Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Cengiz Han Kimdir?

  • 18 Kasım 2021
  • Cengiz Han Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 85 kez görüntülendi.
Cengiz Han Kimdir?

4464_3Cengiz Han, asıl adıyla Temuçin. Kara hududu olarak gelmiş geçmiş en büyük 2. devleti kuran şahıstır. Temuçin, demirci anlamına gelmektedir. Cengiz lakabını daha sonradan almıştır. 21 yıl büyük Moğolistan İmparatorluğu’nun kurucusudur. Tam Moğol kabilelerini bir araya getirip, o zamanın büyük devletleri olan Çin ve Harzemşahları dize getirip büyük bir imparatorluk kurmuştur.

Cengiz Han, bu adı Dünyada dinlemeyen yok denecek kadar azdır. Bazıları gaddar biri olarak, bazıları ise yaşamış en büyük devlet adamı olarak öğrenmektedir. Burası tarihçilerin araştırması gereken değişik bir münakaşa mevzusu. Fakat büyük bir devlet kurmuş ve idaremiş olup; tarihe adını kazımış birinin gerek akıl, gerek devlet yönetimi mevzusunda üst seviyede olması gerekir. Cengiz Han, bir hayli yenilikler yapmıştır. Aynı zamanda çok yerler devirip, günümüz koşullarına göre “Kabalık” diyebileceğimiz şeylerde yapmıştır.

4464_2

Cengiz Han, zorlu bir hayat yaşamıştır. Çocukluğundan hayatının sonuna kadar zorluk ve kasvetlerle baş etmek zorunda kalmıştır. Daha 9 yaşındayken o zamanın ananelerinden dolayı başka bir kabilenin kızıyla laflı olarak evlendirilmiştir beşik kertmeliği gibi. Babası bu yolculuktan dönerken öldürülmüştür. O zamanlar ufak olduğu için kendi kabilesinden dışlanmış, lider olarak kabul görmemiştir. Daha sonraları da daha önceki kabilesine tutsak olarak düşmüştür. Burada daha sonradan ordusunun generallerinden olacak olan Çilayu’nun desteği ile kurtulmuştur.

1206 senesine kadar Cengiz Han bir hayli zorluk yaşamıştır. Tüm Moğol kabilelerini bir araya toplamaya çalışmıştır. Bunu yapmak tüm Moğolista’nın hükümdarı olmak demektir ki Cengiz Han bunu muvaffak olmuştur. Artık Moğol İmparatorluğu kurulmuş tam kabileler bir araya bir araya gelmişti. Fakat dış dünyada daha bir hayli düşman vardı. Cengiz Han, 1211 senesinde Pekine sefer tertip etti ve ele geçirdi. Çin hükümdarı barış için prenseslerinden birini Temuçin ile evlendirse de barış uzun sürmedi ve 1215 senesinde büyük bir savaştan sonra Cengiz Han Çini himayesine altına aldı. Daha sonra Harzemşahlar ile savaşmıştır ve onları da mağlubiyete uğratmıştır. Bağdat kütüphanelerini yakıp, devirmiştir. İnsanlık tarihini ve gelişimini etkileyen ehemmiyetli bir vakadır. Öğrenilenin aksine Cengiz Han İmparatorluğunun en geniş kara hudutları Cengiz yarıyılında olmamıştır. Daha sonraları çocukları tarafından oluşturulmuş ve 1279 senesinde en büyük hudutlarına erişmiştir.

1227 senesinin Ağustos ayında çıktığı son seferinde can veren Cengiz Han artta büyük bir imparatorluk vazgeçmiştir. Vefatından evvel ananelere göre varisini seçmiş ve oğulları arasında paylaşım yapmıştır.

Tarihte Vazgeçtiği İzler

-Yaşamış en büyük hükümdarlardandır.
-Son 1000 seneye adını yazdırmış şahıslardandır.
-Kurduğu imparatorluk en büyük 2. Kara hudutlarına sahiptir.
-En fazla ırkı devam eden şahısta Cengiz Handır.16 milyon şahıs
-Asyayı ve Avrupayı kısa müddetliğine de olsa birleştirmeyi muvaffak olmuştur ve ticaret çoğalmıştır.
-Avrupanın askeri sistemini değiştirmiştir.
-Gittiği yerler de pusula ve sayı boncuğunun kullanımını yaygınlaştırmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ