Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Cape Canaveral Nedir?

  • 24 Eylül 2021
  • Cape Canaveral Nedir? için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
Cape Canaveral Nedir?

Cape Canaveral; Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde bulunan bir havacılık ve uzay üssüdür. Dünyanın en popüler hava ve uzay üstleri arasında ilk sıralarda yer alan Cape Canaveral, Amerika Birleşik Devletleri’nin yürüttüğü uzay çalışmalarında çok kritik bir ehemmiyete sahip olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral, böylece Birleşik Devletler’in güney […]

CCape Canaveral Nedir?ape Canaveral; Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde bulunan bir havacılık ve uzay üssüdür. Dünyanın en popüler hava ve uzay üstleri arasında ilk sıralarda yer alan Cape Canaveral, Amerika Birleşik Devletleri’nin yürüttüğü uzay çalışmalarında çok kritik bir ehemmiyete sahip olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral, böylece Birleşik Devletler’in güney doğu kesiminde kurulmuş ve ülkenin uzay ile yolculuğunda, yürütülen çalışmalarda üs olarak kullanılmıştır. Bütün olarak Florida eyaletinin Merritt Adası’nda bulunur. Bir burun olan Cape Canaveral, 1513 senesinde ünlü İspanyalı gezgin ve kaşif, Juan Ponce de Leon tarafından keşfedilmiştir. Cape Canaveral, dünyanın en önde gelen uzay merkezleri arasında yer almaktadır. Resmi olarak kayıtlarda Cape Canaveral olarak yer olan bu merkez kimi zamanlar insanlar ve bilim adamlarınca Kennedy Uzay Üssü olarak da anılmaktadır. Bölge son derece faal bir konumda olmasıyla da tanınmıştır. Öyle ki, bu liman ve etrafı son 50 senede dünyaca ünlü yolcu gemilerine demir atma fırsatı da sunmuştur.

Cape Canaveral, bölgeyi keşfeden ünlü İspanyalı kaşif Juan Ponce de Leon tarafından keşfedilse de bölgeye adını bölgeye ziyaretler reelleştiren yeniden bir başka İspanyalı kaşif Francisco Gordillo tarafından verilmiştir. İspanyolcada ”Cape Canaveral” ifadesi, ”Sazlık Burnu” anlamına gelmektedir. Bazı İspanyalı dil bilimcilere göre, ”canaveral”; ”şeker kamışı” anlamına gelmektedir. Bakıldığında Cape Canaveral ismi Amerika Birleşik Devletleri üzerinde yer alan en daha önceki ilk üç Avrupa orijinli kelime gurubu olarak da öğrenilmektedir. Ad doğrudan İspanyolcadan rastgele bir farklılığa uğramadan günümüze dek gelmiştir. Cape Canaveral, her yarıyıl Amerika Birleşik Devletleri için ciddi bir ehemmiyete sahip olmuştur. Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda da faal biçimde kullanılmış olan Cape Canaveral, II. Dünya Savaşı sırasında da ülkenin en ehemmiyetli hava üsleri arasında yer almıştır. Özellikle bu yarıyılda Amerika Birleşik Devletleri Donanması bu bölgeden Avrupa topraklarına hareket etmiştir.

II. Dünya Savaşı sonrasında galip gelen bağlaşıklardan Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Federasyonu arasında süper efor olmaları hasebiyle, bir çekişme başlamıştır. Bu çekişmeye neden olan soğuk savaş ile birlikte, Rusya gözünü Dünya’dan dışarıya Uzay’a dikmiştir. Bu hedef güzergahında dünyaca ünlü kozmonot Yuri Gagarin, 1961 senesinde Uzay’a çıkmıştır. Dünya’nın yörüngesinde gezen ilk insan olan Yuri Gagarin, böylece ülkesi Rusya Federasyonu’nun ismini de dünyaya duyurmuştur. Ruslarla aralıksız rekabet halinde olan Amerika Birleşik Devletleri, Ay’a yolculuk tasarısını bu merkez üzerinden yürütmüştür ve tarihler 1968 senesini gösterdiğinde Nil Armstrong, Ay’ın yüzeyinde yürürken ”Bu benim için minik ancak insanlık ismine büyük bir adım” tümcesini kurarak dünya tarihine geçmiştir. Nil Armstrong ve takımı, Cape Canaveral üssünden Uzay’a yolculuklarını hakikatleştirip Ay’a kadar gitmeyi muvaffak olmuşlardı.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ