim ve renklerde bulunmaktadır. Kalsit kristalleri her kıtada vardır, ancak Meksika’da büyük ambarlar bulunmaktadır. Testere dişi kalsit enderdir ve Florida’da bulunmaktadır. Bununla bir birlik bu taş, genellikle kabaşon haline getirilmektedir veya mücevherat için telle sarılmaktadır.

Sitrin

Sitrin, kuvars ailesinin bir abonesidir ve bir silikon dioksit mineralidir. Sertliği 7’dir ve trigonal kristal sisteme sahiptir. Sitrin sarıdan koyu kehribar rengine kadar her tonda bulunabilmektedir. İsmi, limon anlamına gelen Fransızca ağaç kavunu sözcüğünden türemiştir. Sitrin yatakları Brezilya, Afrika, Madagaskar, İspanya, Rusya, Fransa, İskoçya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Kuvars kristali

Kuvars kristali, bir silikon dioksit kristalidir,  sertliği 7 ve üç köşeli müseddes kristal sisteme sahiptir. Dünyadaki en bol mineraldir, her kıtada ve hemen hemen her ülkede bulunabilmektedir. Kimileri suda asla çözülmeyecek kadar sert donmuş olduğu düşünüldüğü için, Yunanca buzdan ismini almıştır.

Yakut ve Safir

Yakut ve safir, korendon çeşitleridir ve sertliği 9 olan alüminyum oksittir. Üçgen müseddes kristal yapıya sahiptirler ve korendonun tüm renkleri safirdir, kırmızı yakut hariç. Korendon sertliği sebebiyle elmastan sonra eskitici olarak kullanılmıştır ve hala kullanılmaya devam edilmektedir. Yakut ve Safirler Hindistan, Sri Lanka, Kamboçya, Tayland, Madagaskar, Tanzanya, Pakistan, Afganistan, Doğu Afrika, Avustralya, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Zümrüt

Zümrüt, Beril ailesindendir ve sertliği 7,5 ile 8 arasında değişen berilyum alüminyum silikat mineralidir. Üçgen müseddes kristal yapıya sahiptir ve ismi, yeşil taş anlamına gelen Yunanca smaragdos’tan gelmektedir. Zümrütler Columbia, Brezilya, Rusya, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Ham Değerli Taşlar Nasıl Belirlenir?Florit

Florit, bir kalsiyum florür kristalidir, sertliği 4’cins ve desenlerde kübik veya oktahedral gelişmektedir. Renksiz, yeşil, mor, beyaz, sarı, kırmızı, pembe ve siyah gibi muhtelif renkleri vardır. Florit ultraviyole ışık altında canlı bir biçimde parlamaktadır ve ismini buradan almaktadır. Almanya, İngiltere, Çin, Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Garnet

Hemen hemen tüm garnet’ler alüminyum silikat çeşitleridir. 6,5 ila 7,5 arasında sertliğe ve muhtelif kristal yapılara sahiptirler. Garnetlerin altı cinsi vardır: Rodolit, Almandine, Spessartine, Grossular, Andradite ve Uvarovite. Garnet ismi Latince granatum sözcüğünden ve nar anlamına gelmektedir. Granat çeşitleri Afrika, Sri Lanka, Brezilya, Madagaskar, İsveç, Meksika, Grönland ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunabilmektedir.

Siyenit

Siyenit bir alüminyum silikat mineralidir. Kristal dingili süresince ölçülen sertlik 4,5’tir, ayrıca kristal süresince ölçülen sertlik 6 ila 7’dir. Triklinik kristal yapıya sahiptir ve düz, bıçak eşi kristalleri mavi, çivit, yeşil, siyah, pembe, beyaz, sarı veya gri arasında değişen renklerde olmaktadır. Brezilya, Güney Afrika, İsviçre, Burma, Kenya, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Mermer

Mermer, ağırlıklı olarak kalsit, dolomit veya serpantin minerallerinden oluşan kristalin bir kayadır. 3-4 sertliğe sahiptir ve  renkleri, mermerin içindeki safsızlıklara bağlı olarak değişmektedir. Safsızlıklar mermerin yeşil, kırmızı, mavi, sarı vb. olmasına neden olabilmektedir. Azami dereceli kalsit mermer saf beyaz, olijist kapsayan mermer kırmızı, serpantin kapsayan mermer yeşil ve limonit kapsayan mermer sarıdır. Mermer çok kolay parlamaktadır, tezgâhlar, heykeller, oymalar, bina kolonları, duvar parçaları, merdivenler ve döşeme için kullanılmaktadır.

Mika

Mika, harikulade bir bazal dağılınmaya sahip bir mineraldir ve mika ismi verilen ince katmanlara dağılınabilmektedir. Kimyevi olarak kompleks alüminyum silikat ve hidroksil kapsayan alkaliler kapsamaktadır. Monoklinik bir sistemde kristalleşmektedir, bazı çeşitler demir, magnezyum, lityum, seyrek flor, baryum, manganez ve vandiyum kapsayabilmektedir. Mika pegmatitlerinin, çoğunlukla lens biçiminde oluşan muhtelif biçim ve ebatlarda oluştuğu bulunmuştur.

Muskovit

Muskovit, tüm mika formlarının en yaygın olanıdır. Sac mika, değişik biçim ve ebatlarda bir dizi elektrikli ve elektronik aygıtta kullanılmaktadır. Muskovit, tüm dünyada bulunan yaygın bir mineraldir. Muskovit sözcüğü, Muscovy-glass olan bir cins sırça için daha önceki bir Rusça sözcükten gelmektedir ve Latince parlaklık anlamına gelen micare sözcüğünden türetilmiştir.

Aytaşı

Aytaşı bir potasyum alüminyum silikat feldispat mineralidir. Sertliği 6 ile 6,5 arasındadır ve monoklinik ve prizmatik kristaller oluşturmaktadır. İsmini ayın ürettiği mavi-beyaz parlaklığın ardından almıştır. Sri Lanka, Madagaskar, Burma, Avustralya, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Opal

Opal, sertliği 5,5 ila 6,5 olan hidratlanmış silika malzemelerdir. Mikroskopik silika küreleri, opal oluşturmak için su ve ek silika ile birbirine bağlanmaktadır. Bazı Opaller, minik silika kürelerin ışık kırınımına neden olacak kadar kumpaslı bir yaradılış içinde ambalajlanmasından kaynaklanan bir renk oyunu olan ateş sergilemektedirler. Latin opalusu ve Sanskritçe upala Opal ismini doğurmuştur. Opaller Meksika, Avustralya, Peru, Brezilya, Guatemala, Honduras, Japonya, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Peridot

Peridot bir magnezyum demir silikat mineralidir ve sertliği 7 olup ortorombik kristal yapıya sahiptir. Peridot, Peridot, Chrysolith ve Olivin olmak üzere üç isimle anılmaktadır. Peridot, bolluk vermek anlamına gelen Yunanca Peridona sözcüğünden türemiştir ve Chrysolith sözcüğü Yunancada altın taşı anlamına gelmektedir. Pirit

Pirit, bir demir sülfit mineralidir. Kübik, piritohedral veya oktahedral kristal deseniyle 6 ila 6,5 sertliğe sahiptir. Pirit, büyük altın külçelerine benzediği için takma ismi ablavut altınıyla da öğrenilmektedir. Pirit ismi, ateşe çarpan taş anlamına gelen Yunanca pyrites lithos sözcüklerinden türetilmiştir. Pirit tüm dünyada, ancak İtalya, İspanya ve Peru’da büyük tortularda bulunmaktadır.

Ham Değerli Taşlar Nasıl Belirlenir?Jasper

Jasper, kuvars ailesinin bir silikon dioksit abonesidir, sertliği 6,5 ila 7 arasındadır ve üç köşeli müseddes kristal desenlere sahiptir. Jasper, ismini benekli taş anlamına gelen Yunanca bir sözcükten almıştır. Jasper, % 20’ye kadar yabancı maddeler kapsayabilmektedir ve bu da ona değişik renkler verebilmektedir. Jasper dünyanın her yerinde bulunmaktadır.

Pembe Kuvars

Pembe kuvars, bir silikon dioksit kristalidir ve kuvars ailesinin abonesidir. Sertliği 7 ve üç köşeli müseddes kristal sisteme sahiptir.  Brezilya, Madagaskar, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır, ayrıca genellikle kabaşonlarda oyulmakta ve kesilmektedir.

Dumanlı Kuvars

Dumanlı kuvars, kuvars ailesinin silikon dioksit abonesidir, sertliği 7 ve üç köşeli müseddes kristal desenlidir. Natürel olarak ışınlanmış ve dumanlı renk veren transparan kuvarstır. Brezilya, Avustralya, Madagaskar, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri dâhil bir hayli ülkede bulunmaktadır.

Sodalit

Sodalit, klorik bir sodyum alüminyum silikattır, sertliği 5,5 ila 6 arasındadır ve eşkenar dörtgen dodekahdrandan oluşan izometrik kristal sistemine sahiptir. Sodalite ismi, sodyum içeriğini ifade etmektedir. Brezilya, Kanada, Namibya, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunabilmektedir.

Topaz

Topaz, bir alüminyum silikat florür hidroksit kristalidir ve sertliği 8 olup ortorhoimbik kristal yapıya sahiptir. Topaz ismi, Kızıldeniz’deki bir adanın da ismi olan topazos sözcüğünden türemiştir, ancak Peridot o adada Topaz’da bulunmamaktadır. Topaz altın, mavi, pembe, kahverengi, turuncu ve sarih renklerde olmaktadır ve genellikle mavi bir renk elde etmek için ışınlanmaktadır.

Turmalin

Turmalin, karışık bir borosilikattır, sertliği 7 ila 7,5 arasındadır ve üç köşeli müseddes kristal sisteme sahiptir. Siyah Turmalin, Schorl olarak da öğrenilmektedir. Rastgele bir kıymetli taştan en geniş renk yelpazesine sahiptir ve Brezilya, Pakistan, Afrika, Afganistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ