Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çiçek Anatomisi Hakkında Bilgiler

  • 06 Temmuz 2021
  • Çiçek Anatomisi Hakkında Bilgiler için yorumlar kapalı
  • 151 kez görüntülendi.
Çiçek Anatomisi Hakkında Bilgiler

Genelde çiçeklerin azametli ve renkli olduğu düşünülürken teknik olarak çiçek, Angiosperm olarak da öğrenilen bir grup nebat olan Magnoliophyta’daki rastgele bir nebatın faize kısmıdır. 300.000’in üzerinde anjiyosperm cinsi ile oradaki bir hayli çiçek çeşidi var! Söğüt ve çörek gibi bazı nebatlarda yalnızca pollinatör ile oluşan çiçekler bulunur.Ancak çoğunun tek bir çiçek üzerinde hem erkek hem de […]

Çiçek Anatomisi Hakkında BilgilerGenelde çiçeklerin azametli ve renkli olduğu düşünülürken teknik olarak çiçek, Angiosperm olarak da öğrenilen bir grup nebat olan Magnoliophyta’daki rastgele bir nebatın faize kısmıdır. 300.000’in üzerinde anjiyosperm cinsi ile oradaki bir hayli çiçek çeşidi var! Söğüt ve çörek gibi bazı nebatlarda yalnızca pollinatör ile oluşan çiçekler bulunur.Ancak çoğunun tek bir çiçek üzerinde hem erkek hem de dişi parçaları vardır.Çiçeğin çoğunda tozlayıcı sürüklemek için yapraklar bulunurken, öbürleri tozlama için rüzgar veya suya güvenir
Bir çiçek, çakıl veya lotus gibi tek başına bir çiçekse, nebat geri kalanına bir sap pankarı olarak öğrenilen bir sap ile tutturulur.Çiçekler bir çiçeklenme içine kümelenirse, her çiçek, bir pedikel olarak öğrenilen kısa bir gövde ile ana gövdeye bağlanır.Pedikür veya pedikül çiçekleri, çiçek kısmı ve yumurtalık gibi öteki çiçek kısımları için de bağlanma yeri olarak işlev gören, hazne olarak öğrenilen koyulaştırılmış bir bölgede birleştirir.

-Çiçek Örtüsü

Çiçek, çiçeklerinin yaprakları ve sepalslarından oluşur ve her ikisi de değiştirilmiş yapraklardır. Sepals genellikle yeşil fakat aynı zamanda yapraklarla hemen hemen aynı olabilirler. Onlar bir çiçek tomurcuğunun en dış katmanı olarak hizmet eder ve daha sonra çiçeğin faize yapılarını desteklemek için açılırlar. Sepals gibi yapraklar da faize alanlarının korunmasına dayanakçı olur ve çoğunlukla polinatörler sürüklemek için parlak renklendirilirler.Örneğin, sarı ve mor yaprakları arılar ve kelebekler için çekici. Ek olarak, perianth genellikle Penstemon’da sinekkuşları için uyarlanmış erimiş, boru biçimli yapraklar gibi belli polinatörleri barındıracak biçimde şekillendirilir . Beraber çiçek sepalslarının tümü çiçek saksığı olarak adlandırılır ve yaprakları da taç yapraklarından oluşur.
-Ercik
Stamens çiçeklerin erkek kısımları olup anterler ve filamentlerden oluşur. Her biri iki sperm hücresi kapsayan polen taneleri anter denilen kutu eşi yapılarda üretilir. Her anther filament olarak öğrenilen uzun ince bir kol tarafından desteklenmektedir. Tuhaftır, kalem rakamı genelde yaprakların rakamı ile aynıdır.Toplu olarak, bir çiçek üzerindeki tüm bölümlerr androecium olarak bilinirler.Örneğin, zambak altı portakali androecium’a sahipken turuncu anterler sarihçe polenlerini paylaşmaya hazırdır.
-Pistil
Pistil çiçeğin dişi faize kısmıdır. Temel olarak bir pistil, dişiçik tepesi denilen stigma, dişiçik borusu olarak adlandırılan stilusve ovaryumdan yumurtalıktan alana kazanç. Çiçeğin orta kısmında yer alan pistil veya pistiller, bir vazo biçimini anımsarlar. Pistillerin tamamına birden ginekeum denir.Bir polen tanesi stigmaya düştüğünde, yumurtalığa erişene kadar stilus kanalında büyür.Tek bir yumurta döllenerek cenin ve yiyecek kaynağını oluşturur.Yumurta, büyümekte olan tohumlarını gözetmek, son parçalamalarına dayanakçı olmak ve meyve oluşturmak için olgunlaşır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ