Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Cemal Nasır Kimdir?

  • 16 Kasım 2021
  • Cemal Nasır Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 95 kez görüntülendi.
Cemal Nasır Kimdir?

4985_images_115.01.1918 tarihinde Bani Murr ‘da bir posta memurunun oğlu olarak dünyaya geldi. Annesini genç yaşta kaybeden Nasır ‘ın babası da evlenince yaşamda tek başına kaldı. Minik yaşta yaşamda tek başına kalınca farklı işlere el attı ve siyasi gruplara katıldı. Bu katılımları sayesinde ülkesinin ekonomik ve sosyal meseleleri hakkında ayrıntılı bilgilere sahip oldu. Farkındalıkları giderek artan Nasır ülke idaresinin İngilizlerle işbirliği içinde olduğunu görerek bu kumpasın değişmesi gerektiği inancına kavuştu.

Resmi makamlar tarafından devrimci düşüncelerinden şüphe dinlense de 1936 senesinde Kahire ‘deki Krallık Askeri Yüksekokulu ‘ne katıldı. Eğitim gördüğü esnada Vafd partisi hem de Müslüman Kardeşler ‘le işbirliği yaptı. 1943 ‘te Hür Subaylar hareketinin kurucuları arasında yer aldı. Emeli Mısır ‘ın kaybettiği prestiji geri kazandırmaktı. Bu düşünce, genç subaylar arasında büyük heyecanla karşılandı ve kısa zamanda büyük kitlelere erişti.

4985_imagesHür Subaylar, 23.06.1952 senesinde kansız bir darbe hakikatleştirerek Kral Faruk ‘u yıkıp, İngiltere güdümünde ki idareye son verdiler. Yeni devletin başına General Muhammed getirildi. O yarıyılda İçişleri Bakanlığı vazifesini yerine getiren Nasır 14.11.1954 senesinde General Muhammed ‘i de yıkarak ülkenin başına geçti. Askeri bir idare kuran Nasır tam partileri kapatarak Müslüman Kardeşler teşkilatını feshetti. Medyayı da baskı altına alarak iktidarının önünde ki tam manileri eforla hazmeden Nasır salt otorite haline geldi. Grev ve şovları da kanlı bir şekilde sonlandırdığında artık gücünün karşısında hiç bir mani kalmadı. Ekonomik olarak bir toprak reformu asıllaştırdı ve ülkeyi sanayileşmeye hazırlamaya çalıştı. Hakikatinde yaptığı toprak reformu araştırılacak olursa büyük toprak sahiplerinin arazileri bir kısmı istimlak bir kısmı da güç kullanılarak kamusallaştırıldı. Darbe yaparken karşı olduğu İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından destek alan Nasır bu ikilinin verdiği lafları reelleştirmediğini görünce ülkesini Sovyet cephesine yöneltti. Nasır ‘ın en büyük projelerinden biri olan Assuan Barajı ‘da Sovyet yardımıyla inşa edildi. Barajın yapılması Mısır ile Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinin topallamasına neden oldu ve az olan parasal destek tamamen kesildi.

27.06.1956 senesinde Nasır Süveyş kanalının Mısır ‘a ait olduğunu söyleyince İsrail ile Mısır arasında savaşın başlamasına neden oldu. İsrail Sina yarımadasını işgal ettiler ve İngiliz – Fransız birlikleri Kanal bölgesine çıktı. Kısa süren savaşı 29-31.10.1956 İsrail kazandı ancak Nasır Diplomatik kabiliyeti sayesinde kaybedilen bu savaştan yararlanmayı öğrenerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ‘nin yabancı birliklerin geri çekilmesine müteveccih karar almalarını sağladı. Siyasi başarıyı sayesinde Arap dünyasının lideri konumuna yükseldi. Nasır ‘ın en büyük düşlerinden biri, birleşik bir Arap devleti kurmaktı. Bu mevzuda teşebbüslerde bulunan Nasır, Arap Sosyalist Birlik Partisinin lideri olarak Arap sosyalizmini bülten etti. 1958 Suriye ve Mısır birleşerek Birleşik Arap Cumhuriyetini kurdular. Bu birlikteliğe başka katılım olmayınca Suriye 1961 senesinde böldü.

4985_220px-nasser_portrait2

Artık geçen her gün, Nasır ‘ın gösterişini giderek eksiltmekteydi. 1967 ‘de İsrail ‘le savaşa giren Mısır çok ağır bir hezimet alarak çöküşe geçmişti. Savaş giderleri suratından ülke iflasın eşiğindeydi. Bunun üzerine Nasır 09.06.1967 senesinde istifasını açıkladı. İstifa etmesini istemeyen gruplar tarafından tertip edilen şovlar neticeyi ertesi gün geri döndü. Her ne kadar misyona geri dönse de, tam prestijini kaybetti ve aldığı bu mağlubiyeti siyasi galibiyete çevirmeyi bu sefer muvaffak olamadı. Sovyet yardımına fukara kalan Nasır Filistin meselesine bir çözüm getiremedi. Amerika Birleşik Devletleri ‘nin baskılarıyla Roger tasarısını kabul eden Nasır için artık her şey ters gitmekteydi. 1970 senesinde tasarıyı kabul ederek tam Arap dünyasını karşısına aldı. 52 yaşına geldiğinde 28.08.1970 tarihinde Kahire ‘de yaşama veda etti. Vefatı yalnızca Mısır ‘da değil tam Arap aleminde şok tesiri yaratmış aynı zamanda Araplar ‘ın umut kaynağı mümkün kurtarıcıları can vermişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ