Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Cengiz Aytmatov Kimdir ?

  • 17 Eylül 2021
  • Cengiz Aytmatov Kimdir ? için yorumlar kapalı
  • 31 kez görüntülendi.
Cengiz Aytmatov Kimdir ?

1928 senelerinde Kırgızistan‘da dünyaya gözlerini açtı. Kendisi Talas Eyaletinde bulunan Şekeş Köyü’nde yaşamını sürdürdü. Ondan sonra Bişkek’te eğitimini Baytar Fakültesinde bitirip mezun oldu. Kendisi Kırgızistan’ın ehemmiyetli yazarlarından olup aynı zamanda tercüman, gazeteci ve siyasetçiydi.

4165_3uluslararasi_cengiz_aymatov_h4695

1928 senelerinde Kırgızistan‘da dünyaya gözlerini açtı. Kendisi Talas Eyaletinde bulunan Şekeş Köyü’nde yaşamını sürdürdü. Ondan sonra Bişkek’te eğitimini Baytar Fakültesinde bitirip mezun oldu. Kendisi Kırgızistan’ın ehemmiyetli yazarlarından olup aynı zamanda tercüman, gazeteci ve siyasetçiydi.

Cengiz Aytmatov, yazarlık serüvenine 1952 senesinde başladı. Aradan geçen yedi sene içerisinde Kırgız Pradası gazetesinde muhabir olarak işe başladı. Daha sonra kendisine büyük bir nam kazandıracak olan “Povesti Gori Stepey” isimli hikaye kitabını yazdı. Bu kitapla 1963 senesinde Lenin Mükâfatı’ne layık görüldü ve bu onun en genç yaşta alınan Lenin Mükâfatı ünvanı sahibi olmasını da sağladı. Cengiz Aytmatov genelde yapıtlarında aşk, arkadaşlık, geçirmiş olduğu savaş yarıyıllarının acıları ve kahramanlıkları ele aldı. Yapıtlarında genelde Kırgızca ve Rusça dilini kullandı.

4165_cengiz_aytmatov

Cengiz Aytmatov, Kırgız anane ve göreneklerine hep sadık kalarak yaşamına devam etti. Kendisi ananelerine bağlı kaldığı için yapıtlarında halkının tarihi süresince kazandığı, sosyal, ahlaki, terbiyeyi, kültürel ve askeri ne kadar yanı varsa hepsinin parasal ve manevi zenginlikleri ile beraber yapıtlarına yansıtmıştır. Halkının savaşlardaki acılarını kahramanlıklarını, deneyimlerini yazılarına aktarmış ve halkının tüm bedellerini yazıya dökmüştür. Yapıtlarında kendisinin de söylediği üzere hep Tipik İnsan’ı ortaya koymaya çalışmış. Yapıtlarında, öykülerinde halkının bugüne kadar ağızdan ağza geçen efsanelerini,epopelerini, masal ve öykülerini, bunlarında alana büyü koşullarını ve arkasındaki öykülerini yapıtlarında yine andırdırmaya çalışırdı. Kırgız-Türk kültürünü, psikolojisiyle, dinleyiş ve kavrayış stiliyle yapıtlarına da muhtemel olduğunda bol yer alır. Cengiz Aytmatov’un en göze batan özeliği özüne bağlı, kendinden, milletinden, coğrafyasından haberdar olma olarak kendini göstermektedir.

Beynelmilel bir ünvana sahip olan Cengiz Aytmatov’un yapıtları, bütün olarak 150’den fazla dile çeviri edilmiştir. Bu şöhreti ona Kırgız Yazarlar Birliği Prezidyumu aboneliğine, 1962 senelerinde ise Kırgız sinematografi emekçileri birliği birinci sekreterliğine getirildi. Bununla beraber 1968 senesinde “Sovyet Devlet Edebiyat Mükâfatı” kazandı. Son senelerinde ise Cengiz Aytmatov siyasete atılmıştı. Kırgızista’nın Talas bölge Milletvekilliği yaptı ve bunun yanı gizeme Benelux Devletleri büyükelçiliği misyonunu da üstlendi. Daha sonraları ise Diyalog Arasya mecmuasının yayın heyeti azalığını da üstlendi. Yaşamı bu kadar hareketli ve renkli geçen Cengiz Aytmatov, hekimler tarafından böbrek yetmezliği teşhisi konulmuştu. Uzun gayretleri neticesinde yenik düşen Cengiz Aytmatov, 2008 senesinde yaşama gözlerini yumdu. Cengiz Aytmatov bir Rus televizyon kanalı için dokümansal çekimlerine gitmişti. Gittiği Tataristanda böbrek yetmezliği rahatsızlığı geçirdi ve sağlık kurumuna kaldırıldı. Daha sonra Almanya‘ya nakledildi ama kurtarılamadı. Kırgızlar Cengiz Aytmatov’u o kadar çok hoşlanıyordu ki; 2008 senesini Cengiz Aytmatov seneyi olarak bülten etmişlerdi.

YAPITLARI

*Dağlar Yıkıldığında-Ebedi Nişanlı
*Darağacı – Dişi kurdun Düşleri
*Gün Olur Yüzyıla Bedel
*Fuji-Yama
*Beyaz Gemi
*Selvi Boylum Al Yazmalım
*Elveda, Gülsarı
*Dağlar ve Steplerden Masallar
*İlk Hocam
*Cemile
*Yüzyüze
*Zorlu Geçit
*Toprak Ana
*Cengiz Han’a Küsen Bulut
*Çocukluğum
*Kızıl Elma
*Hiroşimalar Olmasın
*İlk Turnalar
*GülSarı
*Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek
*Sultan Murat
*Dişi Kurdun Düşleri

Yazar:Zafer Kaplan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ