Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Çalışan Ebeveynler Çocuklarıyla ‘Nitelikli Zaman’ için Neler Yapmalı?

  • 02 Ağustos 2021
  • Çalışan Ebeveynler Çocuklarıyla ‘Nitelikli Zaman’ için Neler Yapmalı? için yorumlar kapalı
  • 240 kez görüntülendi.
Çalışan Ebeveynler Çocuklarıyla ‘Nitelikli Zaman’ için Neler Yapmalı?

Aile, en genel tanımı ile cemiyetin en ufak üniteyi olarak kabul edilir. Bu ünitesinde en değerli unsurları kuşkusuz çocuklardır. Peki, karakterin en büyük mimarı olan anne ve babalar geleceğin erişkin fertleri ile günümüz şartlarında ne kadar ilgilenebiliyor? Yapılan araştırmalara göre 2016 senesinde Türkiye’de erkeklerin iş eforuna katılma puanı 0,3 ile toplam istihdam %70,8, bayanlarda ise […]

Aile, en genel tanımı ile cemiyetin en ufak üniteyi olarak kabul edilir. Bu ünitesinde en değerli unsurları kuşkusuz çocuklardır. Peki, karakterin en büyük mimarı olan anne ve babalar geleceğin erişkin fertleri ile günümüz şartlarında ne kadar ilgilenebiliyor?

Çalışan Ebeveynler Çocuklarıyla 'Kaliteli Zaman' için Neler Yapmalı?Yapılan araştırmalara göre 2016 senesinde Türkiye’de erkeklerin iş eforuna katılma puanı 0,3 ile toplam istihdam %70,8, bayanlarda ise bu gidişat 1,1 katılma puanı ile toplam iş istihdamı %31 olarak tanımlanmıştır. Bu gidişat çalışan ebeveyn, özellikle de çalışan anne kavramını oluşturmaktadır. İstatistiklerde de görüldüğü üzere iş yaşamına katılımın her geçen gün çoğalması sebebi ile ebeveynlerin çocukları ile beraber geçirdikleri vakitte eksilmektedir. Uzmanlar bu gidişat da yapılması gerekenin çocuklar ile beraber geçirilen zamanın niteliğini olası olduğunca çoğaldırmak olduğunu söylemekte, çocuklar ile zaman geçirmenin en iyi yollarından biri olarak ise beraber oynanacak olan oyunları önermektedirler. Reyin, eğitici ve öğretici olması, karakteristik gelişime imkân sağlaması ve eğlendirici olması doğrultusuyla çocuğunuzla bağlantı kurmanız için seçim edilebilecek en tesirli yollardan birisidir. Nitelikli zaman geçirmenin anahtarı ise çocukların gelişim aşamalarının özelliklerini iyi öğrenmek, her yaş grubunun özelliklerine göre oyunlar kurgulamaktır. Yaş grubu özelliklerini en azından genel hatları ile öğrenmek çocuğun temennilerini karşılaması açısından anne ve babalara, eğlenerek bilmeleri açısından da çocuklara büyük avantaj sağlayacaktır Genel hatları ile 0-5 yaş grubu çocukların gelişim özelliklerine değinip bunlara uygun olarak, çocuk ve ebeveynlerin sıhhatli ve cümbüşlü bir biçimde zaman geçirmelerine müteveccih faaliyetler altta belirtilmiştir:

0-2 yaş grubu: Bu yaş yarıyılı çocuğun dünyayı tanımaya ve yeni şeyler keşfetmeye başlama yarıyılı olup, en ehemmiyetli olan tutum çocukta güven duygusunu sağlamaktır. Bu sebeple oyunlar asla yarıda vazgeçilmemeli, aniden reyin bozulmamalıdır. 1 yaşına kadar olan yarıyılda anne – babadan parçalama endişeleri oluşmuş olacağından bu yarıyıla kadar çocuğa kendini güvende sezme duyguları aşılanmalıdır. 0-2 yaş grubu keşif yarıyılı olduğundan bebeklikten itibaren oyuncaklar renkli seçilmeli, reyin malzemeleri olası olduğunca renkli, sesli, görsel ve 5 duyuyu harekete geçirebilecek kalitede olmalıdır. Dil gelişimindeki süratli başkalaşım sebebi ile kelime ve konuşmaya dayalı oyunlar göz teması kurularak oynanmalı, kelime oyunları müzik algısını da geliştirmek ismine müzik ile desteklenmelidir.

3 yaş grubu: 3 yaş yarıyılında ise oyunlar çocuğun hayal eforunu geliştirmesine ve planladıklarını hür bir biçimde ortaya koymasına müteveccih olmalıdır. Soyut olarak o an planlanan hayali oyunlar, somut olarak ise lego, reyin hamuru gibi hayal eforu ve el marifetini ortaya koyacağı materyaller seçilmelidir. Öyküler bu yarıyılda çok ehemmiyetlidir. Ayrıca bu yarıyılda ebeveynleri bitkinlik derecesine getirecek kadar enerjiye sahip olduklarından hem enerjilerini doğru bir biçimde atmaları hem de fiziksel gelişimleri için dans ve spor etkinlikleri de seçim edilebilecek alternatifler arasındadır. Karakteristik gelişimleri için giysi, oyuncak, gıda tercihi gibi kolay mevzularda kesinlikle tercihlerde bulunma ihtimali sağlanması gerekmektedir. Yeniden bu yarıyılda oyunlara kolay kaideler tanımlanıp, bu kaideler çocuğa anlatılarak geçim göstermesi sağlanmalıdır. Tüm bu yapılacak olan faaliyetlerde öğrenilmesi gereken en ehemmiyetli şeylerden biri ise 3 yaş yarıyılında çocukların konsantrasyon zamanlarının çok kısa olduğu ve dikkatlerinin tez parçaladığıdır.

4 – 5 yaş grubu: Bu yaş grubunun en apaçık özelliği cinsel kimlik yaradılışının ön tasarıda olmasıdır. Dolayısı ile kız çocukları konutçuluk, oğulları ise araba, tamir etmek gibi oyunlara ilgi duymaya başlarlar. El-göz koordinasyonunun süratle büyüdüğü bir safhadır. Bu sebeple kesme, yapıştırma, boyama, çizim yapma gibi faaliyetler çocuğun bildikçe neşe alarak yapacağı aktiflikler arasındadır. Ayrıca bu yarıyılda öykü okuma, okunan öyküyü açıklama gibi faaliyetlerde yosunu gelişimi açısından da ehemmiyetlidir.

Yazar:Özlem Bayer

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ